نگاه اردوهای راهیان نور براساس هویت ملی است

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور گفت: در اردوهای زیارتی راهیان نور نگاه مان ملی و هویت ملی بوده و حضور در آن ها برای همه اقشار آزاد است.

سرهنگ پاسدار مهدی امیریان دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور، در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به محتوای ارائه شده در اردوهای زیارتی راهیان نور، گفت: اولویت مان در ستاد مرکزی راهیان نور، محتواست؛ چراکه معتقدیم مجموع اقدامات اجرایی، اقدامات لجستیکی، حمل و نقل، ایجاد محل‌های اسکان و یادمان‌ها، قرار است چه نتایجی در بر داشته باشد و چه محتوای درست و دقیقی منتشر شود؟ ما در این خصوص اهتمام بسیار ویژه ای داشتیم. البته ارائه محتوا یک موضوع نیست، بلکه یک مجموعه باید باهم تنظیم شود. یعنی یادمان‌ها تخصصی باشند و نقشی از دفاع مقدس را به واسطه محتوای مناسب ارائه کنند.

وی افزود: راویان و خادمان مستقر در راهیان نور و حتی فضا سازی در یادمان‌ها باید به گونه‌ای باشد تا محتوای مناسب ارائه کند و به نوعی در راستای جهاد تبیینی باشد. اگر مقام معظم رهبری می‌فرمایند در دفاع مقدس کار نشدنی را انجام دادیم و باید امروز به ابتکارات بپردازیم و نوآوری‌ها را بگوییم؛ تحقق این امر در راهیان نور است. اگر در یادمانی مصداق عقلانیت در جنگ و در یادمانی دیگر ابتکارات را مطرح می‌کنیم، همه این مباحث مطرح شده باید به گونه‌ای مناسب طراحی شود یعنی یادمان‌ها هم لباس محتوایی داشته باشند.

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور گفت: ما می‌توانیم در بستر جهاد تبیین شاخص‌ها را مشخص کنیم تا بدانیم در کجا باید از عقلانیت بگوییم، در کجا باید از شور و نشاط بگوییم و حتی در کجا برنامه ریزی کنیم و در کجا از معنویت بگوییم. همه اینها جزو آن نظام محتوایی است که باید تلاش کنیم در راهیان نور طراحی کنیم و به سمت این سوق یابیم تا با یک راهیان نور تخصصی روبرو باشیم؛ با توجه به قشر و مخاطبی که به سمت راهیان نور می‌آیند.

وی ادامه داد: باید ببینیم حرف‌هایی که برای دانش آموزان در راهیان نور می زنیم، متفاوت از حرف‌هایی است که برای دانشجویان می زنیم؟ و حرف‌هایی که برای خانواده‌ها می زنیم با همان حرف‌هایی که برای دانشجویان می زنیم یکی است؟ این امر نیازمند مخاطب شناسی است و باید آن را در اولویت قرار دهیم. در برنامه ریزی بلندمدت مان باید مدنظر قرار دهیم و به آن نقطه دست یابیم.

امیریان گفت: دشمن در این مدت همه تلاشش را کرد تا بذر ناامیدی را میان مردم ایجاد کند به همین دلیل در راهیان نور به دنبال سفر ایمن و امن برای زائران بودیم؛ چراکه ممکن است یکی از مواردی که رویش پاشنه آشیل بگذارند و نسبت به آن حساسیت داشته باشند، همین موضوع است که راهیان نور امن نباشد. همه تلاش مان را کردیم تا شاهد اعزام حداکثری باشیم و در این دوره همه اقشار بیایند.

وی افزود: ویژه‌ترین نگاه مان در راهیان نور به نوجوانان، جوانان و دانشجویان بود، به همین دلیل شرایط را برای حضور دانش آموزان فراهم کردیم تا روایت و محتوایی که ارائه می‌شود، ویژه دانش آموزان و با همان بیان باشد؛ تلاش مان را کردیم تا یک راهیان نور ایمن، جذاب و با ارائه محتوای تراز ارائه شود تا موضوعی نتواند به اصل راهیان نور آسیب وارد کند.

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور گفت: در راهیان نور نگاه مان ملی و هویت ملی بوده و حضور برای همه اقشار آزاد است؛ چراکه راهیان نور یعنی صحبت از دفاع مقدس و شهداست؛ آنهایی که از همه زندگی شأن برای کشور، هویت کشور و استقلال کشور گذشتند. پرچم و چتر ما به اندازه همه کشور ایران است و از همه اقشار برای حضور در راهیان نور دعوت می‌کنیم.

وی ادامه داد: دفاع مقدس اقدامی بود تا کشور به استقلال برسد و هویتش را حفظ کند و این هویت باعث افتخار ماست و پیشرفت‌های ما از منظر دفاع مقدس قابل بیان است؛ روزی سیم خاردار وارد کشور می‌کردیم و امروز در حوزه‌های فناوری، دفاعی و نظامی به پیشرفت‌های جدی رسیده ایم. حرف ما برای قشر خاکستری این است که شهدا بهترین‌های فرزندان این سرزمین هستند و ما وظیفه مان این است تا شرایطی را فراهم کنیم همه مردم با هر صنفی با هر عقیده‌ای از راهیان نور بازدید کنند و از نزدیک در جریان مباحث دفاع مقدس باشند که چگونه رزمندگان و شهدا به ارتقای هویت ملی و قدرت ملی ما کمک کردند و به نوعی از نزدیک با توان داخلی کشور آشنا شوند و محتوای موردنیاز در اختیارشان قرار بگیرد.

کد خبر 5739645

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha