کتاب «شهید دریابان غلامعلی بایندر» در سنندج رونمایی شد

سنندج- کتاب «شهید دریابان غلامعلی بایندر» با حضور امیر دریادار ایرانی فرمانده نیروی دریایی راهبردی جمهوری اسلامی ایران در سنندج رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از کتاب زندگینامه «شهید دریابان غلامعلی بایندر» اولین فرمانده نیروی دریایی نوین ایران و از شهدای کشور در مقابل استعمارگران انگلیسی، روز شنبه در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج و با حضور امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در سنندج برگزار شد.

امیر رحمت پور فرمانده لشکر عملیاتی ۲۸ پیاده کردستان در این مراسم اظهار کرد: خانواده بایندر خدمات ارزنده به امنیت و عزت کشورمان در قرن معاصر ارائه کرده اند.

وی افزود: شهیدان غلامعلی و یدالله بایندر یکی فرماندهی نیروی دریایی در جنوب و دیگری در شمال را برعهده داشتند و همگام تجاوز نیروهای متفقین به مرزهای شمالی و جنوبی کشور و در حالی که دولت تسلیم شده بود این دو بزرگوار در مقابل متجاوزان مقاومت کردند و به شهادت رسیدند.

امیر رحمت پور خاطرنشان کرد: کردستانی‌ها در طول تاریخ هزاران شهید را برای دفاع از ایران تقدیم کرده اند که شهیدان بایندر نمونه‌ای از این هزاران شهید است.

وی افزود: شهید دریابان بایندر، اولین فرمانده نیروی دریایی نوین ایران بوده و نشان ذوالفقار را برای وطن پرستی دریافت کرد.

امیر رحمت پور اظهار کرد: شهید بایندر برای منافع ملی حتی در مقابل شاه زمان خود ایستاد و در مقابل نیروهای متجاوز انگلیسی قد علم کرد و جان خود را در دفاع از میهن فدا کرد لذا شخصیت وی یک الگوی مناسب برای جوانان امروز است.

دریابان غلامعلی بایندر یکی از ۵ فرزند علی اکبر خان دبیر دربار از سران طایفه بایندر بیجار گروس و از نوادگان فاضل خان گروسی است که در ۲۳ آذر ۱۲۷۷ در تهران متولد و پس از گذراندن دوره‌های مختلف در داخل و کشورهای ایتالیا و فرانسه و در ۲ دوره مختلف فرماندهی نیروی دریایی جنوب را برعهده داشته است.

کتاب خلیج فارس در سال ۱۳۱۷ و جغرافیای خلیج فارس ۱۳۱۹ از تألیفات وی محسوب می‌شود.

دریابان بایندر در سال ۱۳۲۰ در راه وطن و ایستادگی در برابر قوای متجاوز انگلیس به شهادت رسید.

دریافت نشان ذوالفقار بالاترین نشان نظامی در سال ۱۳۰۴، نشان افتخار درجه ۳ سپه در سال ۱۳۰۵، نشان ناج از کشور ایتالیا در سال ۱۳۱۰ بخشی از افتخارات این فرمانده دلاور ایرانی است.

کتاب «دریابان شهید غلامعلی بایندر» نوشته محمد مریوانی در ۱۴۴ صفحه مهر ماه ۱۴۰۱ توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنری منتشر و روانه بازار شده است و امروز با حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سنندج رونمایی شد.

کد خبر 5706861

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha