استفاده از فناوری‌های نوین در صدور آرای پزشکی قانونی

اردبیل- مدیرکل دادگستری استان اردبیل گفت: در راستای تحقق‌بخشی به سند تحول قضایی، روزآمدی و استفاده از فناوری‌های نوین در پزشکی قانونی مهم و ضروری است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسین کثیرلو عصر سه‌شنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل جدید پزشکی قانونی استان اردبیل اظهار کرد: در پزشکی قانونی استان اردبیل افراد شایسته و کاردانی وجود دارند که هر کدام در مدت مدیریتشان به خوبی امانتداری کردند.

وی با تبریک به مدیرکل جدید پزشکی قانونی استان اردبیل تصریح کرد: نگار خوشنویس از پزشکان و مدیران متخصص و با سابقه استان هستند و به عنوان اولین مدیرکل پزشکی قانونی زن در میان استان‌های کشور به این سمت منصوب شد.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل با اشاره به اینکه تحقق سند تحول قضایی یکی از موضوعات اساسی در دستگاه قضا است که شامل همه سازمان‌های وابسته نیز می‌شود، گفت: سند تحول قضایی، سندی عادی نیست چرا که به تأیید مقام معظم رهبری رسیده و مورد تاکید رئیس قوه قضائیه نیز است.

حجت‌الاسلام کثیرلو افزود: یکی از نکات مورد توجه در این سند بحث روزآمدی دستگاه قضایی و از جمله پزشکی قانونی به عنوان یک مجموعه تخصصی و استفاده از فناوری‌های نوین در آنها است.

وی با تاکید بر بحث اتقان آرا در دادگستری خاطرنشان کرد: این امر قابل تحقق نیست مگر آنکه نظرات پزشکی قانونی نیز در پرونده‌های مربوط متقن باشد.

حجت‌الاسلام کثیرلو با اشاره به بحث عدم اطاله دادرسی به عنوان یکی از موارد مهم در سند تحول قضایی اضافه کرد: تلاش‌های گسترده‌ای در این زمینه صورت گرفته اما لازم است با همت مضاعف پیگیری‌های بیشتری صورت گیرد تا از مدت زمان اظهار نظر کارشناسی در پرونده‌ها کاسته شود.

وی بیان کرد: در حوزه کار علمی، متقن و سریع، همکاران پزشکی قانونی تلاش‌های خوبی داشته و دارند اما با توجه به مستهلک شدن دستگاه‌ها و تجهیزات و وابستگی فعالیت‌های این مجموعه به تجهیزات به روز لازم است در بحث جایگزینی تجهیزات این سازمان در این استان اقدام جدی صورت گیرد.

حجت‌الاسلام کثیرلو با اشاره به لزوم جبران عقب‌ماندگی‌های استان اردبیل در بخش‌های مختلف از جمله پزشکی قانونی اظهار کرد: راه‌اندازی مرکز پزشکی قانونی در برخی شهرستان‌ها که با وجود تعداد زیاد مراجعین و فعالیت مراکز قضایی در آن شهرها، فاقد مرکز پزشکی قانونی است یا برخی شهرستان‌ها که با وجود طول مسافت تا مرکز استان، فاقد مرکز فعال پزشکی قانونی هستند از جمله نیازهای استان است.

وی با بیان اینکه یک سوم پرونده‌های قضایی در پزشکی قانونی گردش کار دارند، تصریح کرد: راه‌اندازی این مراکز در شهرستان‌ها ضروری است.

حجت‌الاسلام کثیرلو با اشاره به سختی کار در پزشکی قانونی گفت: با توجه به صعوبت و حجم کاری بالا در پزشکی قانونی و نوع مراجعات به پزشکی قانونی که شامل افراد آسیب‌دیده و دردمند می‌شود، لازم است نیروی انسانی کافی برای این سازمان تأمین شود.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل افزود: کارکنان پزشکی قانونی با وجود کمبود نیرو، در ساعات مختلف شبانه‌روز با سیستم قضایی همراه هستند و نسبت به رسیدگی به موارد ارجاعی اقدام می‌کنند.

کد خبر 5612048

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha