۱۰ هزار نظامی آمریکا در لهستان مستقر هستند

رئیس جمهور لهستان می گوید کشورش برای بهرمندی از حمایت ناتو، هزاران سربازان آمریکایی را در خاک خود میزبانی می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه نیوزآن رولد، رئیس جمهور لهستان شمار نظامیان آمریکایی مستقر در خاک کشور خود را فاش کرد.

«آندری دودا» رئیس جمهور لهستان، در مصاحبه با این نشریه لوفیگارو اذعان کرد که تعداد پرسنل نظامی آمریکایی که در خاک لهستان مستقر هستند به حدود ۱۰ هزار نفر می رسد. این در حالی است که پیش از این گزارش شده بود که در پایان سال ۲۰۲۰، پنج هزار سرباز آمریکایی در لهستان مستقر شده اند.

رئیس جمهور لهستان نظامی گری کشورش را در راستای الحاق به ناتو توجیه کرد و افزود: ما هر کاری برای پیوستن به ناتو انجام دادیم، تنها برای اینکه مشمول شدن ماده ۵ پیمان ناتو را برای خود تضمین کنیم. در این باره فقط حرف نمی زنیم. امروز با تقویت حضور ناتو در جناح شرقی، نزدیک به ۱۰ هزار سرباز آمریکایی در خاک ما حضور دارند.

دودا در ادامه رویکرد نظامی گری لهستان را تشریح کرد و گفت: ارتش لهستان در حال گسترش توان دفاعی خود است. ما در حال خرید اسلحه هستیم. در سال ۲۰۲۳، بیش از ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی ما به امور دفاعی اختصاص خواهد یافت.

بنا به گزارش ها بودجه دفاعی لهستان در سال ۲۰۲۲ تا ۲.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی در برابر استاندارد ۲ درصد برای اعضای ناتو برنامه ریزی شده بود و پیش بینی می شود تا سال جاری میلادی این بودجه به ۳ درصد تولید ناخالص داخلی (تقریباً ۲۸ میلیارد دلار) افزایش یابد.

همچنین بر اساس داده های رسمی، لهستان بیش از ۱ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را ظرف یک شال گذشته صرف تامین تسلیحات و تجهیزات نظامی به اوکراین کرده است.

کد خبر 5707736

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha