آمادگی برای مقابله با عوامل خسارت‌زای غلات و کلزا در البرز

کرج- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی البرز گفت: مدیریت عوامل خسارت زای غلات و کلزا نیازمند پایش مستمر مزارع و شناخت درست آفات است که این آمادگی را در ایام نوروز داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا بدری صبح شنبه در جلسه ستاد فنی گیاه‌پزشکی استان البرز اظهار کرد: مدیریت عوامل خسارت‌زای غلات و کلزا نیازمند پایش مستمر مزارع، شناخت درست آفات، بیماری‌های گیاهی و علف‌های هرز، انتخاب سم مناسب و توصیه‌های صحیح به کشاورزان است.

وی با تأکید بر استفاده از روش‌های ترویجی و آموزشی، تهیه اطلاعیه فنی مناسب، تهیه و ارسال پیامک اطلاع رسانی، تهیه و نصب بنر در محل فروشگاه‌های عرضه سموم و آفت کش‌ها افزود: شناخت درست آفات و بیماری‌های گیاهی و علف‌های هرز، انتخاب سم مناسب و توصیه‌های صحیح به بهره برداران همراه با استفاده از ادوات مناسب، باعث افزایش کیفیت و عملکرد محصول می‌شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی البرز در خصوص کنترل علف‌های هرز با بیان اینکه یک ماه پیش رو، بازه زمانی طلایی کنترل علف‌های هرز استان می‌باشد، بر لزوم رعایت طیف و تناوب علف کش‌ها در مزرعه مربوطه مطابق دستورالعمل‌ها ی فنی تأکید کرد.

محمد تاج الدینی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز نیز در این جلس با اشاره به اهمیت مرحله داشت گندم، جو و کلزا و ضرورت پایش این محصولات، ضمن قدردانی از زحمات کارشناسان در پایش عوامل خسارت زا، آفات و بیماری‌های گیاهی در محصولات زراعی و باغی استان در سال گذشته، میزان سن زدگی غلات را در استان بسیار پایین دانست و بر لزوم آماده باش کارشناسان و مدیران مجموعه تولیدات گیاهی مستقر در ستاد و شهرستان‌ها در ایام نوروز برای پایش عوامل خسارت زا، آفات و بیماری‌های گیاهی تأکید کرد.

در این جلسه مقرر شد اقدامات لازم در خصوص پایش مزارع، شناسایی دقیق آفات و بیماری‌های گیاهی و علف‌های هرز توسط همکاران، انجام توصیه‌های لازم در خصوص کنترل آفات پس از شناسایی دقیق عامل زنده خسارت‌زا، انجام بازدیدهای دوره‌ای برای آفات مهم نظیر بید کلم، شته مومی کلزا و سنک بذر خوار کلزا به صورت هفتگی به منظور مدیریت عوامل خسارت‌زای محصول زراعی کلزا به صورت مستمر صورت پذیرد.

گفتنی است با توجه به اهمیت اخذ شناسه کد محصولات کشاورزی از طریق سامانه سماک در طرح ارتقا سلامت محصولات، مقرر شد پیگیری لازم جهت ثبت نام بهره برداران مدیریت شهرستان‌ها به عمل آید. مسئولین فنی کلینیک‌های گیاه‌پزشکی استان در محل آدرس اعلامی مستقر و نسبت به ارائه خدمات به بهره برداران اقدام و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به موضوع، نظارت نماید.

کد خبر 5735903

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha