صداي شكستن فانوس نگاه كودكان هر لحظه به گوش مي رسد/ ثانيه هايي كه به سمت خاموشي مي دوند

مشهد - خبرگزاري مهر: هر دقيقه يك كودك درچاه نابينايي سقوط مي كند و فانوس نگاه معصومانه اش بي فروغ و تاسف برانگيز تر اينكه هر پنج ثانيه يك نفر بر جمعيت نابينايان افزوده مي شود و اين درحالي است كه متخصصان بينايي سنجي معتقدند در صورت معاينه سالانه مي توان اين آمار را كاهش داد.

به گزارش خبرنگار مهر، انجمن اپتومتري خراسان رضوي در راستاي حفاظت از بينايي آحاد جامعه طرحي رايگان را به صورت نمادين در مشهد اجرا مي كند چرا که شعار امسال آژانس بين المللي پيشگيري از نابينايي تاكيد بر معاينه چشم ها دارد.

روز جهاني بينايي و افزايش آگاهي عمومي

مدير عامل انجمن اپتومتري خراسان رضوي در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار كرد: انجمن اپتو متري خراسان رضوي 12 سال است كه به صورت رسمي كار خود را آغاز كرده و در جهت افزايش آگاهي عمومي در جهت پيشگيري از نابينايي فعاليت مي كند.

محسن شاه پري در خصوص رويكرد جهان در پيشگيري از نابينايي مي گويد: قرار دادن يك روز به اين نام بهانه اي است تا با افزايش آگاهي عمومي ، كنترل چهار علت عمده نابينايي در افراد، دردسترس قرار دادن خدمات توانبخشي براي افراد كم بينا مانند عينك، و ايجاد زير ساخت هاي لازم براي مراقبت هاي چشمي در جهت پيشگيري و درمان به موقع اختلالات چشمي قدمي برداريم.

وي با اشاره به برگزاري كنگره اپتومتري خراسان رضوي در ارديبهشت ماه توسط اين انجمن در مشهد بيان كرد: "چشم هاي خود را معاينه كنيد" شعار آژانس بين المللي نابينايان است.

آسيب مخفي در چشم

شاه پري مي افزايد: مشكلات چشم گاهي در يك چشم اتفاق مي افتد و تحت پوشش بينايي چشم ديگر باعث مي شود كه فرد متوجه ضعف يك چشم خود نشود.

وي با تاكيد بر اينكه بايد عيوب انكساري هرچه بيشتر مورد توجه قرار بگيرد زيرا اين عيوب در افراد ناشناخته است و آسيبي مخفي به شمار مي رود كه ممكن است فرد مدتها متوجه آن نشود.

مديرعامل انجمن اپتومتري خراسان رضوي مي گويد: اپتومتريست ها با معاينه چشم كه بهتراست سالانه تكرار شود مشكلات بينايي را تشخيص مي دهند و از بروز مشكلات حادتر در آينده جلوگيري مي شود.

شاه پري بيان مي كند: با معاينه چشم ، عيوب انكساري چشم و اختلال در شبكه چشم بررسي مي شود و از پيشرفت بيماري جلوگيري مي شود.

گرما و نور آفتاب به چشم آسيب مي رساند

وي در خصوص آسيب هاي كه چشم انسان را تهديد مي كند توضيح مي دهد: در برخي مشاغل در صورت عدم رعايت نكات ايمني آسيب هاي جدي به چشم مي رسانند از جمله كارگران ساختماني و افرادي كه در معرض مداوم نور آفتاب و گرماي زياد هستند.

مسئول انجمن اپتومتري خراسان رضوي تاكيد مي كند: بايد نكات حفاظتي و ايمني براي اينگونه مشاغل درنظر گرفته شود تا آنها از خطرات احتمالي در امان بمانند.

اين اپتو متريست در خصوص بيماري شايع تنبلي چشم مي گويد: تنبلي چشم در سنين قبل از شروع دبستان و زير هفت سالگي قابل درمان است و اين دوران زمان طلايي براي تنبلي در چشم محسوب مي شود.

وي تاكيد مي كند: البته بعد از سن هفت سالگي هم نمي توان گفت ديگر خطر تنبلي چشم وجود ندارد بلكه در گروه هاي سني بالاتر درمان سخت تر مي شود و به اين دليل است كه تاكيد بر معاينه چشم ها به صورت ساليانه مطرح مي شود.

درمان براي افراد متفاوت است

شاه پري از درمانهاي مختلف براي عيوب انكساري چشم عينك، لنز و عمل جراحي را نام مي برد و تاكيد مي كند: براي هر شخص درماني متناسب با سن و موقعيت پيشرفت بيماري او درنظر گرفته مي شود.

وي به بيماران توصيه مي كند:  نوع درمان به صورت دلخواه انتخاب نكنيد و تصميم در اين زمينه را به پزشك واگذار كنيد تا بهترين روش درماني به شما پيشنهاد شود.

شاه پري همچنين در خصوص كار اپتو متريست ها مي گويد: ممكن است يك بيمار چشم با مراجعه به چشم پزشك و صرف هزينه بيشتر ديرتر نتيجه بگيرد و علت بيماري اش را پيدا كند اما اپتو متريست با وقت بيشتري كه دارد و معاينه دقيق چشم مي تواند در اين زمينه راهگشا باشد.

وي ادامه مي دهد: اپتو متريست در مرحله قبل از مراجعه به چشم پزشك مي تواند موثر عمل كند و حتي در انتخاب نوع عينك و لنز يا ضرورت جراحي به شخص پيشنهاد مناسب را خواهد داد.

سندروم كامپيوتر

مدير عامل انجمن اپتومتري خراسان رضوي در پاسخ به سئوالي در خصوص تاثير زندگي رايانه اي بر چشم افراد مي گويد: عيوب انكساري و آستگيمات در زاويه عمود  و خشكي چشم در اين اشخاص شايع است.

وي توصيه مي كند: در محيط كارتان در معرض نور مستقيم نباشيد و رايانه را در موقعيتي قرار بدهيد كه بازتاب نور به چشمتان نخورد و همچنين فاصله شما با رايانه بيشتر از ده سانتي متر باشد.

شاه پري با بيان اينكه استفاده مداوم از رايانه خشكي چشم ايجاد مي كند بيان مي كند: براي جلوگيري از خشكي چشم 20 بار در دقيقه پلك بزنيد و با استراحت دادن چشم هر چنددقيقه به دور نگاه كنيد.

عينك هايتان را مرتب بزنيد

وي با توصيه به استفاده درست و مرتب عينك به كساني كه براي آنها عينك تجويز شده ادامه مي دهد: در اين زمنيه اختلاف نظر وجود دارد و برخي از عينك ها نيز فقط براي مطالعه و استفاده از كامپيوتر تجويز مي شود اما به نظر مي رسد كساني كه مرتب استفاده مي كنند تغيير در نمره چشمشان بوجود نمي آيد.

مديرعامل انجمن اپتومتري به سندروم كامپیوتر اشاره كرد و مي گويد: سندروم كامپيوتر علمي است و اثبات شده افرادي كه به صورت مداوم از رايانه استفاده مي كنند و دچار خستگي چشم مي شوند به اين سندروم مبتلا مي شوند.

درد چشم شكايت رايج كاربران رايانه

يك اپتومتريست نيز در گفتگو با خبرنگار مهر از شكايت رايج كاربران رايانه از دردهاي چشمي مي گويد و اظهار مي كند: دليل اين شكايات موقعيت نامناسب افراد نسبت به رايانه است.

حسين ماه نو تاكيد مي كند: گردن و چشم هايتان بايد در هنگام نگاه به رايانه به پايين خم شوند و قسمت بالاي مانيتور زير خط افق چشم هاي كاربر باشد.

وي ادامه مي دهد: ارتفاع مانيتور صفحه كليدتان را تنظيم كنيد و سطح مانيتور عمود بر نگاهتان باشد.

وي مي گويد: اين علايم با استراحت، تغيير شرايط محيط كار و يا استفاده از عينك برطرف مي شود و البته كاربران زن و مسن بيشتر مستعد اين بيماري هستند.

"چشم هاي خود را معاينه كنيد"

"چشم هاي خود را معاينه كنيد" شعار آژانس بين المللي پيشگيري از نابينايي در سال جديد است تا هشداري باشد براي مردم كه در جهت حفاظت از بينايي شان حداقل سالانه يك بار اقدام به معاينه كنند.

 90 درصد نابينايان در كشورهاي در حال توسعه زندگي مي كنند و در جهان نيز بيش از 180 ميليون نفر نابينا و كم بينا وجود دارد و اين در حالي است كه در صورت معاينه سالانه چشم ها شايد بتوان از افتادن در چاه نابينايي جلوگيري كرد.

...............................................

گزارش: زهره رنگ آميز

کد خبر 2153237

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =