۳۱ تیر ۱۴۰۲، ۷:۴۳

استاد حوزه علمیه قم:

تعلقات دنیوی عده ای را از همراهی سیدالشهدا(ع) محروم کرد

تعلقات دنیوی عده ای را از همراهی سیدالشهدا(ع) محروم کرد

قم- استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه تعلقات دنیوی عده‌ای را از همراهی با سیدالشهدا (ع) محروم کرد، گفت: در روز عاشورا عده‌ای تا پای شهادت رفتند اما بعد برگشتند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمد مهدی میرباقری شامگاه جمعه در مراسم عزاداری دهه اول ماه محرم در حرم مطهر حضرت معصومه (س) اظهار داشت: مرگ‌های مختلف آمادگی‌های متفاوتی می‌خواهد و مواجه با برخی از صحنه‌ها آمادگی نیاز دارد که برخی‌ها در نبردهای سخت پا پس می کشند.

استان حوزه علمیه قم افزود: هر چقدر زمان به ظهر عاشورا نزدیک می‌شد، چهره سیدالشهدا علیه السلام بر افروخته‌تر می‌شد و حضرت برخی از اصحاب را به استواری دعوت کرده و می‌فرمودند مرگ پلی است که انسان را از سختی به نعمت‌های ابدی می‌کشاند.

وی با بیان اینکه صحنه عاشورا بسیار سخت بوده است افزود: شهادت در روز عاشورا متفاوت از سایر جنگ‌ها بوده و نبرد بدر نیز اینگونه بوده است.

وی بیان داشت: عده‌ای دنبال شهادت هستند اما نقطه ضعف‌های دارند و با خودشان تسویه حساب نکردند و به همین دلیل در لحظه حساسی که باید تصمیم درستی بگیرند عقب نشینی می‌کنند.

آیت الله میرباقری اضافه کرد: البته این افراد وقتی خطا می‌کنند و اسلام ضربه می‌خورد غصه دار می‌شدند که خداوند این افراد را می بخشد.

وی اضافه کرد: این ابتلاها برای آن است که انسان خالص شود و کسانی که طالب شهادت هستند؛ وقتی در معرکه قرار می‌گیرند امتحان سختی پیش پای آنان قرار می‌گیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان داشت: اصحاب سیدالشهدا علیه السلام در روز عاشورا با صحنه سنگینی مواجه بودند و این شهادت آنها عادی نبوده است و آنان از این امتحان برای ورود به نعمت‌های بزرگ سربلند بیرون آمدند.

وی گفت: کسانی که از صحرای کربلا فرار کردند؛ آرزوی شهادت هم داشتند و پس از اینکه عاشورا رخ داد و آن مصائب بر اهل بیت (ع) وارد شد غصه دار شدند اما علت اینکه از صحنه فرار کردند به عقبه انسان باز می‌گردد که اگر انسان نتواند با خود تسویه حساب و ایمانش را حفظ کند نمی‌تواند در امتحان سربلند بیرون بیاید.

اصحاب سیدالشهداء علیه السلام مؤمن به حضرت بودند

وی با بیان اینکه اصحاب سیدالشهداء علیه السلام مؤمن به حضرت بودند و حوادث را به گردن حضرت نمی‌انداختند گفت: در واقعه عاشورا برخی‌ها اشتباه کرده و از معرکه جنگ فرار کردند و در لحظه‌ای که باید تصمیم می‌گرفتند نتوانستند خودشان را کنترل کنند و بزرگی کار حر این بود که توانست در لحظه تصمیم درستی بگیرد.

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: در امتحانات سخت، انسان باید نقطه ضعف‌های خود را بشناسد و از آن عبور کند که در این صورت زمین گیر نخواهد شد و خداوند کوتاهی‌ها را می بخشد.

میرباقری ابراز داشت: دسته‌ای در جنگ بدر به میدان نیامدند و می‌گفتند این راه به مرگ ختم می‌شود و طرح پیامبر اسلام اشتباه بوده است و به همین دلیل فرار کردند اما بر اشتباه خود اصرار نداشتند و خداوند این افراد را خواهد بخشید.

وی ابراز داشت: قرآن می‌فرماید شهدا زنده هستند و نزد خداوند روزی می‌خورند و این افراد توانستند به مقصد نهایی برسند.

وی ادامه داد: در جنگ صفین عده‌ای اصرار کردند که جنگ ادامه پیدا نکند و حکمیت را پذیرفتند و ابوموسی را برای حکمیت انتخاب کردند و او هم فریب خورد.

استاد حوزه علمیه قم ابراز داشت: مؤمن نقاط ضعف‌هایی دارد که باید مراقب باشد تا تعلقات او را زمین گیر نکند و اگر انسان، خود را اصلاح نکرد خداوند در جایی به او نشان می‌دهد و اگر این امر در دنیا محقق نشد در قیامت و صحنه محشر با آن مواجه می‌شود و انسان در محشر از ناخالصی‌ها باید رهایی یابد.

سیر عالم برزخ و قیامت موجب خواهد شد انسان از تعلقات خالص شود

آیت الله میرباقری افزود: خداوند انسان را در صحنه‌های مختلف امتحان می‌کند تا ناخالصی‌ها از او جدا شود و قیامت نیز اینگونه است.

وی بیان داشت: سیر عالم برزخ و قیامت موجب خواهد شد انسان از تعلقات خالص شود و اگر انسان دل به قرآن داد و در سحرها در قرآن تأمل کرد، در این صورت حزن‌ها و غصه‌ها از او جدا می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: خداوند انسان را صحنه‌های مختلف قرار می‌دهد و سحر موجب می‌شود بیماری‌های روحی انسان دوا پیدا کند و آیات الهی موجب شفای انسان می‌شود و تعلقات از او جدا می‌شود.

وی با بیان اینکه تعلقات دنیوی عده‌ای را از همراهی با سیدالشهدا (ع) محروم کرد بیان داشت: در روز عاشورا عده‌ای تا پای شهادت رفتند و فردی تا ظهر عاشورا ایستاد و بعد برگشت و از قافله عقب ماند.

استاد حوزه علمیه قم عنوان داشت: عاشورا بهترین صحنه عالم است که خوبان گلچین شدند و سهم ما از کربلا باید این باشد که در صف خون خواهان سیدالشهدا علیه السلام باشیم.

کد خبر 5842750

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha