۴ خرداد ۱۴۰۳، ۹:۰۵

باهدف افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان صورت می گیرد؛

ارائه تسهیلات صندوق نوآوری برای رشد صادرات شرکت‌های دانش بنیان

ارائه تسهیلات صندوق نوآوری برای رشد صادرات شرکت‌های دانش بنیان

صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از ارائه تسهیلات رشد صادرات و تسهیلات فراسرزمینی به شرکت های دانش بنیان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از الزامات رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و تبدیل‌شدن آن‌ها به بازیگران اصلی و قابل اعتنای اقتصاد کشور (بخوانید افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان از اقتصاد کشور)، ورود آن‌ها به بازارهای بین‌المللی است. یادگیری از رقبا و سایر بازیگران عرصه بین‌المللی می‌تواند نقش موثری در رشد شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشد. از این رو، هیات عامل جدید صندوق نوآوری و شکوفایی، بسته‌ای با عنوان «توسعه صادرات دانش‌بنیان» را طراحی کرد که محورهای متعددی از جمله «کمک به شبکه‌سازی صادراتی» و «تامین مالی صادراتی» را شامل می شود.

در محور شبکه‌سازی صادراتی، نمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی ابزار مهم و موثری محسوب می‌شوند. گرچه صندوق از گذشته با خدمات بلاعوض توانمندسازی نظیر حضور در نمایشگاه‌های خارجی و اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری ـ به شبکه‌سازی صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کرده است، اما در سال ۱۴۰۲ بودجه خدمات توانمندسازی صندوق به ۲ برابر افزایش یافت و بخش عمده این افزایش، به شبکه‌سازی صادراتی دانش‌بنیان اختصاص یافت.

در نتیجه صندوق نوآوری و شکوفایی توانست در سال ۱۴۰۲، از حضور ۱۶۰ شرکت دانش‌بنیان در ۵۸ نمایشگاه معتبر بین‌المللی به طور مستقل، و از حضور بیش از ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در ۲۲ نمایشگاه معتبر بین‌المللی در قالب پاویون حمایت بلاعوض به عمل آورد.

حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در این نمایشگاه‌ها، زمینه آشنایی آن‌ها با بازارهای بین‌المللی، شناسایی و مذاکره با مشتریان بالقوه، و نهایتاً صادرات انواع محصول و خدمات دانش‌بنیان را فراهم می‌سازد.

اما خدمات توانمندسازی تنها عنصر بسته توسعه صادرات دانش‌بنیان نبود و دو خدمت جدید در صندوق نوآوری و شکوفایی مصوب شد: ۱) تسهیلات رشد صادرات دانش‌بنیان، که هدف آن کمک به تامین نقدینگی مورد نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی است، و ۲) تسهیلات تولید فراسرزمینی، که به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک می‌کند تا خطوط مونتاژ یا بسته‌بندی محصولات خود را در سایر کشورها دایر کنند.

تولید فراسرزمینی به شرکت‌های دانش‌بنیان اجازه می‌دهد به عنوان یک شرکت داخلی وارد بازار کشور هدف شوند و علاوه بر آن، از قراردادهای تجارت آزاد کشور هدف با سایر کشورها نیز بهره‌مند شوند. انتظار می‌رود ارائه این دو خدمت در سال ۱۴۰۳ به توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از پیش کمک کند.

براساس اعلام مسولان صندوق نوآوری، هدف‌گذاری این صندوق در بسته صادراتی با توجه به سیاست‌های دولت، کشورهای همسایه و منطقه است که از قضا دارای بازار بزرگی اند و برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی بسیار مشتاق هستند.

کد خبر 6096036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha