خروجی های دانشگاه علمی کاربردی به سرعت جذب بازار کار می شوند

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: خروجی‌های دانشگاه علمی کاربردی افراد مجربی هستند که به سرعت جذب بازار کار می‌شوند و نگاه این دانشگاه پاسخگویی به نیاز بازار کار است.

به گزارش خبرنگار مهر، آئین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی صبح امروز در مرکز آموزش علمی کاربردی آتش نشانی، برگزار شد. حسین بلندی در این مراسم گفت: ما در نظام علمی کاربردی به طور کلی در هر حوزه‌ای پای کار هستیم و دانش پژوهان ما مسائل تئوری و عملی را یاد می‌گیرند تا وارد میدان کار شوند و پاسخگویی به یک نیاز کشور را محقق کنند.

وی با بیان اینکه دانش پژوهان ما برای میدان کار آماده می‌شوند افزود: آنها هم تئوری و هم عملی آموزش می‌بینند، بنابراین مردان رزم جهاد مبارزه با بیکاری در دانشگاه علمی کاربردی حضور دارند تا گوشه‌ای از نیازهای کشور را برطرف کنند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی یاد آورشد: اینکه من به مرکز علمی کاربردی آتش نشانی آمدم به دلیل تبریک روز آتش‌نشان بود، برای ما خیلی سنگین بود که آتش نشانان ما در خارج کشور آموزش بببینند و حالا بسیار خوشحالم که می بینم یکی از ثمرات دانشگاه علمی کاربردی به مرکز بین المللی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه بیشتر مدرسان این مرکز بیش از ۲۵ سال سابقه فعالیت در حوزه آتش‌نشانی دارند افزود: مدرسان این مرکز هم تئوری و هم عملی را بلد هستند و تجربیات لازم را دارند به همین دلیل خروجی‌های این مرکز بسیار موفق هستند.

وی افزود: در آغاز سی و یکمین سالگرد دانشگاه جامع علمی کاربردی خواستم نتیجه کار را از نزدیک ببینم، در زمان تأسیس این دانشگاه می‌خواستند افرادی را تربیت کنند که به سرعت وارد بازار کار شوند، اتفاق مبارکی که در این دانشگاه رخ می‌دهد این است که ۲ کار عمده انجام می‌دهیم، یکی اینکه نیازسنجی می‌کنیم و دیگر اینکه نیازها را برطرف می‌کنیم.

بلندی ادامه داد: در یکی دو ماه گذشته چند رشته جدید برای مرکز آتش‌نشانی راه‌اندازی کردیم، با کمک اهل فن و دانش برنامه درسی برای یک شغل راه‌اندازی می‌کنیم تا هر کدام از دانش پژوهان یک شاغل باشند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: خروجی‌های دانشگاه علمی کاربردی افراد مجربی هستند که به سرعت جذب بازار کار می‌شوند، عملاً نگاه ما در این دانشگاه به سمت این است که نیاز بازار کار را پاسخگو باشیم.

وی با اشاره به وجود ۸ هزار شغل در دنیا گفت: ما در کشور به ۲-۳ هزار شغل رسیدیم، در دانشگاه علمی کاربردی هزار برنامه درسی داریم یعنی هنوز چند هزار برنامه درسی کم داریم.

بلندی با بیان اینکه امروز کسی که می‌خواهد با یک دستگاه کار کند هم باید از نظر تئوری و هم از نظر عملی مجرب باشد افزود: ما این کار را در دانشگاه علمی کاربردی انجام می‌دهیم، ما باید هر دو سه سال یک بار برنامه‌های درسی را بازنگری کنیم، نکته دیگر هم این است که دوره‌های کوتاه مدت و پودمان‌های تخصصی با صلاحیت‌های حرفه‌ای صورت گیرد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: تمام ۵۷۱ مرکز دانشگاه علمی کاربردی باید در جریان باشند که از نظر رئیس جمهور، دانشگاه باید در بازار کار باشد و ما خوشحالیم که در بازار کار حضور داریم و برای بالا بردن بهره‌وری نیز دارای مهارت هستیم.

وی افزود: امسال سالی هست که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، دانش بنیان‌ها دارای پر و بال جدی شدند و ما در این حوزه حضور داریم، ۳۰-۴۰ درصد دانشگاه‌های نظری ما بحث نخبگانی را دارند، ۷۰ درصد اهداف اقتصادی هر کشور به دست تکنسین‌هاست.

بلندی خاطرنشان کرد: تحقق اهداف اقتصادی مستلزم نیروهای تکنسین است اما ما به گونه‌ای فرهنگسازی کردیم که اگر آقایی با مدرک کاردانی به خواستگاری برود تحویلش نمی‌گیرند و خانواده‌ها یک دکترای بیکار را به تکنسین ترجیح می‌دهند، ما اگر قرار است صنعت بازار کار را رونق دهیم باید به بحث مهارت به صورت جدی بپردازیم و امروز وزیر علوم بر این مهم تأکید دارد و به مهارت محوری دانشگاه‌ها اهمیت می‌دهد.

کد خبر 5601730

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha