کتاب «حجره خورشید» نقد و بررسی می‌شود

کتاب «حجره خورشید» درباره مقالات شمس تبریزی، اثر سودابه کریمی، سه شنبه ۱۰ خرداد در نشست هفتگی شهر کتاب، نقد و بررسی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست هفتگی شهر کتاب سه شنبه ۱۰ خرداد به نقد و بررسی کتاب «حجره خورشید» مقالات شمس تبریزی، اثر سودابه کریمی است که تصحیح آن را محمدعلی موحد برعهده داشته و توسط انتشارات روزنه منتشر شده است اختصاص دارد.

این کتاب توضیح مختصری است برای حدود ۱۰۰ صفحه از این تصحیح. ترتیب متن جز در موارد بسیار نادر همان است که در تصحیح موحد آمده، با تغییراتی که گاهی در نحوه خوانش یا چینش مطالب اعمال شده است و تلاشی برای فهم سخنان شمس با رجوع به گفته‌های مولاناست.

کتاب «حجره خورشید» به تاریخ عرفان پرداخته است و نه به تاریخ ادبیات؛ بلکه همچنین بنا دارد گفته‌های شمس را در سخنان عارفان با شاعران یا حکمای گذشته بجوید که البته در جای خود کاری مفید و ارزنده است. شارح می‌خواهد ببیند شمس چه نگاهی به هستی داشت؟ و تعبیرش از خدا، انسان، نیاز، اخلاق، جبر، ایمان، متابعت و… چیست؟ این کار را با جست‌وجو در کلام شمس و پی گرفتن آن در مجموعه سخنان مولانا، یعنی مثنوی معنوی، دیوان کبیر، فیه ما فیه، مجلس سبعه و تا اندازه‌ای با رجوع به مناقب العارفین و به ساله سپهسالار انجام می‌دهد. یکی از امکانات مهمی که این کتاب در اختیار مخاطبان محقق خود می‌گذارد، تفکیک موضوعی گفته‌های شمس است که سعی شده است هر بند از مقالات از نظر معنا با موضوع یا موضوعاتی پیوند داده شود.

این کتاب همچنین شامل سه پیوست نسبتاً مفصل در باب هستی شناسی شمس و مولاناست. در این پیوست‌ها تصویری هرچند اجمالی از دو اصل مهم هستی شناسانه در اندیشه شمس و مولانا به مخاطب داده می‌شود اما شاید بهتر باشد پیش از خواندن متن اصلی این سه پیوست مطالعه شود.

نشست هفتگی شهر کتاب که به نقد و بررسی این کتاب اختصاص دارد از ساعت ۱۵ با حضور محمودرضا اسفندیار، ایرج رضایی و سودابه کریمی برگزار می‌شود، علاقه مندان می‌توانند این نشست را از صفحه مجازی مرکز فرهنگی شهرکتاب به صورت زنده دنبال کنند.

کد خبر 5500204

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =