درسی که جنگ اوکراین به چین آموخت

اوکراین در شرایطی قرار بود به درس عبرتی برای چین تبدیل شود و مانع از حمله چین به تایوان شود که در واقع به درس عبرتی برای آمریکا و متحدان اروپایی اش تبدیل شد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: در اتفاقات و حوادث بین المللی، الگوها در زمینه برخورد با بحران بسیار مهم هستند. بسیاری از تحلیلگران بین المللی، زمانی که با یک بحران جدید رو به رو می شوند تلاش می کنند بر اساس الگوهای قدیمی، به حل مسئله روی آورند.

اگر اتفاقی بین دو ابرقدرت در دنیا بیفتد و باعث ایجاد تنش شود، حتماً واژه «جنگ سرد دوم» در این میان از رسانه ها و مطبوعات و تحلیلگران شنیده می شود. اگر تنش نظامی بین چند قدرت صورت گیرد و به نظر بسیار بحرانی باشد، رسانه ها از ضرورت خودداری کشورها برای مقابله با ایجاد شدن جنگ جهانی سوم می گویند. اگر هم کشوری دست به اتحادهای منطقه ای برای مقابله با قدرت های دیگر منطقه ای بزند، مسلماً واژه ائتلاف سازی هیتلری در ادبیات روابط بین الملل به چشم می خورد. اگر حادثه تروریستی عظیم اتفاق بیفتد، قطعاً ۱۱ سپتامبر دوم اتفاق خواهد افتاد.

بحران اوکراین نیز در نوع خود بی نظیر نبوده است و برخی از تحلیلگران از آن با عنوان یادآور «جنگ دوم خلیج فارس» یاد می کنند؛ زمانی که صدام برای دستیابی به منابع نفت و گاز کویت، به این کشور حمله نظامی کرد و بعد از آن با مقابله کشورهای غربی و به خصوص آمریکا رو به رو شد و مجبور به ترک این کشور شد. بحران اوکراین و حمله نظامی روسیه به این کشور برای غربی ها بیشتر یادآور جنگ دوم خلیج فارس بود و امید داشتند مانند آن جنگ، پیروز میدان باشند اما حوادث و روندهای نظامی به شکل دیگری رقم خورد و نشان داد نه روسیه، عراق در زمان صدام است و نه اوکراین، کویت.

جنگ در اوکراین زمانی به اوج خود رسید که از مدتها پیش، تنش ها بین چین و تایوان بالا گرفته بود. حزب کمونیسم چین، در روز اول اکتبر سال گذشته میلادی، در زمانی که روز ملی تاسیس جمهوری خلق چین را جشن می گرفت، در حدود ۱۰۰ هواپیمای نظامی خود را در یک مانور نظامی با شکوه به پرواز درآورد.

این جنگنده ها غیر از پرواز برسر چین، در محدوده هوایی تایوان نیز به حرکت در آمدند تا یکپارچگی تایوان با چین را به نمایش بگذارند. در جشن های المپیک زمستانی چین هم حرکات و نمایش های مختلفی اجرا شد تا نشان دهد تایوان سرانجام به سرزمین مادری بازخواهد گشت. بعد از این المپیک بود که روسیه به اوکراین حمله کرد.

آمریکا در آن زمان با وجود اینکه به شدت بر سر مسئله اوکراین عصبانی شده بود و می خواست ثابت کند از هیچ اقدامی علیه روسیه کوتاهی نمی کند و با این بحران نیز مانند تجاوز به کویت برخورد می کند، پرونده را به شورای امنیت برد، غافل از اینکه روسیه، عراق نیست و عضویت در شورای امنیت سازمان ملل برای او مصونیتی بین المللی به همراه آورده است که باعث می شود سازمان ملل نتواند علیه این کشور و دولت پوتین دست به اقدامی بزند. دولت بایدن در نهایت به این نتیجه رسید که باید با کمک نظامی بی سابقه به اوکراین، موضوع بحران را به قدری برای روسیه پیچیده و پر هزینه سازد که دولت پوتین نتواند جان سالم از آن به در ببرد.

در همان زمان، اما برخی از رسانه ها و مسئولان آمریکایی درانتقاد از موضع بایدن در بحران اوکراین، بیان می کردند که موضوع و اولویت اصلی دولت آمریکا در جهان، نه مسئله اوکراین و روسیه، بلکه مسئله رقابت های اقتصادی با چین و مقابله با نفوذ و قدرت این کشور در منطقه شرق آسیا است.

این تحلیل ها به مرور باعث شد سیاست جدیدی در دولت بایدن شکل بگیرد و آن درس عبرت ساختن از بحران اوکراین برای چین بود. دولت بایدن ابایی نداشت که به صورت علنی مطرح کند دولت چین باید ببیند که نوع برخورد دنیا با حمله روسیه به اوکراین چیست تا با یک حساب سرانگشتی و محاسبه هزینه – فایده ها متوجه شود که حمله تایوان برای او بسیار گران تمام می شود.

شاید در وهله اول این الگو سازی از بحران اوکراین برای مقابله با چین، کار جالبی به نظر می رسید اما گذشت زمان نشان داد این موضوع نمی تواند باعث ایجاد هراس چین از عملکرد غرب و خودداری در این زمینه شود شاید در وهله اول این الگو سازی از بحران اوکراین برای مقابله با چین، کار جالبی به نظر می رسید اما گذشت زمان نشان داد این موضوع نمی تواند باعث ایجاد هراس چین از عملکرد غرب و خودداری در این زمینه شود. در واقع بعد از مدتی، این دولت بایدن بود که به جای الگو سازی از بحران اوکراین، در دام شکست هایش در مقابل جبهه شرق افتاد. دولت آمریکا تاکنون ده ها میلیارد دلار برای کمک نظامی به کی یف هزینه کرده است اما روسیه بسیاری از بخش های شرقی این کشور را به تصرف خود درآورده و تحریم های فلج کننده و شدید غربی علیه این کشور نیز نتوانسته مانع از جنگ و یا متوقف شدن آن شود.

اوکراین در شرایطی قرار بود به درس عبرتی برای چین تبدیل شود و مانع از حمله چین به تایوان شود که در واقع به درس عبرتی برای آمریکا و متحدان اروپایی اش تبدیل شد. بحران کمبود غلات و مواد غذایی در جهان که تاثیر تورمی خود را بر دنیای غرب گذاشت، کمبود سوخت و انرژی در کشورهای اروپایی و پر رنگ شدن مرزبندی های شرق و غرب و ایجاد شدن اتحادهای جدید در منطقه، همگی نشان داد آمریکا و اروپا اگر بیشتر از روسیه هم هزینه نپردازند، حداقل در همین حدود در حال تجربه عواقب جنگ هستند. آمریکا اما در حال پیمودن همان مسیری در قبال پکن است که چند ماه پیش در برابر مسکو در پیش گرفت.

تحریک چین با اقداماتی نظیر سفر پلوسی به تایوان، انعقاد قرارداد همکاری با استرالیا جهت ساخت ناوهای هسته ای و یا افزودن بر میزان رقابت ها و ایجاد محدودیت در تبادلات اقتصادی که در زمان ترامپ اعمال شده بود، همه نشان می دهد آمریکا در حال پیمودن همان راهی در قبال چین است که پیش از این در مقابل روسیه رفته بود.

اگر تنش جدی نظامی در منطقه شرق آسیا در طول سفر پلوسی به تایوان اتفاق بیفتد، مسئولیت آن متوجه ضعیف ترین دولت آمریکا در طول تاریخ این کشور است که حتی توان ایستادگی در مقابل زیاده خواهی ها و درخواست های خارج از عرف دیپلماتیک و غلط مجلس نمایندگان این کشور را نیز ندارد. شاید آمریکا به دنبال راهی برای الگو ساختن از اوکراین برای پکن بود اما در نهایت باعث ایجاد جبهه متشکل و متحد شرق در برابر غرب شد.

حالا پکن به خوبی می داند که در برابر تحریکات و زیاده خواهی های غرب، توان رویارویی و مقابله زیادی دارد؛ تنها کافیست به درخواست های روسیه برای تشکیل جبههو احد شرقی علیه غرب پاسخ مثبت دهد، در این صورت آمریکا دیگر توان رویارویی با هر دو قدرت شرقی را نخواهد داشت.

ثمانه اکوان،کارشناس مسائل بین الملل

کد خبر 5559469

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • واقع گرا IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   38 12
   هیچ اشغالی باعث وابستگی ملتی به ملتی نخواهندشداگرمردم تایوان حتی تحت سلطه نظامی چین قراربگیرند اگرخودشان راازجنس آنان ندانند تاابد زیرسایه آنان نخواهندماند
   • محمد فقیه نوری IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
    6 3
    نظر شما درمورد تایوان اشتباه است آنها هم چینی هستند دعوای دو نظام سیاسی چین است
  • IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   8 19
   سیاستگزاران امریکا باید بدانند در اسیا وشرق دور ناتو وجود ندارد وتمایل وتوانی هم برای اهل ناتو در اروپا نمانده که در تایوان هم هزینه کنند ضمن اینکه بزرگترین تهدید ورقیب کالاهای چینی کالاهای تایوان وسنگاپور هستند همانطور که روسیه در جنگ اوکراین تجهیزات فرسوده زرهی را ۵۰ میلیارد دلار فروخت با درامد نف
  • عادل IR ۱۴:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   12 19
   اگرچین چنین نکند بزرگترین اشتباه تاریخی خودرا انجام داده امریکا زیادی قلدری میکند بااین مردک خرفت معلوم نیست چی شده درمورد اوگراین اینقدر دست ودل بازشده رییس جمهور احمق والاغ هم عقلشو داده دست بایدن غلط زیادی میکند پوتین باید تواوج سرما این کاررا میکرد تا اروپا هم نتواند به نوکریش در قبال امریکا
  • امیر وارسته IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   15 27
   زنده باد شرق
   • رهگذر IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
    8 0
    زنده باددایرلن فقط فقط فقط
  • نادعلی FR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   15 34
   دولت آمریکا واروپا هیچ غلطی نمی توانند بکنند روسيه و چین بیدی نیستند که از هر بادی بلرزند بایدن شلوارش را نمی تواند بالا بکشد چین وروسیه لیبی افغانستان عراق نیستند که بخواهند این غلط ها را بکنند
  • امیر IR ۱۷:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   16 7
   تازمانی که به اوکراین سلاح پیشرفته ندهند نظر دادن منطقی نیست
  • حمید IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   22 7
   وعده خداوند کریم پایدار نبودن ظلم استB
  • اصقر شجاعی IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   10 23
   کاملا صحیح است چین باید بجای جنگ با تایوان با روسیه متحد شود
  • IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   8 54
   دوران قلدری آمریکا به سر خواهد رسید و روبل روسیه پول اول دنیا خواهد شد و نه پول چین. این را مطمئن باشید.
   • IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
    6 4
    اقتصاد دانان می‌گویند با توجه به اینکه آمریکا ۳۱ تریلیون دلار بدهی دارد و با توجه به اینکه چین بیشترین ذخائر ارزی جهان را داراست و چین به۱۵۰ کشور جهان وام داده و به خود امریکا نیز ۱۳۰۰ میلیارد دلار وام داده بین ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰ یوان چین ارز مرجع خواهد شد و دلار آمریکا به حاشیه میرود .
  • AE ۲۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   11 1
   عحب!
  • IR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   70 14
   چه عزا باشد چه عروسی سر مرغ را می برند متأسفانه روسیه و چین کمونیست چشم به منابع ایران و منافع خود دارند
   • ناشناس IR ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
    5 3
    پس امریکا و انگلیس چی ؟ رکورد استعمار و استثمار و زورگویی با انگلیس و آمریکاست
   • IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
    1 0
    روسیه نظامش کمونیستی نیست
  • IR ۰۱:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   3 0
   چقدر عالی
  • حسن IR ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   5 2
   یچیزیو نمدونستی امریکا وغرب انقدر سیاست دارن که نمدونستی الال امریکا به اکراین کمک میکنه که جنگ فرسایشی بشه وهمین راهم بسر چین باتایوان انجام میده تاان دوابر قدرت درگیر بشن وضعیف که شدن امریکا وغرب سوار میشن
   • nvi IR ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
    2 3
    تایوان جزیره ایی بیش نیست ، آمریکا و کشورهای غربی نمیتونن براش اسحله و جنگو ارسال کنن
  • IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   2 7
   این کار خداست وایران آمریکارا به غلت می اندازد تمام شد کار آمریکا
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   2 3
   وقتی ملتی نخواد از حکومتی پیروی کنه، روزگارش میشه اوکراین. جامم به مردم ایران که مردونه جلوی آمریکا و شوروی و بقیه ایستادن و تو دهن همشون زدن.
  • زهرا IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   3 5
   تنها کشوری که در دنیا باوجود دشمنان بی‌شمار و فشارهای بی‌سابقه ی تحریم کشورهای قلدر و نوکران آنها در داخل و خیانت های بعضی مسئولین به ملت ایران و تحریم های خود مسئولین علیه ملت توانسته در برابر قانون جنگل دنیا ایستادگی کنه ایران هست
  • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   4 3
   سلام چین توان حمله به تایوان را ندارد
  • علی IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   11 1
   میگن جهان تک قطبیه عین حقیقته یک قطب غرب به سرکردگی امریکا باهشتاددرصد قدرت اقتصادی و نظامی متعا ف جهان تحت فرمان امریکاست ووتمام سازمانهای بین المللی واتحادیه های یزرگ بله قربان گوی امریکا هستن وگرنه مثل همین جنگ را امریکا باشرکایش فلیه سوریه لیبی افغانستان وعراق راه انداختن نه تحریم شدن ونه محکوم
  • ایرانی IR ۱۴:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   1 2
   جنگ روسیه با اوکراین جنگ روسیه با منافع غرب وناتو است لذا اوکراین ابزار این مواجهه است البته کمک صهیونیستهای حاکم براوکراین همان مواجهه ای که غرب باصدام علیه ایران راه انداخت تایوان نیز ابزارمواجهه با منافع چین است چین وتایوان ضعیف وجنگزده آرزوی غرب وناتو است بعیده تایوان متوجه نباشد
  • Hamid haidy IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   3 7
   اگر شرقیها بنیان رفتار و عملشان را بر درستی و درستکاری و صداقت با هم میگذاشتند و منافع یکدیگر را رعایت میکردند و همانند ایالات یک کشور هم رفتار میکردند چنان قدرتی پیدا میکردند که غرب و امریکا این شیادان و کالاهبرداران جهانی را برا همیشه پوزه شان را به خاک می مالیدند که چپاول گری را کنار بگذارند
  • بصیرت ایرانی IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   2 9
   واقعا برای مقابله با آمریکای جنایتکار و ناتو باید چین رو روسیه و ایران و هند و پاکستان هم یک ائتلاف قدرتمند تشکیل دهند و با هم متحد شوند
  • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   5 3
   باسلام اتفاقابزرگترین درس عبرت برای چین است درضمن اینکه چین هیچ برگ برنده ای مثل نفت وگاز روسیه راندارد وبسیار آسیب پذیر است واز طرفی امریکاخیلی دوست دارد چین به تایوان حمله کندزیرا بهترین راه کار تضعیف ناکارآمدی چین راموجب خواهد شدواماچین خیلی عاقل تر از پوتین است پوتین دچار خود شیفتگی شده بود
  • IR ۱۷:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   4 8
   دولتهای اروپایی یکصد ميليون سرخ پوست را در آمریکا کشتند و زمینهای آنها را غصب کردند خاک آمریکا غصبی است . خاک چین و روسیه غصبی نیست در آمریکا ده ها میلیون برده آفریقایی زیر شلاق جان دادند روسیه وچین یک برده به خاک خود نیاوردن آمریکا دارد مکافات عمل پس میدهد .
  • بینام IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   3 5
   کاخ سفید به زودی به کاخ قرمز تبدیل خواهد شد
  • امیر ماریانی IR ۱۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   2 6
   این تحلیل میتواند تا حدود زیادی درست باشد زیرا تحریم نفت و گاز روسیه میتواند فشار مضاعفی به اروپا و آمریکا وارد کند هر چند تا اینجا توانستند با استفاده از ذخایر خو بازار را تا حدودی مدیریت کنند اما در نهایت شکست خواهند خورد و شاید عجله آنها برای توافق با ایران میتواند برای ایران برد خوبی داشته باشد
  • رضا IR ۲۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   3 5
   انشاالله بزودی مردم دنیا جشن پایان رژیم های کمونیستی راخواهندگرفت لعنت برخزب کمونیست وطرفدارانشان
   • IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
    0 0
    کمونیسم تازه زنده شده زنده باد کمونیسم
  • IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
   0 0
   از خبر ها حتما تصویر باشه سود مندتره
  • محمدحسین IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۲
   0 0
   یادداشت‌تون خیلی عالی بود 👌 زنده باد 🍃