آذربایجان غربی در سرانه ورزشی در رتبه ۲۵ کشوری قرار دارد

ارومیه – سرپرست اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی گفت: این استان در سرانه ورزشی در جایگاه ۲۵ کشوری قرار دارد که این سرانه نسبت به جمعیت آذربایجان غربی کم بوده و باید افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، سجاد بیرامی دوشنبه شب در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه نسبت به جمعیت استان سرانه ورزشی استان کمتر است و در جایگاه ۲۵ کشوری قرار داریم، افزود: سرانه ورزشی استان ۶٢ سانتی متر است که ۴۶ سانتی متر آن در اختیار اداره کل و ١۶ سانتی متر هم مربوط به سایر ارگان‌های دولتی است.

وی با بیان اینکه هم اکنون گفتمان جدید ما در حوزه ورزش و جوانان به نگاه توسعه‌ای و شتاب بخشی به امورات تغییر کرده و هدف ما دستیابی به وضعیت مطلوب است، ادامه داد: بحث ظرفیت سازی از دیگر موضوعات مهمی است که به آن توجه می‌کنیم و در این خصوص استفاده از تمامی ظرفیت‌های ورزش و حوزه جوان شهرستان‌ها و همچنان ارگان‌های مختلف استان و همچنین بحث استعدادیابی علمی و نوین در دستورکار قرار گرفته است.

سرپرست اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان‌غربی اضافه کرد: تاکنون ۱۰ هزار و ۳۰۱ ورزشکار بیمه شده در استان داریم ضمن اینکه در ۳ ماهه سال جاری تعداد ۵۰ مورد مجوز تأسیس باشگاه ورزشی و تعداد ۳۰ مورد مجوز تمدید برای باشگاه‌های استان صادر شده است.

بیرامی همچنین گفت: در سفر اخیر ریاست جمهوری و هیأت دولت به استان یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای توسعه بخش ورزش و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام ورزشی استان اختصاص یافت و قرار است برای تکمیل ۱۰۰ پروژه ورزشی هزینه شود.

برنامه‌ریزی برای افتتاح ۲۲ پروژه ورزشی در سال جاری

شهرام عباسی رئیس گروه نظارت فنی بر اماکن ورزشی اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان‌غربی افزود: در حال تکمیل ۲۲ پروژه ورزشی برای افتتاح در سال جاری هستیم ضمن اینکه ۹۷ پروژه فعال در دست اجرا در استان وجود دارد که ۶۵ پروژه از محل اعتبارات استانی و ۳۲پ روژه از محل اعتبارات ملی تأمین اعتبار می‌شوند.

وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۵۴ درصدی این پروژه‌های اظهار کرد: ۶ پروژه راکد ورزشی استان در سال جاری دوباره فعال شده و سال گذشته ۱۴ مورد پروژه علی رغم مشکلات اعتباری افتتاح شد.

سرپرست گروه توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای هم در جمع خبرنگاران گفت: هم اکنون ۱۰ هزار و ۳۰۱ ورزشکار در استان بیمه شده ورزشی هستند و در طی سه ماه اخیر ۱۶ مدال کشوری، ۲ مدال بین المللی، ۴ مدال آسیایی، ۵ مدال جهانی کسب شده و ۶۲ ورزشکار نیز به تیم‌های ملی دعوت شده‌اند.

سعید خوشبخت ادامه داد: هم اکنون ۵۱ هیئت ورزشی در استان فعالیت دارند و در طی سه ماه اخیر ۴۶ ورزشکار نیز به عضویت تیم‌های ملی درآمده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: میزبانی مسابقات تنیس گرید ۵ جوانان ITF در ارومیه و دیدار دوستانه هاکی با ترکیه در نقده میزبانی‌های بین المللی استان در زمینه ورزش بوده است، همچنین استان میزبان ۷ اردوی تیم‌های ملی در ارومیه، نقده و خوی بوده است.

۱۵ بانوی ورزشکار عضو تیم‌های ملی

رئیس گروه هماهنگی ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی گفت: هم اکنون ۳ رئیس هیئت‌های ورزشی استان (شطرنج، اسکیت و بیماران خاص) از بین بانوان انتخاب شده و در بین هیئت‌های شهرستانی، رئیس ۵۱ هیأت نیز از بین بانوان است.

پیامی گفت: هم اکنون ۵ هزار و ۱۳۷ ورزشکار از بین بانوان در استان سازمان یافته و در حال حاضر ۱۵ ورزشکار بانو نیز به عضویت تیم‌های ملی در آمده‌اند.

حبیب الله قربانی رئیس گروه ورزش روستایی و بومی و محلی گفت: هم اکنون ۲۹۳ خانه ورزش روستایی در استان تجهیز شده و امسال ۳۳ مورد مسابقه فوتبال و فوتسال روستاییان و ۳ مورد مسابقات والیبال روستاییان برگزار شده است.

رئیس گروه ورزش روستایی و بومی و محلی اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی اضافه کرد: برگزاری ۶ جشنواره، ۳ نمایشگاه، ۴۷ مسابقه و همایش و یک کارگاه آموزشی در سال جاری انجام گرفته است.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان‌غربی نیز در این نشست خبری گفت: در حال حاضر ۱۴۱ سمن مجوزدار در استان فعالیت دارند ضمن اینکه ۱۵ مرکز مشاوره فعال هستند.

محمدحسین حسنی افزود: برگزاری ۱۶ کارگاه آموزشی در سال جاری در خصوص ازدواج، برگزاری ۳۲۴۸ ساعت مشاوره رایگان ازدواج در سال گذشته، آموزش مهارتی ۴ هزار سرباز در پادگان‌های مالک اشتر و امام سجاد در سال اخیر و پرداخت ۴۷ هزار وام و تسهیلات ازدواج از مهم‌ترین عملکردهای حوزه جوانان بوده است.

کد خبر 5531011

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha