تحول راهبردی استاندارد در دولت سیزدهم هدف‌گذاری شده است

اردبیل- مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: برنامه تحول راهبردی در حوزه استاندارد در دولت سیزدهم هدف‌گذاری شده که امیدواریم با هدف ارتقای سلامت و ایمنی مردم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

هاشم علایی در گفت‌و گو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: در یک سال استقرار دولت سیزدهم دستاوردهای خوبی را در دولت مردمی شاهد هستیم به طوری که بعد از گذشت ۱۷ سال شورای عالی استاندارد احیا شده و جلسات آن به ریاست رئیس جمهور برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: تقویت نظام استانداردسازی و به روزرسانی قوانین و مقررات از جمله رویکردهای اصلی است که در دولت سیزدهم برای اولین بار ماده ۱۷ اجرایی شده که در همین راستا طرح «عیدانه» نیز در نوروز امسال اجرا شد.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: در قالب این طرح با بازرسی و سرکشی از هتل‌ها، رستوران‌ها و آبدرمانی‌ها در اردبیل سعی کردیم تا این مراکز را به رعایت استاندارد موظف کنیم.

علایی افزود: استان اردبیل برای اولین بار استانداردهای آبدرمانی‌ها را تدوین و تهیه کرد تا در سطح کشور بر اساس آن ارزیابی‌ها از آبدرمانی‌ها انجام شود.

وی از اجرای طرح «کنترل اوزان واحدهای صنفی» خبر داد و خاطرنشان کرد: در استان اردبیل قرار است در قالب این طرح بیش از پنج هزار ترازوی سبک مغازه‌ها و واحدهای صنفی مشمول استانداردهای اجباری قرار گیرند.

علایی از کنترل اوزان کالاها و اجناس برای حفظ حقوق مصرف‌کنندگان خبر داد و اضافه کرد: با هرگونه تخلف در کاهش وزن کالاهای عرضه شده به مردم برخورد شده و جلوی تخلفات در این حوزه گرفته می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در حال حاضر ۳۷۵ واحد تولیدی در استان اردبیل با ۵۰۰ فرآوری و محصول تولید شده تحت پوشش استاندارد اجباری قرار دارند و سعی ما بر این است تا با تقویت جبهه تولید، صادرات و توانمندی در حوزه تولیدی بتوانیم به اهداف توسعه استان دست پیدا کنیم.

علایی از واگذاری بسیاری از فعالیت‌ها در حوزه استاندارد به بخش خصوصی خبر داد و تصریح کرد: در همین راستا اشتغال ۲۰۰ نفر در حوزه‌های فنی و مهندسی فراهم شده و همچنان سعی ما بر این است تا از ظرفیت بخش خصوصی در تقویت برنامه‌های استانداردسازی استفاده کنیم.

وی گفت: در قالب طرح «طاها» در سطح وسیع بازرسی از واحدهای صنفی برای برخورد با عرضه‌کنندگان کالاهای غیراستاندارد شروع شده و سعی ما بر این است تا بازار را بر عرضه‌کنندگان چنین کالاهای غیراستاندارد ناایمن کنیم.

علایی از هموطنان خواست تا با ارسال کد ۱۰ رقمی زیر علامت استاندارد به شماره پیامک ۱۰۰۰۱۵۱۷ در جریان مشخصات فنی و تولید کالا قرار گرفته و زمینه را برای برخورد با کالاهای غیراستاندارد و قاچاق فراهم کنند.

وی از نظارت و ارزیابی مصالح ساختمانی عرضه شده در سطح بازار خبر داد و افزود: کمترین ورودی کالاها و مصالح غیراستاندارد را به اردبیل شاهد هستیم و تلاشمان بر این است تا شرایط استاندارد را در تولید و عرضه محصولات متنوع مصالح ساختمانی فراهم کنیم.

علایی نظارت بر نازل‌های سوخت در جایگاه‌های عرضه بنزین و فرآورده‌های نفتی را یادآور شد و خاطرنشان کرد: هیچ‌گونه گزارشی از وضعیت کمی عرضه بنزین و سایر مواد سوختی انجام نشده و تلاش بر این است تا کیفی‌ترین ارائه خدمات را در این حوزه شاهد باشیم.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل از رسانه‌ها به خاطر فرهنگسازی در مصرف کالاهای استاندارد قدردانی کرد و ادامه داد: قطعاً همراهی مردم و نگاه عالمانه آنها به استفاده از کالاهای استاندارد بخش عظیمی از مشکلات و نارسایی‌ها را رفع خواهد کرد.

کد خبر 5564132

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha