۱۴ تیر ۱۳۸۲،‏ ۱:۳۵
امروز در تاريخ

امروز شنبه چهاردهم تير ماه سال 1382 هجري خورشيدي ،مقارن است با پنجم جمادي الاول سال 1424 هجري قمري و برابر است با پنجم جولاي سال 2003 ميلادي

سالروز ولادت حضرت زينب كبري س :
هزار و چهارصد ونوزده سال پيش در چنين روزي حضرت زينب كبري س فرزند امام علي ع و حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها ديده به جهان گشود . درباب سال   ولا د ت آن حضرت اختلاف بسيار است و بنابر قول اكثر علماي تاريخ ، ايشان در سال پنجم هجري ديده به جهان گشودند . مناقب آن حضرت  از حيث علم ، تقوي و ملكات فاضله و خوارق عادات دوش به دوش برادرشان امام حسين ع است . در مقام علمي ايشان همين اندازه بس كه حضرت سجاد ع به علم لدني ايشان تصديق كرد كه "انت بحمدالله عالمه غير معلم وفهمه غير مفهمه ". حضور حضرت زيبنب كبري س در واقعه كربلا بسيار چشمگير است به گونه اي كه ايشان هنگام آن واقعه عظيم ، يار و ياور هفتاد و دو شهيد كربلا بودند و پس از آن دوران نيز در دوران اسارت خاندان طه به دست عمال يزيد ، وظيفه روشنگري امت اسلام  وافشاگري عليه اعمال حكومت جور اموي را به عهده داشتند . از ايشان به دليل بروز شجاعت هاي بسيار در صحنه نبرد كربلا و پس از آن واقعه ،  به عنوان شيرزن دشت كربلا در تاريخ  ياد مي شود . عمر مبارك آن حضرت پنجاه و هفت سال در تاريخ ثبت شده است .درعظمت مقام زينب كبرا همين بس كه همگان باور قلبي دارند كه اگر وجود مباركشان نبود ، قيام خونين سيدالشهدا ع ناتمام مي ماند و به نتيجه لازم نمي رسيد.
روز پرستار و بهورز:
 روز ولادت باسعادت بانوى قهرمان كربلا، پرچم‏دار نهضت پس از شهادت حسين عليه السلام، حضرت زينب كبرى‏سلام الله عليها، روز پرستار نامگذاري شده است  و علت‏نام‏گذارى اين روز به نام «روز پرستار» آن است كه حضرت زينب‏پرستارى امام زمانش حضرت زين العابدين عليه السلام و ديگربيماران و مصيبت زدگان اهل بيت را برعهده داشت، و ضمن اين كه‏رسالت مهم نگهدارى و تبليغ از نهضت‏حسينى را به خوبى انجام‏داد، از پرستارى بيمار كربلا نيز با تحمل آن همه سختى‏ها وناملايمات، آنى فروگذار نكرد .

توقيف دارايي هاي  ايران در آمريكا به دستور كارتر :
پس از نااميدي دولت آمريكا از حل سريع بحران گروگان گيري جاسوسان آمريكايي در ايران و در يافت اين نكته كه رهبري انقلاب نيز اقدام دانشجويان را درتصرف جاسوسخانه اين كشور، درپوشش سفارت، در تهران مورد تاييد قرار داده است ، دولت آمريكا براي ضربه زدن و تحت فشار قرار دادن جمهوري اسلامي ايران ، در چنين روزي در سال 1359به دستور كارتر كليه دارايي هاي رسمي ايران در بانكهاي آمريكايي را توقيف كرد . كارتر رييس جمهور وقت آمريكا همچنين در ابتداي كار تلاش زيادي به عمل آورد كه نوعي تحريم بين المللي عليه ايران به اجرا بگذارد و لي به علت مخالفت اتحاد جماهير شوروي سابق به اين خواسته خود نرسيد اگرچه در آينده نه تنها اقدام به قطع كليه روابط سياسي و ديپلماتيك با ايران كرد بلكه دست به اعمال فشارهاي سياسي و تضييقات اقتصادي جديد زد كه در همين راستا تجاوز نظامي دولت امپرياليستي آمريكا در صحراي طبس منجر به شكست فضاحت باري شد.
 
روز استقلال الجزاير از فرانسه :
الجزاير كشوري است در شمال آفريقا در ساحل در ياي مديترانه كه تاقلب صحراي بزرگ آفريقا گسترش يافته است . الجزاير مدت يك قرن تحت سيطره فرانسه بود و پس از مبارزه مداوم در سال 1962در چنين روزي به استقلال واقعي خود دست يافت . غالب مردم اين كشور از نژاد سفيد ند و به عربي و فرانسه صحبت مي كنند و اكثرا پيرو دين مبين اسلام اند . حكومت اين كشور جمهوري است . اين كشور در هشت  اكتبر 1962به عضويت سازمان ملل در آمد .

روز استقلال ونزوئلا :
اين كشور در منطقه  استوايي شمال آمريكاي جنوبي بين درياي كارائيب و كشور برزيل قرار دارد  . نوع حكومت آن جمهوري فدرال است . اين كشور در چنين روزي در سال 1811 از اسپانيا مستقل شد و در تاريخ 15 نوامبر 1945 به عضويت سازمان ملل در آمد . پايتخت آن كاراكاس است و مردمش سفيد و سرخ و دورگه اند . بيشتر مردم اين كشور به زبان اسپانيولي صحبت مي كنند و دين غالب آنان مسيحيت كاتوليك است .

روز استقلال كيپ ورد از پاراگوئه و روز ملي :
مجمع الجزايركيپ ورد در مغرب آفريقا، نزديك سنگال در اقيانوس اطلس قرار دارد . حكومت اين كشور جمهوري است . اين كشور در تاريخ  پنجم ژوييه 1975 از پرتغال مستقل شد و در هفدهم سپتامبر همان سال به عضويت سازمان مل در آمد  . پايتخت اين كشور پرايا نام دارد . نژاد مردم آن سياه و سفيد و زبان رسمي اين كشور پرتغالي است .  اكثر مردم اين كشور پيرو آيين مسيحيت  و بقيه مسلمان اند .   

کد خبر 9056

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =