کاروان ترویجی کشاورزی در شالیزارهای مازندران به راه افتاد

آمل-معاون مدیریت هماهنگی ترویجی سازمان جهاد کشاورزی مازندران از راه اندازی کاروان تخصصی ترویجی کشاورزی با هدف نفوذ دانش در مراحل کاشت، داشت وبرداشت ومدیریت مزرعه خبر داد.

قاسم زارعتگر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این کاروان هر هفته یا دو هفته یکبار به یکی ازشهرهای استان سفر می‌کنند و در مزرعه‌های کشاورزی، باغی، شیلات و دامداری‌ها دانش فنی روز را به کشاورزان و مدیران مراکز جهاد کشاورزی شهرستان‌ها آموزش و منتقل می‌کنند.

زراعتگر افزود: در گام نخست و به محوریت شهرستان آمل، مبارزه غیر شیمیایی با افت برنج و تولید محصول سالم ودانش محور مورد هدف بوده که با حضور محققان در شهرستان آمل دریک سایت الگویی حدود ۳۰۰ هکتار شالیزار برنج بدون استفاده از هیچ سم و کودی توسط کشاورزان پیشرو و داده‌های محققان کشاورزی اجرا شد.

مسئله‌یابی مشکلات کشاورزان، هدف راه‌اندازی کاروان‌های آموزشی ترویجی است

معاون مدیریت هماهنگی ترویجی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، یکی از اهداف مهم راه اندازی کاروان‌های ترویجی جهاد کشاورزی را کمک به ارتقا بهره وری محصولات اعلام کرد و افزود: به همین خاطر وزارت جهاد کشاورزی یک نهضت جهادی ترویج را برای شناسایی مسائل و مشکلات کشاورزان راه اندازی کرده است.

زراعتگر، یکی از مهمترین خروجی و دستاورد راه اندازی کاروان‌های آموزشی، ترویجی را مساله یابی مشکلات کشاورزان مناطق مختلف و ارائه راهکاری فنی و علمی برای حل آنها دانست و افزود: با کمک پژوهش مروجان مراکز علمی کشاورزی که در این کاروان‌های ترویجی حضور دارند مشکل کشاورزان مناطق احصا و برای آنها راهکار ارائه می‌شود.

وی، یکی از مهم‌ترین جنبه سفر کاروان‌های آموزش و ترویج را همراهی فرمانداران، بخشداران، دهیاران و مدیران مراکز جهاد کشاورزی هر منطقه عنوان کرد و گفت: در این همراهی، تمام مشکلات کشاورزی به کارشناسان، متخصصان منطقه احصاء می‌شود و برای حل آنها مراکز علمی دست به تحقیقات می‌زنند.

معاون مدیریت هماهنگی ترویجی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، با اهمیت‌ترین بخش کارهای دانش‌بنیان و تحقیق را انتقال یافته‌های علمی به بهره‌برداران دانست و افزود: انتقال هرچه سریع‌تر دانش روز به کشاورزان یکی از مهمترین اولویت‌های جهاد کشاورزی در سال جاری است.

زراعتگر تصریح کرد: جمع آوری یافته‌های علمی تمام مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی در بخش‌های مختلف و انتقال آن به بهره برداران و کشاورزان یکی از برنامه‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی در راستای افزایش بهره وری محصولات و نهایتاً امنیت غذیی کشور است.

وی نتیجه انتقال دانش به کشاورزان را تولید پایداری محصولات کشاورزی و افزایش بهره وری آنان دانست و گفت: پیام مقام معظم رهبری در بحث دانش بنیان این است که کشاورزی سنتی را از حال وابستگی به کود و نهاده‌ها به سمت وابستگی به علم و دانش پیش ببریم و هرچه سریع‌تر و بیشتر دانش در مزارع رسوخ پیدا کند؛ قطعاً زودتر به پایداری در تولیدات دست پیدا می‌کنیم.

کد خبر 5532786

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha