سند مدیریت تنش آبی کشور تدوین شد/  پیش‌بینی ۸۰ پروژه اضطراری

امینی از تدوین سند مدیریت تنش آبی سالانه در کنار اجرای ۸۰پروژه اضطراری برای مقابله با بحران آب در کشور خبر داد وگفت: هم‌اکنون فرآیند آبرسانی به ۱۰ هزار روستای کشور به صورت سیار انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل وزارت نیرو، هاشم امینی معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت آبفای کشور با اشاره به کاهش ذخایر منابع آبی کشور، از پیش‌بینی برنامه‌های مقابله با تنش آبی در شهرها و آبرسانی سیار در روستاهای کشور خبر داد.
معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت آبفای کشور در همین زمینه تصریح کرد: هم‌اکنون ۲۵۷ تصفیه‌خانه فاضلاب در دست بهره‌برداری است.

تدوین سند مدیریت تنش آبی سالانه در کنار اجرای طرح‌های اضطراری
وی از پیش‌بینی برنامه‌های مختلف برای مقابله با تنش آبی سال جاری و سال آینده خبر داد و گفت: این مهم شامل طرح‌های اضطراری، طرح‌های اولویت‌دار، تدوین سند مدیریت تنش آبی سالانه، تدوین برنامه جامع چهار ساله و برگزاری جلسات فنی و کارشناسی با شرکت‌های آبفا و آب منطقه‌ای می‌شود.
امینی در تشریح تدوین برنامه جامع چهار ساله توضیح داد: افزایش ظرفیت مخازن آب؛ حفر، تجهیز و بازسازی چاه؛ پروژه‌های ارتقای کیفی و احداث و بازسازی خطوط انتقال، توزیع و ایستگاه پمپاژ از جمله مواردی است که در این حوزه پیگیری و اجرایی می‌شود.

پیش‌بینی ۸۰ پروژه اضطراری برای تأمین آب شرب
معاون شرکت آبفای کشور با اشاره به برنامه‌ریزی برای پیشبرد ۸۰ پروژه اضطراری در تأمین آب شرب، اضافه کرد: هم‌اکنون ۲۸۷ شهر در معرض تنش آب شرب هستند که از این بین ۸۷ شهر در وضعیت اضطراری قرار دارند؛ اعتبار مورد نیاز برای اجرای پروژه‌های اضطراری تأمین آب شرب برابر با ۱۰۸ هزار میلیارد ریال است.

اجرای طرح جهاد آبرسانی به ۱۰ هزار روستای کشور توسط وزارت نیرو
وی در ادامه به طرح آبرسانی سیار در روستاهای کشور اشاره کرد و افزود: به‌رغم سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در سالیان اخیر برای ایجاد تأسیسات آبرسانی در روستاها و شهرها و همچنین اجرای طرح جهاد آبرسانی برای تأمین آب ۱۰ هزار روستای کشور توسط وزارت نیرو، همچنان تعداد قابل ملاحظه‌ای از روستاهای کشور به دلایل مختلف از جمله خشکسالی و از بین رفتن منابع آبی، کمبود آب در فصول گرم سال، سخت‌گذر بودن و فاصله زیاد از منابع آبی و یا عدم توجیه اقتصادی؛ توسط تانکرهای سیار، آبرسانی می‌شوند.
معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت آبفای کشور در پایان با تاکید بر ضرورت تأمین اعتبار به منظور اجرای طرح‌های آبرسانی سیار، خاطرنشان کرد: با توجه به لزوم تجهیز ناوگان آبرسانی تانکری در سطح کشور به منظور پاسخگویی به شرایط اضطراری، در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، خریداری ۵۰۰ دستگاه تانکر آبرسانی ضروری است.

کد خبر 5646300

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha