فیلتر شنی ۹۹.۹درصد نانوپلاستیک ها را از آب آشامیدنی حذف می‌کند

فناوری‌های فیلتراسیون نقش مهمی در جهت تولید آب آشامیدنی انجام می‌دهند و محققان سوئیسی به تازگی از فیلتر پیشرفته شنی برای تصفیه انواع پلاستیک از آب استفاده کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، گسترش زباله‌های پلاستیکی در سراسر محیط زیست به این معنی است که باید به روش‌های جدیدی برای مقابله با آن متوسل شد. در یک مطالعه جدید عملکرد فناوری‌های مختلف برای حذف نانوپلاستیک‌ها از آب بررسی و مشخص شد سیستم‌های فعال بیولوژیکی به نام فیلترهای شنی آهسته می‌توانند ذرات ریز پلاستیکی را با کارایی ۹۹.۹ درصدی حذف کنند.

مقابله با میکروپلاستیک های مشکل ساز با ابعاد کمتر از ۵ میلی‌متر بسیار دشوار است و حیات موجوداتی مانند انواع جانداران دریایی را تهدید می‌کند، واضح است که نانوپلاستیک‌ها ممکن است مجموعه‌ای از مشکلات منحصر به فرد را برای سلامت انسان نیز ایجاد کنند.

مطالعات نشان داده‌اند که این رگه‌های ریز پلاستیکی ظرفیت رشد گیاهان را متوقف کرده و باعث مرگ و ناهنجاری‌هایی در انواع میگو و ماهی می‌شوند. برای کمک به حل این مشکل دانشمندان مؤسسه فدرال علوم و فناوری آبزیان سوئیس فرآیندهای مختلف تصفیه مؤثر برای حذف نانوپلاستیک ها از آب آشامیدنی را بررسی کردند.

آزمایشات این تیم شامل آزمایش سه روش بود. فیلتراسیون کربن فعال؛ ازن زنی، که در قالب آن ازن به طور شیمیایی به آب تزریق می‌شود تا آن را تصفیه و ضد عفونی کند و روش فیلتر شنی آهسته. این آخرین تکنیک شامل یک اکوسیستم است که شامل یک لایه شن، ماسه و یک لایه فعال بیولوژیکی روی سطح سایر مواد است که شامل استفاده از انواع کرم‌ها و باکتری‌ها است. این مجموعه یک بیوفیلم را تشکیل می‌دهد که بیشتر آلودگی زدایی را انجام می‌دهند.

ذرات نانوپلاستیک با عنصر شیمیایی پالادیوم برچسب گذاری شدند و به مقدار قابل توجهی به آب تصفیه نشده اضافه شدند و امکان ردیابی مسیر حرکت آنها از طریق فرآیند تصفیه آب با یک طیف سنج جرمی فراهم شد. از میان تکنیک‌های مورد مطالعه، تیم دریافتند که فیلتراسیون آهسته شن و ماسه بر حذف ذرات نانوپلاستیک «تأثیر قطعی» دارد و با کارایی ۹۹.۹ درصد و با موفقیت آنها را از بین می‌برد.

بر اساس نتایج به دست آمده، این گروه می‌گوید این روش فیلتراسیون برای حذف مقدار زیادی از نانوپلاستیک‌ها برای دوره‌های طولانی‌مدت مؤثر خواهد بود، اگرچه چند سانتی‌متر بالای ماسه باید برای جلوگیری از گرفتگی بیوفیلم حذف شود.

کد خبر 5505769

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha