کتاب «چرا به علم اعتماد کنیم؟» نقد و بررسی می‌شود

نشست نقد و بررسی کتاب «چرا به علم اعتماد کنیم؟» روز سه‌شنبه ۳ خرداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست هفتگی شهر کتاب روز سه‌شنبه ۳ خرداد به نقد و بررسی کتاب «چرا به علم اعتماد کنیم؟» اثر نیومی اورسکیز اختصاص دارد. این‌کتاب به‌تازگی با ترجمه میثم محمدامینی توسط نشر نو منتشر شده است.

آیا پزشکان واقعاً می‌دانند چه می‌گویند وقتی به ما می‌گویند که واکسن زدن خطری ندارد؟ آیا باید حرف متخصصان اقلیم‌شناسی را باور کنیم که درباره‌ی خطرات گرمایش جهانی هشدار می‌دهند؟ چرا باید به علم اعتماد کنیم آن هم وقتی سیاستمداران ما چنین اعتمادی ندارند؟ چگونه معرفت علمی (و خودمان) را از شر کسانی حفظ کنیم که علم منافعشان را تهدید می‌کند؟

در عصر اخبار جعلی و حقایق شبه علمی و در دوره‌ای که ایدئولوژی و نظرات شخصی غیرعلمی روی دست شواهد تجربی و روش علمی بلند شده است، علم چه جوابی دارد؟ چرا، چگونه و در چه زمانی می‌توان یا نمی‌توان به علم اعتماد کرد؟ چرا معرفت علمی را خصوصیت اجتماعی‌اش قابل اعتماد می‌کند؟ چگونه به حقیقت دست می‌یابیم؟ نیومی اورسکیز در این کتاب بسیار مهم دفاعی جسورانه و قاطع از علم می‌کند و روشن می‌سازد که چرا ماهیت اجتماعی معرفت علمی بزرگ‌ترین نقطه‌ی قوت آن است و نیز مهم‌ترین دلیلی که می‌توانیم به علم اعتماد کنیم.

نشست نقد و بررسی این‌کتاب با حضور ابوتراب یغمایی و میثم محمدامینی همراه است.

این‌برنامه روز سه‌شنبه ۳ خرداد از ساعت ۱۵ برگزار و به‌طور زنده از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب پخش می‌شود.

کد خبر 5493890

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =