۱۱ آذر ۱۴۰۲، ۱۲:۵۹

توسط انتشارات فاطمی انجام شد؛

چاپ کتابی درباره مهندسی ژنتیک و آینده انسان

چاپ کتابی درباره مهندسی ژنتیک و آینده انسان

کتاب «رخنه در رمز داروین؛ مهندسی ژنتیک و آینده انسان» نوشته جیمی متزل با ترجمه محمد کرام‌الدینی توسط انتشارات فاطمی منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «رخنه در رمز داروین؛ مهندسی ژنتیک و آینده انسان» نوشته جیمی متزل به‌تازگی با ترجمه محمد کرام‌الدینی توسط انتشارات فاطمی منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این‌کتاب سال ۲۰۱۹ منتشر شده و ترجمه‌اش، یکی از عناوین مجموعه «کتاب‌های فانوس» است که کتاب‌های علمیِ عمومی این‌ناشر را شامل می‌شود.

جیمی متزل نویسنده ‌این‌کتاب، متولد ۱۹۶۸ آینده‌نگر فناوری و ژئوپلیتیک، مفسر رسانه‌ای و همکار ارشد شورای آتلانتیک است. او پیش‌تر در شورای امنیت ملی ایالات متحده، وزارت خارجه، کمیته روابط خارجی سنا، نماینده حقوق بشر سازمان ملل در کامبوج، معاون اجرایی انجمن آسیا و مدیر ارشد راهبردی یک‌شرکت زیست‌فناوری فعالیت داشته است. همچنین در حال حاضر در رسانه‌های مختلف درباره امور بین‌الملل، ژنتیک، واقعیت مجازی و ... صحبت یا مطلب منتشر می‌کند. «تاریخچه نسل‌کشی در کامبوج»، رمان‌های تاریخی «در ژرفای دریا» و تریلر علمی‌تخیلی «کد پیدایش و سوناتای ابدی» دیگر کتاب‌های او هستند.

متزل در کتاب «رخنه در رمز داروین» تلاش کرده با بررسی داده‌ها و اطلاعات، دیدگاه‌هایش از سرنوشت انسان آینده را ارائه کند. اما برخی دیدگاه‌هایش با آموزه‌های دینی و اخلاقی ناسازگارند و نقدهای جدی به آن‌ها وارد شده است؛ به‌ویژه انکار خالق جهان و ترغیب و تشویق مردم به بارداری غیرطبیعی یا دست‌بردن در ژن‌ها برای دستیابی به کودکانی که ویژگی دلخواه دارند. این‌نویسنده هم مانند نویسندگانی چون یوال نوح هراری تفاسیر نادرستی درباره جانشینی انسان برای خدا دارد.

کتاب پیش‌رو ۱۱ فصل دارد که به این‌ترتیب‌اند: «دیدار داروین با مندل»، «بالا رفتن از نردبان پیچیدگی»، «رمزگشایی از هویت»، «پایان جنسیت»، «بارقه خدا و غبار پریان»، «بازآفرینی جهان زنده»، «دزدیدن بی‌مرگی از خدایان»، «اخلاق مهندسی انسان»، «ما گوناگونیم»، «مسابقه تسلیحاتی نژاد انسان»‌ و «آینده انسان».

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

اگرچه کار گالتون تا حدودی با روحیه انگلستان ویکتوریایی هماهنگ بود؛ اما در آن‌زمان او حتی بیشتر از تصور امروزی ما نژادپرست بود. او نوشت: «علمِ بهبود نسل از کوشش‌هایی است که برای اعطای بخت بهتر به نژادها یا سویه‌های مناسبت‌تر خونی به منظور غلبه سریع بر انواع نامناسب‌تر، اعتبار می‌یابد.» در سال ۱۹۰۹ گالتون و همکارانش نشریه یوجنیکس ریویو را تاسیس و در شماره نخست آن استدلال کردند که ملت‌ها باید در «بهبود نژاد» با یکدیگر رقابت کنند و تعداد افراد «پیش‌رس» در بیمارستان‌ها و آسایشگاه‌ها باید از طریق عقیم‌سازی و انتخاب مصنوعی «به حداقل» کاهش یابد.

تئوری‌های گالتون در سطح بین‌المللی و به ویژه در دنیای جدید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد. اگرچه یوژنی بعدا با مفاهیم نادرستی گسترش پیدا کرد، اما بسیاری از پذیرندگان اولیه تئوری یوژنی، افراد ترقی‌خواه امریکایی بودند که اعتقاد داشتند می‌توان از این‌علم برای هدایت سیاست‌های اجتماعی و ایجاد جامعه‌ای بهتر برای همه استفاده کرد. والتر راشنبوش متخصص مترقی الهیات نوشت: «ما می‌توانیم هوشمندانه در تکامل مداخله و آن را هدایت کنیم.» ریچارد الی، استاد اقتصاد جانز هاپکینز اظهار داشت: «فعالیت خدا از طریق کشور است.» بسیاری از پیشروان امریکایی با این باور که یوژنی راهی برای پرهیز از به دنیا آمدن کسانی که «ناقص» و «نامناسب» خوانده می‌شوند و برای بهبود جامعه است، یوژنی را پذیرفتند. چارلزوان هیز، رئیس دانشگاه ویسکانسین اظهار داشت: «ما به اندازه کافی نسبت به یوژنی آگاهی داریم، به گونه‌ای که اگر این دانش را به کار ببریم، افراد معیوب طی یک دهه ناپدید خواهند شد.»

این‌کتاب با ۴۰۸ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۱۱۰ هزار تومان منتشر شده است.

کد خبر 5955370

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha