اردوی آموزش بازی‌سازی راهی برای مقابله با مهاجرت بازی‌سازان است

مدیر انستیتو ملی بازی‌سازی می‌گوید برگزاری اردوهای آموزش بازی‌سازی در استان‌ها سبب تقویت بازیسازان می‌شود و به نوعی راهی برای مقابله با مهاجرت دست اندرکاران این صنعت است.

فرزانه شریفی مدیر انستیتو ملی بازی‌سازی، در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به برگزاری اردوهای آموزش بازی سازی در استان‌ها یا بوت کمپ‌ها، گفت: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مدتی است که این دوره‌ها را در سراسر کشور آغاز کرده است و آخرین اردو را هم اکنون در بیرجند برگزار کردیم و هم اکنون در حال برنامه ریزی اردویی دیگر در بوشهر برای ۱۰ آذرماه هستیم.

وی افزود: تا کنون این اردوهای آموزشی در پنج استان همچون سیستان بلوچستان، کرمانشاه، منطقه آزاد ارس، یزد و بیرجند، با همکاری ادارات ارشاد استان‌ها، معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری. بنیاد ملی نخبگان، پارک‌های علم و فناوری دانشگاه سراسری برگزار شد.

مدیر انستیتو ملی بازی‌سازی گفت: در هر بوت کمپ به دنبال این هستیم که استعدادهای هر استان را شناسایی کنیم؛ چراکه در هر استانی دانش آموزان و دانشجویان توانمندی هستند که با حضور در این دوره‌های آموزشی ۵۰ ساعته فشرده طی پنج روز آموزش‌های لازم را می‌بینند. همچنین در نهایت کارگاه‌های آموزشی به یک رویداد استعدادیابی وصل می‌شوند و این رویداد در دو روز پایانی دوره‌ها برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: آموزش دیدگان زیر نظر داوران بازی‌هایی را می‌سازند و درنهایت این بازی‌های تولید شده داوری و ارزیابی می‌شوند. درواقع کیفیت بازی و توانمندی هنرجویان در پایان مشخص می‌شود. همچنین ما به هنرجویان تعهد داریم تا پس از برگزاری رویدادها رها نشوند و فضای کاری شأن را ادامه دهند و حتی در استان‌ها برای شأن فضای استقرار درنظر می‌گیریم. برای مثال برای هنرجویان بیرجند فضای استقراری در مرکز نوآوری دانشگاه اختصاص دادیم. همچنین برای هنرجویان کرمانشاهی و زاهدانی هم در مرکز نوآوری دانشگاه، فضایی اختصاص داده شده است.

پارک‌های علم و فناوری در هر استان محل استقرار هنرجویان بوت کمپ‌ها می‌شوند

شریفی گفت: در هر استانی، پارک‌های علم و فناوری متولی استقرار بچه‌ها شده اند و آنها پس از آنکه مستقر می‌شوند به صورت رایگان از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و داوران مرکزی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مشاوره‌های تخصصی و مشاوره‌های آنلاین دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به میزان استقبال هنرجویان استان‌ها از برگزاری اردوهای آموزش بازی سازی گفت: تقریباً در فصل تابستان بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ شرکت کننده در هر استان داشتیم و هم اکنون که در فصل مدارس و دانشگاه به سر می‌بریم، تعداد شرکت کنندگان قدری ریزش داشته و هم اکنون تقریباً به ۱۰۰ نفر رسیده است.

میانگین شرکت کنندگان در این بوت کمپ‌ها حدود ۷۰ درصد پسران و حدود ۳۰ درصد دختران در رده سنی بالای ۱۵ سال هستند. البته در دوره‌های اول بوت کمپ‌ها برای دانش آموزان در رده سنی ۸ تا ۱۰ سال هم پذیرش داشتیم اما به دلیل دروس فشرده و دشواری‌های مراحل آموزش، این رده سنی حذف و هم اکنون برای رده سنی بالای ۱۵ سال پذیرش آموزش داریم مدیر انستیتو ملی بازی‌سازی گفت: میانگین شرکت کنندگان در این بوت کمپ‌ها حدود ۷۰ درصد پسران و حدود ۳۰ درصد دختران در رده سنی بالای ۱۵ سال هستند. البته در دوره‌های اول بوت کمپ‌ها برای دانش آموزان در رده سنی ۸ تا ۱۰ سال هم پذیرش داشتیم اما به دلیل دروس فشرده و دشواری‌های مراحل آموزش، این رده سنی حذف و هم اکنون برای رده سنی بالای ۱۵ سال پذیرش آموزش داریم. به هرحال با حضور این رده سنی روند آموزش با سرعت بیشتری طی می‌شود.

وی افزود: یکی از هدف‌های اصلی بنیاد ملی بازی‌های رایانه از برگزاری اردوهای آموزش بازی سازی در استان‌ها و تزریق اعتبارات مناسب برای آن موضوع حمایت است. ما با رویکرد حمایتی این رویدادها را آغاز کرده ایم تا بتوانیم خلأ منابع انسانی لازم و نیروی انسانی آماده به استخدام را برای صنعت گیم در مدت زمان کوتاه‌تری برطرف کنیم.

شریفی گفت: ما پس از آموزش‌های فشرده به هنرجویان، استعدادهای شأن را شناسایی می‌کنیم و هرگز آنها را رها نخواهیم کرد تا به صورت تیم در هر استان بمانند و به فعالیت‌های شأن ادامه بدهند. البته با بنیاد نخبگان هم صحبت کردیم و از آنها قول استقرار و حمایت مالی را برای هنرجویان بوت کمپ‌ها گرفتیم؛ چراکه برای مان مهم است که هنرجویان را در استان حفظ کنیم تا این سرمایه انسانی رشد کند و در سرعت بیشتری بتوانیم این نیروی انسانی را تقویت کنیم تا در استان خودشان به توسعه صنعت گیم کمک کنند.

وی ادامه داد: در طول برگزاری اردوهای بازی سازی متوجه محرومیت نسبی استان‌های کشورمان هستم و این موضوع مسأله ای که است که سازمان‌ها و نهادهای متولی همچون وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید بیش از سازمان‌ها و نهادهای دیگر در بحث کارآفرینی این هنرجویان صنعت گیم توجه بیشتری کنند و آنها را مورد حمایت خودشان قرار بگیرند.

مدیر انستیتو ملی بازی‌سازی با اشاره به محل برگزاری دوره‌های آموزش بازی سازی تا پایان سال در استان‌ها گفت: ۱۰ آذرماه دوره بعدی مان در بوشهر خواهد بود. همچنین قزوین، هرمزگان، بجنورد و اراک از جمله مناطقی است که تا پایان سال این دوره‌های بوت کمپ را برگزار خواهیم کرد.

کد خبر 5640512

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha