فهرست "ترین‌های" جشنواره بیست و هفتم فیلم فجر تغییر کرد

با معرفی فهرست نهایی فیلم‌های ایرانی حاضر در بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر مهتاب کرامتی به جای مهناز افشار پرکارترین بازیگر زن جشنواره شد و محمدرضا فروتن همچنان پرکارترین بازیگر مرد است.

به گزارش خبرنگار مهر، این تغییرات برخی پرکارها را از صدر فهرست به زیر آورده و در مواردی هم آنها را بدل به غایب جشنواره بیست و هفتم کرده است. البته بعضی پرکاران نیز با خوش‌شانسی و رسیدن و حضور همه فیلم‌هایشان همچنان صدر جدول را به خود اختصاص داده‌اند.

فیلمنامه‌نویسان:

در این فهرست محمد رحمانیان با "پاداش" کمال تبریزی و "کتاب قانون" مازیار میری پرکارترین بود که با حضور نداشتن این دو فیلم در هیچیک از بخش‌های جشنواره، بدل به غایب جشنواره بیست و هفتم شد. ضمن اشاره به این نکته که کامبوزیا پرتوی از نویسندگان مستقل است که با حضور "هر شب تنهایی" رسول صدرعاملی در بخش میهمان و مسابقه بین‌الملل به فهرست نویسندگان یک فیلمی اضافه شد.

به این ترتیب فهرست فیلمنامه‌نویسان بدون صدرنشین به حضور افرادی مستقل چون فرید مصطفوی با "زادبوم" ابوالحسن داودی، فرهاد توحیدی با "هفت و پنج دقیقه" محمدمهدی عسگرپور، محمدرضا گوهری با "کودک و فرشته" مسعود نقاش‌زاده، نغمه ثمینی با "حیران" شالیزه عارف‌پور، سعید عقیقی با "صداها" فرزاد مؤتمن و جابر قاسمعلی با "موش" شاهد احمدلو بسنده می‌کند. 

اصغر فرهادی نیز از فیلمنامه‌نویس / کارگردان‌های غایب جشنواره بیست و هفتم است که فیلم "درباره الی" او با حاشیه‌های گفته و ناگفته در هیچ بخشی از جشنواره امسال حضور ندارد.مهتاب کرامتی؛ بازیگر پرکار جشنواره در "شبانه‌روز"

بازیگران:

در این فهرست شیلا خداد با پنج فیلم پرکارترین بازیگر زن بود که با حضور نداشتن "یک اشتباه کوچولو" محسن دامادی،‌ "پسر تهرونی" کاظم راست‌گفتار و‌ "پاتو زمین نذار" ایرج قادری صدرنشینی را از دست داد.

به این ترتیب مهتاب کرامتی با چهار فیلم پرکارترین بازیگر زن جشنواره بیست و هفتم می‌شود. "تردید" واروژ کریم‌مسیحی،‌ "دوزخ، برزخ، بهشت" بیژن میرباقری، "شبانه‌روز" امید بنکدار و کیوان علیمحمدی و "بیست" عبدالرضا کاهانی با حضور کرامتی در جشنواره به نمایش درمی‌آیند.

در رده دوم این فهرست تنها باران کوثری با سه فیلم "پستچی سه بار در نمی‌زند" حسن فتحی، "حیران" شالیزه عارف‌پور و "می‌زاک" حسینعلی لیالستانی حضور دارد.

در رده سوم جدول دو فیلمی‌ها قرار دارند. افسانه بایگان با غیبت "چشمک" جهانگیر جهانگیری با "بی‌پولی" حمید نعمت‌الله و "سوپراستار" تهمینه میلانی و مهناز افشار با غیبت "تسویه حساب" میلانی با "شبانه‌روز" و "امشب شب مهتابه" محمدهادی کریمی دو فیلمی هستند.

همچنین با حضور "هر شب تنهایی" رسول صدرعاملی در فهرست فیلم‌های جشنواره، لیلا حاتمی در کنار "بی پولی" دو فیلمی می‌شود. با حضور "مانا" علیرضا رزازی‌فر هم  رویا نونهالی در کنار "صداها" فرزاد موتمن دو فیلمی می‌شود.

رویا تیموریان با "پستچی سه بار در نمی‌زند" و "زادبوم" ابوالحسن داودی، پانته‌آ بهرام با "پستچی سه بار در نمی‌زند" و "صندلی خالی" سامان استرکی، پگاه آهنگرانی با "زادبوم" و "صداها"، الناز شاکردوست با "پوسته" مصطفی آل‌احمد و‌ "دلخون" محمدرضا رحمانی، لادن طباطبایی با "شبانه‌روز" و "یک وجب از آسمان" سیدعلی وزیریان و لیلا زارع با "وقتی همه خوابیم" و‌ "پستچی سه بار در نمی‌زند" در رده سوم فهرست قرار دارند.

در رده چهارم جدول یک فیلمی‌ها هستند شامل بازیگرانی چون مریلا زارعی با "خروس جنگی"در غیبت "درباره الی"، نیکی کریمی با "شبانه‌روز" در غیبت "بیداری"، ترانه علیدوستی با "تردید" در غیبت "درباره الی"، فاطمه معتمدآریا با "می‌زاک" در غیبت "نیلوفر"، شقایق فراهانی با "وقتی هم خوابیم" در غیبت "بیداری"، بهاره افشاری "کلبه"، چکامه چمن‌ماه "حریم"، طناز طباطبایی "صداها"، فلامک جنیدی "شبانه‌روز"، سودابه بیضایی "کودک و فرشته"، السا فیروزآذر "وقتی همه خوابیم" و ...

هنگامه قاضیانی با حضور نداشتن "طاووس‌های بی‌پر" جواد مزدآبادی و "نیلوفر" سابین ژمایل و لادن مستوفی با غیبت "برخورد خیلی نزدیک" اسماعیل میهن‌دوست و "تسویه حساب" تهمینه میلانی از غایبان این فهرست هستند.  

در فهرست بازیگران پرکار مرد محمدرضا فروتن با پنج فیلم "پستچی سه بار در نمی‌زند"،‌ "شبانه‌روز"،‌ "عیار 14" پرویز شهبازی، "پای پیاده" فریدون حسن‌پور و "می‌زاک" همچنان پرکارترین است.

در رده دوم چهار فیلمی‌ها حضور دارند که آتیلا پسیانی با غیبت "پاداش" و اضافه شدن "موش" در کنار‌ "دوزخ، برزخ، بهشت"، "صداها" و "یک وجب از آسمان" در این فهرست قرار دارد. حامد بهداد نیز با حضور "هر شب تنهایی" و "موج سوم" در کنار "شبانه‌روز" و "دلخون" چهار فیلمی می‌شود.

در رده دوم سه فیلمی‌ها حضور دارند که بهرام رادان با "تردید"،‌ "زادبوم" و "بی‌پولی" همچنان در این رده قرار می‌گیرد. کامبیز دیرباز با "اخراجی‌ها 2"،‌ "عیار 14" و‌ "کلبه"، رضا عطاران با "هفت و پنج دقیقه"،‌ "صندلی خالی" و "خروس جنگی" سه فیلمی هستند.

در رده چهارم دو فیلمی ها هستند. شهاب حسینی با غیبت "درباره الی" و "نیلوفر" با دو فیلم "سوپراستار" و "سایه وحشت" در فهرست دو فیلمی ها جا دارد. محمدرضا شریفی‌نیا نیز با غیبت "یک اشتباه کوچولو"، "پسر تهرونی" و تسویه حساب" با  "اخراجی‌ها 2" و "صندلی خالی" به جشنواره می‌آیند.

حمید فرخ‌نژاد در غیبت "آتشکار" با "پوسته" و "حریم"، جمشید هاشم‌پور در غیبت "محافظ" با "کلبه" و "چهره به چهره"، مسعود رایگان "زادبوم" و "دوزخ، برزخ، بهشت"، رضا کیانیان "هفت و پنج دقیقه" و "صداها"، علیرضا خمسه "بیست" و "می‌زاک"، بابک حمیدیان "بی‌پولی" و‌ "کلبه" و حبیب رضایی "بی‌پولی" و‌ "بیست" از دو فیلمی‌ها هستند. 

حسام نواب‌صفوی "وقتی همه خوابیم" و‌ "اخراجی‌ها 2"، امیر جعفری "پستچی سه بار در نمی‌زند" و "بی‌پولی"،  کاوه کاویان "تردید" و "چهره به چهره"، مجید مشیری "وقتی همه خوابیم" و "پستچی سه بار در نمی‌زند"، رضا رشیدپور "سوپراستار" و "بی‌پولی" و پوریا پورسرخ "عیار 14" و‌ "دلخون" در این رده جای می‌گیرند.

در انتهای فهرست نیز یک فیلمی‌ها هستند. امین حیایی در غیبت "یک اشتباه کوچولو" و "پسر تهرونی" با "اخراجی‌ها 2"،‌ اکبر عبدی در غیبت "چشمک" و "تسویه حساب" با "اخراجی‌ها 2"،  پرویز پرستویی در غیبت "کتاب قانون" با "بیست"، فریبرز عرب‌نیا در غیبت "طاووس‌های بی‌پر" با "صندلی خالی" یک فیلمی هستند.

حمیدرضا پگاه در غیبت "برخورد خیلی نزدیک" با "شبانه‌روز"، احمد مهرانفر در غیبت "درباره الی" با "کلبه"، امیر آقایی در غیبت "نیلوفر" با "دوزخ، برزخ، بهشت"،  دانیال عبادی در غیبت "کریستال" با "امشب شب مهتابه"، شهرام حقیقت دوست با "موش" نیز از جمله بازیگران مرد یک فیلمی هستند.

صابر ابر در غیبت "درباره الی" و "پاداش" و مهدی سلوکی در غیبت "کریستال" و‌ "پاتو زمین نذار" از جمله غایبان جشنواره بیست و هفتم هستند.

در حاشیه: مهتاب کرامتی و محمدرضا فروتن دو بازیگر پرکار جشنواره بیست و هفتم فجر در یکی از اپیزودهای فیلم سینمایی "شبانه‌روز" مقابل یکدیگر نقش‌آفرینی می کنند. حاشیه‌ای که می‌تواند دیدن این فیلم را در جشنواره از یک وجه دیگر هم جذاب کند.محمدرضا فروتن؛ بازیگر پرکار جشنواره در "پستچی سه بار در نمی‌زند"

فیلمبرداران:

در این فهرست یازده فیلمبردار با 22 فیلم حضور داشتند که با حضور "موج سوم" آرش سجادی حسینی مدیرفیلمبرداری پیشکسوت آن سه فیلمی می‌شود. 

علیرضا زرین‌دست  با "سوپراستار" و "بی‌پولی" فیلمبردار سه فیلمی این فهرست است. همچنین مسعود سلامی فیلمبردار جوان با حضور "مانا" علیرضا رزازی‌فر در کنار "بیست" و "آن سوی رودخانه" سه فیلمی می‌شود. فرج‌الله حیدری نیز با حضور "هر شب تنهایی" رسول صدرعاملی در کنار "زادبوم" و "سایه وحشت" سه فیلمی است.  

کد خبر 822530

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =