۵ تیر ۱۴۰۳، ۹:۴۴

مهر گزارش می‌دهد؛

مشهدی ها مهمان سفره ولایت

مشهدی ها مهمان سفره ولایت

مشهد- به مناسبت عید سعید غدیر خم، جشن و مهمانی های باشکوهی در سطح شهر مشهد برگزار شد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: مشهدالرضا در روز مبارک عید سعید غدیر خم ندای «یا علی مدد» سر می‌دهد و نوای غدیر از سراسر این شهر به گوش می‌رسد و هیچ منطقه‌ای از مشهد خالی از مهمانی عید غدیر و جشن و سرور نیست.


۱۹:۴۴ ویژه برنامه «یوم الولایه» در حرم مطهر رضوی برگزار شد

مشهد- همزمان با روز عید غدیر، ویژه برنامه «یوم الولایه» با حضور زائران و مجاوران، در حرم مطهر رضوی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در روز عید سعید غدیر، روز ولایت و امامت، جمعی از دلدادگان خاندان عصمت و طهارت (ع) با حضور در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی در ویژه برنامه «یوم الولایه» که به همت معاونت تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی برگزار شد، شرکت کردند.

در این ویژه برنامه زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی برخی از اعمال وارد شده در روز عید سعید غدیر از جمله قرائت زیارت امیرالمومنین (ع) را به صورت دسته جمعی، انجام دادند.

زائران حرم مطهر رضوی با خواندن این زیارت نامه که با نوای حجت‌الاسلام مهدی شجاع قرائت شد، دل‌ها را روانه نجف اشرف کرده و به محضر مولی الموحدین، امیرالمومنین علی (ع) عرض ارادت کردند.

دیگر اعمال روز عید غدیر از جمله خواندن دو رکعت نماز، به جا آوردن سجده شکر، خواندن دعای «اَلّلهُمَّ بِحَقِّ مُحَمَّد نَبیِکَ وَ عَلی وَلیکَ…»، گفتن صد مرتبه «حمدَاَلله" و صد مرتبه "شُکرُاَلله» و قرائت عقد اخوت، در این مراسم توسط حجت‌الاسلام شجاع، اجرا شد.

گفتنی است؛ مدیحه‌سرایی و مولودی‌خوانی در وصف امیرالمومنین (ع) توسط مدیحه‌سرای اهل بیت (ع)، عباس واعظی از دیگر بخش‌های ویژه برنامه «یوم الولایه» در روز عید غدیر در حرم مطهر رضوی بود.


۱۵:۵۴ «غدیر» جریان هدایت در استمرار تاریخ بشری

«غدیر»؛ استمراربخشی به جریانی است که حتی فراتر از عصر ظهور، تا پایان حیات بشری می‌تواند زمینه‌ساز هدایت و سعادت او باشد.

مقدمه اصلی تکریم غدیر، شناخت حقیقی معارف آن است تا برای همه آشکار شود که چرا به هجدهمین روز از ماه ذی‌الحجه، عیدالله‌الاکبر می‌گویند.

غدیر، عیدالله الاکبر است؛ روزی که دین بر ملت کامل و نعمت نبوت بر مردم تمام شد و سرچشمه همه فضائل پیامبران که در وجود اقدس رسول گرامی اسلام (ص) جمع بود، در سررشته شجره طیبه امامت و ولایت امتداد پیدا کرد. با این حال، توصیه مؤکد برای بزرگداشت این روز بزرگ نه تنها به عنوان تکریم یک واقعه تاریخی بلکه در مقام استمراربخشی به جریانی است که حتی فراتر از عصر ظهور، تا پایان حیات بشری می‌تواند زمینه‌ساز هدایت و سعادت او باشد.

جشن عید غدیر در مشهد/غدیر، سرآغاز تثبیت اصل ولایت است

غدیر، سرآغاز تثبیت اصل ولایت

حجت‌الاسلام مسعود عالی، کارشناس مسائل مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: هر آنچه از فضائل کلام و عمل اهل بیت (ع) می‌دانیم و به ما منتقل شده است، ریشه در عمق معارف روز غدیر دارد. غدیر روزی است که صراط مستقیم هدایت از انبیای الهی به اولیای الهی منتقل شد و ائمه اطهار از ۱۸ ذی الحجه سال ۱۰ هجری قمری تا آغاز زمان غیبت که حدود ۲۵۰ سال طول کشید، هر آنچه کردند برای حفظ اصل دین و هویت غدیر بود.

به گفته وی، ائمه اطهار (ع) زمانی اقدام به فرهنگ‌سازی کردند که اصل نور ولایت تثبیت شد و بر این اساس، غدیر را می‌توان سرآغاز این مسیر پرنور هدایت برای تثبیت نور ولایت دانست.

این کارشناس مسائل مذهبی بیان می‌کند: سرتاسر دوران حیات اهل بیت (ع) در طول ۲۵۰ سال زندگی بابرکت آنان به سه دوره تقسیم می‌شود. در دوره اول که تا زمان شهادت حضرت سیدالشهدا (ع) است، ائمه اطهار متمرکز بر حفظ اصل دین و تثبیت ولایت بودند. دوره دوم که ناظر بر آغاز دوران امامت امام سجاد (ع) تا شهادت علی ابن موسی‌الرضا (ع) است، فرهنگ سازی صورت گرفت و معارف دین زمینه نشر و ترویج پیدا کرد و در دوره سوم نیز گسترش جغرافیای تشیع صورت گرفت و جریان شیعه از مدینه به بخش‌های مختلف حجاز، ایران، عراق و حتی شمال آفریقا گسترده شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عالی با اشاره به روایتی از امام باقر (ع) بیان می‌کند: در روایت نقل شده که فرمود «یَخرُجُ بَعدَ غَیبَة وَ حَیرَه لا یثبِتُ فیها عَلَی دینِه اِلا المُخلَصون» یعنی مهدی ما پس از غیبت خودش و حیرت امت قیام می‌کند و بر عهد او استوار نمی‌مانند مگر اقلیتی از بااخلاص‌ها و البته که میراث‌داران صدیق اخلاص، آن‌هایی هستند که باور به غدیر با تار و پود وجود آنها درهم آمیخته و با تکیه بر معارف غدیر، برای ظهور زمینه‌سازی می‌کنند.

غدیر، جریانی به وسعت کل تاریخ

«اسلام، دین بایدها و نبایدهاست و در شریعت مقدس، نکات و آموزه‌های مختلفی برای سعادت بشر ذکر شده است. با این حال، با وجود دستورالعمل‌های سعادت آفرینی همچون نماز، حج، زکات و روزه، برای هیچ‌کدام این‌طور ذکر نشد که اگر رسول خدا (ص) آن‌ها را تبیین نکند، گویا اصل رسالت را انجام نداده است اما چنین حکمی برای واقعه غدیر و اعلام ولایت امیرمؤمنان حضرت علی (ع) مطرح شد و همین نکته، گویای اهمیت فوق‌العاده موضوع ولایت است». این جملات، محور سخنان حجت‌الاسلام حبیب‌الله فرحزاد، استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر است.

وی می‌گوید: غدیر یک واقعه تاریخی نیست که ما بیاییم برای آن بزرگداشتی بگیریم و تمام. وجود اقدس رسول خدا (ص) در خطبه غدیر می‌فرماید «فَلیُبلِغ الحاضِر الغائب وَالوالِد الوَلَد» یعنی واجب است حاضر به غایب و والدین به فرزند خود این واقعیت را منتقل کنند، آن هم نه فقط تا زمان ظهور بلکه «اِلی یَومِ القِیامَة» یعنی حتی پس از ظهور حضرت صاحب الزمان (عج) تا روز قیامت. این نشان می‌دهد که غدیر یک جریان است، در کل تاریخ استمرار پیدا می‌کند و باید آن را مورد تبیین فراگیر و دائمی قرار داد.

به گفته حجت‌الاسلام حبیب‌الله فرحزاد، حتی شخص رسول اکرم (ص) نیز برای تبیین مقام امامت به ماجرای غدیر منحصر نماندند و از نخستین روز بعثت که مقارن با دعوت آشکار است، خویشاوندان خود را اطعام کرده و فرمودند «آیا کسی حاضر است به من و خداوند ایمان بیاورد و جانشین من شود؟» که در آن زمان، علی ابن ابی طالب (ع) نخستین ایمان آورنده به رسول خدا (ص) بود.

وی می‌افزاید: در حدیث از امام صادق (ع) نقل شده که حضرت سه بار با قسم جلاله «وَالله» سوگند یاد کردند و سپس فرمودند که غدیر از ایام عاشورا و اربعین مهم‌تر است و اگر غدیر نبود، بعثت، نبوت و سنت پیامبر (ص) از بین می‌رفت. به همین دلیل است که تا این حد بر تکریم غدیر و ترویج سنت اطعام و صدقه در این روز تأکید شده زیرا رسوماتی همچون صله رحم، عیدی دادن و اطعام منجر به بزرگداشت روزی می‌شود که تبلیغ آن حتی از فروع دین همچون نماز، حج و روزه نیز واجب‌تر است.


۱۳:۴۷ سفره غذای ۱۱ هزار نفری عید غدیر در مشهد برپا شد

در راستای اطعام علوی، جشن بزرگ غدیر در مشهد با اطعام ۱۱ هزار نفر برپا شد.

جشن عید غدیر در مشهد/غدیر، سرآغاز تثبیت اصل ولایت است

در راستای بزرگداشت عید غدیر بزرگترین سفره اطعام کشور با اطعام ۱۱ هزار نفر در بوستان ملت مشهد برپا شد.

برگزاری مراسم جشن و شادی، پذیرایی، غرفه‌های فرهنگی کودک و نوجوان از جمله برنامه‌های جشن غدیر است.

این مراسم همزمان با عید غدیر سه شنبه پنجم تیرماه از ساعت ۱۰:۳۰ صبح در بوستان ملت مشهد برگزار شد.


۱۳:۴۴ ۵ هزار غذای گرم در بین نیازمندان خراسان رضوی توزیع شد

در روز عید سعید غدیر خم پنج هزار غذای گرم در بین نیازمندان خراسان رضوی توزیع شد.

در روز عید سعید غدیر خم به همت هزار و ۳۵۰ خانوار، پنج هزار غذای گرم در بین نیازمندان خراسان رضوی توزیع شد.

جشن عید غدیر در مشهد/غدیر، سرآغاز تثبیت اصل ولایت است

امسال سومین سال است که اهالی منطقه پورسینای مشهد در قالب ۳۰ پایگاه مردمی طبخ و توزیع غذا را برعهده داشتند و حدود ۵۰۰۰ پرس غذا در بین مردم توزیع می‌کنند.

۱۰:۳۱ مشهدالرضا غرق در نور و شادمانی است

هزاران زائر از سراسر ایران و جهان، با دلی شاد و قلبی سرشار از ارادت، به بارگاه رضوی مشرف شده‌اند تا در کنار مضجع نورانی حضرت رضا (ع)، عید سعید غدیر خم را جشن بگیرند.

جشن عید غدیر در مشهد/غدیر، سرآغاز تثبیت اصل ولایت است

همزمان با عید سعید غدیر خم هزاران زائر از سراسر ایران و جهان، با دلی شاد و قلبی سرشار از ارادت، به بارگاه رضوی مشرف شده‌اند تا در کنار مضجع نورانی حضرت رضا (ع)، عید سعید غدیر خم را جشن بگیرند.

در این روز حرم مطهر رضوی با ویژه برنامه‌های متنوعی همراه زائران و مجاوران است که صبح روز عید، با قرائت آیاتی چند از کلام‌الله مجید توسط سید جواد حسینی، قاری و مؤذن حرم مطهر رضوی آغاز می‌شود.

اجرای برنامه مدیحه‌سرایی با نوای ستایشگر اهل‌بیت (ع) مهدی پاینده‌فر و نغمه‌سرایی سید مهدی ذاکری‌فر از دیگر برنامه‌های جشن روز عید غدیر در حرم مطهر رضوی است.

در این مراسم باشکوه همچنین گروه سرود و هم‌خوانی گلدسته‌های حرم اجرای برنامه دارند و سپس سید سلمان رحمان‌پناه در مدح امیرالمومنین (ع)، دکلمه‌خوانی خواهد کرد.

همچنین در این مراسم شاعر آئینی خطه خراسان، حجت‌الاسلام سید حسین سیدی جدیدترین سروده‌های خود در وصف مولای متقیان، حضرت علی (ع) را تقدیم محبان اهل‌بیت (ع) و زائران حریم ملکوتی حضرت رضا (ع)، می‌کند.

نغمه‌سرایی بلبلان اهل بیت (ع)، سید رضا حسینی، رضا آتشبار، احمد واعظی و علی ملائکه از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این مراسم است.


۹:۴۴ جشن بزرگ غدیر ویژه دهه نودی ها در مشهد برگزار شد

به مناسبت عید سعید غدیر خم، جشن بزرگ غدیر ویژه دهه نودی ها در میدان سلمان مشهد برگزار شد.

جشن بزرگ غدیر ویژه دهه نودی ها در مشهد برگزار شد که در این مراسم بیش از هزار نفر از دهه نودی به همراه خانواده، این عید فرخنده را جشن گرفتند.

این مراسم با قرائت قرآن آغاز شد و در ادامه برنامه‌هایی همچون سرود، مولودی، دکلمه خوانی، مسابقه و… اجرا شد.

جشن عید غدیر در مشهد/غدیر، سرآغاز تثبیت اصل ولایت است

در حاشیه این مراسم همچنین چندین غرفه برپا شده است که می‌توان به غرفه‌های نقاشی، خوشنویسی، آشنایی با شهدا، آموزش مسائل اجتماعی به خانواده‌ها و… اشاره کرد.


کد خبر 6147163

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha