اثر تحریم در اقتصاد کشور 20 تا30 درصد بود/ شعار سال 91 محقق نشد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزایش بی رویه نقدینگی، نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها، پروژه های مسكن مهر و بنگاه های زود بازده را از جمله عوامل افزایش قیمت ها در سال 91 دانست و گفت: متاسفانه افزایش نقدینگی تاثیر سنگینی در افزایش قیمت ها گذشت، فشار تحریم ها یواش یواش زیاد شد، اثر تحریم در مسایل اقتصادی كشور در حد 20-30 درصد بود و مابقی به دلیل مشكلات تصمیم گیری ها در داخل رخ داد.

محمدرضا باهنر در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر با بیان این كه اتفاقات زیادی در مسایل اقتصادی و پولی كشور در سال 91 رخ داد كه تاثیرات زیادی بر جای گذاشت گفت: متاسفانه چند پرش و جهش جدی در قیمت ها داشتیم كه عوامل آن متعدد و متنوع است.

نایب رئیس مجلس خاطرنشان كرد: از جمله این عوامل افزایش بی رویه نقدینگی، نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها، پروژه های مسكن مهر و بنگاه های زود بازده است.

نماینده تهران خاطرنشان كرد: متاسفانه افزایش نقدینگی تاثیر سنگینی در افزایش قیمت ها گذشت، فشار تحریم ها یواش یواش زیاد شد. البته اثر تحریم در مسایل اقتصادی كشور در حد 20-30 درصد بود و مابقی به دلیل مشكلات تصمیم گیری ها در داخل بود.

باهنر افزود: واحدهای تولید از رهگذر اجرای هدفمندی یارانه ها متاسفانه خیلی متضرر شدند و نگرانی ما این است كه تعداد زیادی از آنها در آستانه بیكاری قرار گرفته اند حتی برخی هم اكنون تعطیل شده اند. در مجموع در سال 91 موفقیتی در تحقق اهداف شعار سال نداشتیم.

وی د ر خصوص مرحله دوم اجرای هدفمندی یارانه ها گفت: تا مرحله اول هدفمندی یارانه ها آسیب شناسی نشود، مجلس برای اجرای مرحله دوم رای نمی دهد، زیرا باید با احتیاط در این زمینه عمل كنیم.

نایب رئیس مجلس در پاسخ به این سوال كه دولت در به كارگیری تدابیر اقتصادی تا چه میزان موفق بود، گفت: تلاش زیادی داشتند و زحمات زیادی كشیدند و در جاهایی هم خوب توانستند عمل كنند و تحریم ها را دور بزنند اما در مواردی كه باید از قبل پیش بینی می شد و از زمان خیلی جلوتر به استقبال كار می رفتند چنین نشد و به نظر می رسد مقداری كوتاهی داشتند.

 

کد خبر 2022153

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =