ویلا و باغ جای تاریخ را می گیرند/ویلا  سازی در "تپه گبرا" کازرون

كازرون - خبرگزاري مهر:یکی از تاریخی ­ترین تپه­ های محدوده ­شهری کازرون که کاوش در آن می تواند یافته های متعدد و منحصر به فرد باستان شناسی را در پی داشته باشد تبدیل به زمینی برای ویلا و باغچه های تفریحی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان کازرون فارس از آثار و بناهای تاریخی بسیار زیادی برخوردار است که هرکدام از آنها بخش مهمی از تاریخ و تمدن استان فارس و شهر کازرون را معرفی می کنند.

یکی از این آثار تپه تاریخی "گبرا" محسوب می شود که دوستداران میراث فرهنگی از ویلاسازی و باغ سازی در این تپه اظهار نگرانی کرده اند.

 

 

"تپه گبرا" که براساس مطالعات ابتدایی باستان شناسی قدمت آن به قرن چهارم و پنجم هجری قمری می رسد از جمله نقاط حائز اهمیت تاریخی در کازرون محسوب می شود که کاوش و مطالعه در آن حتی ممکن است به شواهدی حاکی از چگونگی تخلیه شهر تاریخی بیشاپور و کوچ مردم آن منطقه به شهر فعلی کازرون بیانجامد.

عضو شوراي مرکزی انجمن هم انديشان جوان شهرستان كازرون اظهار داشت: باوجود گستردگی قابل توجه آثار تاریخی دوره های ساسانی و اسلامی در کازرون اما آثار باقیمانده از قرون چهار و پنج هجری قمری در این منطقه به مراتب کمتر از مابقی آثار در دوره های زمانی دیگر است و همین مسئله لزوم حفاظت هرچه بیشتر از این دست آثار را افزایش می دهد.

محسن عباسپور بيان كرد: از سوی دیگر آثار موجود در این تپه تاریخی به لحاظ قدمت باستانی آن، می تواند ناگفته های بسیاری را از قرون ابتدایی ورود اسلام به ایران و چگونگی تغییرات فرهنگی و مذهبی و همچون نمود این تغییرات در بناها و ابزارهای مورد استفاده در میان مردم منطقه ی کازرون به دنبال داشته باشد.

وي با انتقاد از عدم توجه به اين اثر تاريخي گفت: متأسفانه باوجود چنین اهمیتی مدتی است که شاهدیم برخی از زمینهای اطراف این محوطه­ باستانی با موافقت برخی نهادها به زمینهایی برای ایجاد باغچه های تفریحی تبدیل شده است.

کازرون

عباسپور اظهار داشت: متأسفانه این کار تا آنجا پیش رفته که در حال حاضر نیمی از تپه باستاني گبرا برای احداث باغ تبدیل شده و حتی بر روی آن نهال های  درخت نیز کاشته شده است.

وي ادامه داد: تمام این موارد در حالی شکل می گیرد که این تپه تاریخی با شماره ثبت 15337 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و براساس متن صریح قانون هیچگونه ساخت و سازی در حریم آن نبايد صورت پذیرد.

اين فعال ميراث فرهنگي گفت: با این حال متأسفانه به وضوح شاهدیم که نه تنها در حریم درجه یک این تپه ساخت و ساز صورت گرفته، بلکه بخشی از آن نیز به محدوده­ اراضی در نظر گرفته شده برای باغچه ­ها و ویلاهای تفریحی اختصاص داده شده است.

کازرون

وي افزود: به طور حتم چنین بی توجهی نسبت به آثار تاریخی آن هم آثاری با این درجه اهمیت، تبعات نامطلوبی را برای بحثهای پژوهشی و مطالعات تاریخی به دنبال خواهد داشت و بدون شک تداوم روند چنین اقداماتی در نهایت منجر به پاک شدن و از بین رفتن بخشهایی از هویت تاریخی هر منطقه ای خواهد شد.

عضو شوراي مرکزی انجمن هم انديشان جوان شهرستان كازرون بيان كرد: تعرض به این بنای تاریخی در حالی صورت می پذیرد که چند سال پیش نیز تپه باستانی مجاور این محوطه تاریخی نیز مورد تعرض قرار گرفته بود که در همان سال با مداخله سازمان میراث فرهنگی و دستگاه های قضایی، خوشبختانه این تعرض متوقف شد.

کازرون

عباسپور تاكيد كرد: امیدواریم سازمان میراث فرهنگی، اداره جهاد کشاورزی و سایر دستگاه های ذی ربط که به نوعی در این زمینه عهده دار وظایفی هستند با لحاظ كردن قوانین جاری در حوزه میراث فرهنگی ضمن بازگرداندن این تپه ی تاریخی به وضعیت قبلی، بسترهای لازم را برای پژوهشها و کاوشهای آتی در این محوطه تاریخی فراهم آورند.

تپه گبرا با شماره ثبت 15337 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و متعلق به قرن چهارم و پنجم قجری قمری است. این تپه در فاصله یک کیلومتری جنوب شرقی محدوده شهری کازرون واقع شده است.

کد خبر 2040834

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =