حجت الاسلام و المسلمين رفسنجاني خطيب جمعه اين هفته تهران گفت: انقلاب اسلامي ايران آثار مهم و تاثيرگذاري بر جهان داشت كه تاكنون روي بسياري از آنها كار نشده است و بررسي آنها بحث بسيار مهم و پيچيده اي است.

به گزارش خبرنگار سياسي مهر ، حجت الاسلام و المسلمين رفسنجاني در خطبه هاي آخرين نماز جمعه سال 82 تهران افزود: اولين اثري كه انقلاب در جهان داشته و محاسبات و نظرات محافل سياسي و فرهنگي و صاحب نظران را تغيير داده، اين است كه انقلاب اسلامي طلسم يك دور باطل و تفكر نادرست را در دنيا شكست با اين عنوان كه همه فكر كردند در تاريخ معاصر و آينده ديگر دين جايي در مديريت جوامع ندارد و اديان بايد به گذشته هاي افتخارآميز خود قانع بوده و امروز تنها براي انسان سازي تلاش
كنند.
علي اكبر هاشمي رفسنجاني خاطرنشان كرد: تقريبا خيال دنيا راحت شده بود كه دين به دوره هاي گذشته باز نمي گردد اما انقلاب اسلامي اين طلسم را شكست و پيشتاز حركت بسيار مهم و نقطه عطف تاريخ شد، و ثابت كرد كه امروز هم مي شود جامعه و دنيا را با دين اداره كرد آن هم دين اسلام كه دين خاتم است.
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار داشت: امروز حكومت هاي جديد در دنيا بوجود مي آيند، اما هيچ كدام از آنها پيام هاي انقلاب اسلامي ايران را نداشته اند، انقلاب اسلامي به سوي مقوله عميق و اساسي حاكميت دين خداوند بر جامعه بشري رفت.
وي با اشاره به اينكه اثر اين مساله در دنيا جدي شده است، گفت: تا آن روز پاپ نيز سعي مي كرد به مسايل سياسي وارد نشود، اما بعد از انقلاب اسلامي در ايران او هم در مسايل اساسي جهاني اظهار نظر مي كند و مسيحيان وارد ميدان شده اند و اديان ديگر نيزهر كدام به نحوي سعي در مداخله در امور حكومتي دارند اما متاسفانه روي اين مساله كم كار شده و كساني كه قدرت تحليل دارند بايد به اين موضوع مهم بپردازند.
خطيب جمعه تهران افزود: اين مساله نشان داد انسان هاي مومن به دين مي توانند تاريخ را تغيير دهند. در انقلاب اسلامي بخش هاي زيادي وارد مبارزه شده بودند اما نيروهاي مذهبي توانستند اين معجزه را رقم بزنند و ملت را به نام دين بر سرنوشت خود حاكم كنند.
وي تاكيد كرد: انقلاب اسلامي ثابت كرد كه عصردين هيچ وقت سپري نمي شود و اين ادعايي دروغ بوده است و نشان داد انسانهاي مومن و معتقد ، بهتر از ديگران مي توانند مشكلات راه مبارزه را برطرف و اداره جامعه را به عهده بگيرند.
هاشمي رفسنجاني شكست طلسم شكست ناپذيري  استكبار را  از ديگر آثار انقلاب اسلامي دانست و گفت: تا آن روز تحليل همه اين بود كه هر انقلابي كه پيروز مي شود بايد يك قدرت نيرومندي در پشت آن باشد. به همين دليل انقلابهاي جهان يا شرقي و يا غربي بودند. 
حجت الاسلام و المسليمن هاشمي رفسنجاني تاكيد كرد: مبارزات مردم ايران، ثابت كرد آمريكا با همه قدرت خود و اردوگاه شرق و غرب شكست پذير هستند و اگر ملتي تصميم بگيرد براي مبارزه با قدرتهاي جهنمي محكم بايستد و فداركاري كند، مي تواند قدرت هايي را كه شكست ناپذير تلقي مي شدند، بشكند و امروز هم جهانيان در قضاوت هاي خود از اين قدرت انقلاب اسلامي استفاده مي كنند.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينكه شكستن تزاستعماري جدايي دين از سياست يكي ديگر ازآثارانقلاب اسلامي  است، تاكيد كرد: استعمار و استكبار با دو استدلال مي گفتند كه دين بايد از سياست جدا باشد يكي اينكه افكار اديان، قديمي و مربوط به زمان نزول خودشان بود و ديگر اينكه سياست آلوده به نيرنگ و دروغ و كارهاي ناحق است و دين نبايد خود را به اين مسايل آلوده كند. وقتي با اين زبان با علما، حوزه ها صحبت مي كردند برخي فريب مي خوردند و اين مساله را جا انداخته بودند كه دين بايد از سياست جدا باشد.
وي تاكيد كرد: انقلاب اسلامي ثابت كرد دين جامعه را بدون آلودگي اداره مي كند، دين با صداقت و شفافيت ابزار كار خود را به مردم معرفي مي كند، بنابراين دين عين سياست و سياست عين دين است، البته سياست با مفهوم ديني نه آن معنايي كه استكبار به آن اعتقاد دارد.
هاشمي رفسنجاني اضافه كرد: امروز بحث بسيار جدي در رسانه ها و محافل علمي و دانشگاهي مبني بر دين و مدرنيسم مطرح شده است، بدين معنا كه دين در مدرنيسم نمي تواند حضور داشته باشد، زيرا عصر مدرن متكي به دانش و علوم و ارتباطات است كه سابقه تاريخي در گذشته نداشته است. اين حرف در محيط هاي علمي و كساني كه مرعوب علوم جديد بودند اثر مي گذارد.
وي افزود: امروز 25 سال از انقلاب گذشته و با همين معيارها و اصول انقلاب ايران از مسيرهاي سختي گذشته و نقاط مهمي را فتح كرده و دستاوردهاي عظيمي داشته است و امروز دنيا فهميده كساني كه تضاد بين مدرنيسم و دين را مطرح مي كنند، با شكست مواجه شده اند.
خطيب جمعه تهران گفت: امروز جهانيان خوب فهميدند كه دين و دانش قابل جمع است و انقلاب راه صد ساله را درعلم و دانش در 25 سال پيموده است و دانشگاههاي ما آنقدر عظمت پيدا كرده اند كه قابل مقايسه با قبل نيست.
 

کد خبر 66612

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha