حفاظت از منابع طبیعی اردبیل بدون اغماض انجام می‌شود

اردبیل- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: جنگل‌بانان استان اردبیل بدون کوچکترین چشم‌پوشی حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی را انجام می‌دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود قلیزاده ظهر یکشنبه در مراسم تجلیل از جنگل‌بانان در اردبیل اظهار کرد: حفاظت از اراضی ملی و طبیعی در اردبیل در بهترین شرایط انجام می‌شود و ما حتی اجازه نمی‌دهیم یک وجب از این اراضی زیر تیغ سودجویان قرار گیرد.

وی با تبریک روز جنگل‌بانی تصریح کرد: جنگل‌بانان مهمترین حافظان منابع طبیعی و سرمایه‌های مهم ما هستند که با سپر کردن خود از ریشه‌ها و شاخ و برگ‌های درختان حفاظت می‌کنند تا نکند درختی از خانواده جنگل کم شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با بیان اینکه هرگونه تهدید منابع طبیعی خط قرمز جنگل‌بانان است، گفت: جنگل‌بانان ایثارگران بی‌نام و نشانی هستند که تعلق خاطر خاصی نسبت به عرصه‌های ملی دارند و با تمام موانع و مشکلات که بر سر راه آنها قرار دارد، شبانه‌روز برای حفاظت از عرصه‌های ملی تلاش می‌کنند.

قلیزاده با اشاره به اینکه این نیروها بدون اغماض و چشم‌پوشی از تعدی سودجویان به عرصه‌های طبیعی به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند، افزود: جنگل‌بانان در شرایط آب و هوایی سخت و گرمای شدید با امکاناتی محدود حفاظت از جنگل‌ها، مراتع و عرصه‌های منابع طبیعی را بر عهده دارند.

وی با تاکید بر اینکه جنگلبان بودن یک انتخاب بوده و این انتخاب وظیفه تک تک ما است، خاطرنشان کرد: همه ما باید نگرشی فراتر از دایره شغلی خود داشته باشیم و در نقش جنگلبان نسبت به عرصه‌های ملی خود متعصب بوده و با تمام موانع و مشکلات برای حفاظت از عرصه‌های ملی تلاش کنیم.

قلیزاده از شناسایی عوامل مؤثر بر تخریب منابع طبیعی به ویژه در عرصه‌های ملی و مستعد را یادآور شد و اضافه کرد: استان اردبیل که ۱.۰۹ درصد از مساحت کل کشور را شامل می‌شود، از تنوع گیاهی و جانوری منحصربه فردی برخوردار است اما برای ارتقای وضعیت و شاخص‌ها در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی نیازمند تقویت نیروی انسانی، بودجه و امکانات است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: اگر چه برای پیشگیری از تخریب و تصرف عرصه‌های ملی به عنوان یک چالش در دهه‌های گذشته با اجرای طرح‌های مختلف تلاش‌هایی شایسته و در خور توجهی نیز صورت گرفت و گام‌های خوبی برداشته شد، اما در نهایت فقدان اعتبار مورد نیاز، کمبود نیروی انسانی، فقدان فرهنگسازی در بین جوامع محلی و بهره‌برداران بخشی از مشکلاتی به شمار می‌رود که در نتیجه آنها طرح‌های مورد نظر سرعت و پیشرفت قابل توجهی نداشت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل ادامه داد: مساحت عرصه‌های منابع طبیعی اعم از جنگل و مراتع در استان اردبیل بعد از اجرای طرح کاداستر به ۹۷۲ هزار هکتار رسیده که با به روزرسانی اطلاعات و واقعی شدن محدوده اراضی ملی و منابع طبیعی، ما در کنار امور اراضی سعی کردیم تا به وظایف خطیر خود در واگذاری اراضی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای کشاورزی، صنعتی و گردشگری پاسخگو باشیم.

کد خبر 5552122

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha