حذف یارانه نقدی حداقل 22 میلیون ایرانی برای جبران کسری بودجه

یارانه نقدی حداقل 22 میلیون ایرانی برای جبران کسری بودجه 1000 میلیارد تومانی ماهیانه هدفمندی یارانه‌ها حذف می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر "تامین اعتبار ماهانه یارانه نقدی" به عنوان یکی از چالش‌های مهم دولت یازدهم تبدیل شده است و اعضای کابینه یازدهم هم از هر تریبونی استفاده می‌کنند تا این موضوع را شفاف‌سازی کنند، این در حالی است که بنا به گفته مسئولان، دولت هر ماه برای تامین اعتبار یارانه نقدی بیش از 76 میلیون ایرانی با کسری بودجه 1000 میلیارد تومانی دست و پنجه نرم می‌کند. 

در عین حال، دولت به دنبال تامین منابع یارانه های نقدی از محل‌های غیرقانونی نیست و خواستار هماهنگی با مجلس در این زمینه است، به طوری که ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در گفتگو با مهر از توافق مجلس و دولت تا پایان سال جاری برای حذف یارانه بعضی از دهک های ثروتمند و مرفه جامعه خبر داده و گفته است: مردم ایران نیز پذیرش این امر را به خوبی درک کرده اند و زمینه اجنماعی این اقدام فراهم شده است.

دولت در پرداخت یارانه های نقدی مهر ماه هم با مشکلات اساسی مواجه بود و حتی قرار شده بود یارانه نقدی این ماه با چند روز تاخیر به حساب سرپرستان خانوار واریز شود، اما در نهایت با دستور مستقیم رئیس جمهور ،یارانه نقدی مهرماه تامین و در موعد مقرر به همان مبلغ 45 هزار و 500 تومان برای هر فرد پرداخت شد.

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت نیز اخیرا از کسری بودجه 1000 میلیارد تومانی یارانه نقدی و امکان قطع یارانه برخی دهک‌ها خبرداده و اعلام کرده است: طبق ماده 7 قانون هدفمند كردن يارانه‌ها نبايد مبلغ پرداختي به صورت مساوي در بين مردم توزيع شود، لذا بايد دهك‌هايي كه نيازمند دريافت يارانه هستند شناسايي شده و يارانه به آن‌ها پرداخت شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری افزوده است: دولت ماهانه 3500 هزار ميليارد تومان يارانه به بيش از 76 ميليون ايراني پرداخت مي‌كند.

همچنین علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در این زمینه با اعلام اینکه یارانه نقدی ماهانه حدود هزار میلیارد تومان کسری دارد، گفته است: مبالغی هم از سایر ردیف های بودجه صرف پرداخت یارانه نقدی می شود اما متاسفانه با کمبود مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه هر ماه حدود 3500 میلیارد تومان به صورت نقدی به خانوارها پرداخت می شود و تراز سالی هدفمندسازی یارانه ها با مشکلات بسیار جدی مواجه است، تصریح کرده است: با تصمیم هیئت وزیران ستاد هدفمند سازی یارانه ها جلساتی را آغاز کرده است و در آغاز ارزیابی و آسیب شناسی مشکلات مرحله اول اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها هستیم، این در حالی است که درآمد ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی به ماهانه حدود 1500 میلیارد تومان می رسد و ماهانه حدود هزار میلیارد تومان کسری منابع مربوط به پرداخت‌های نقدی یارانه است که با روشهای مختلف تامین می شود.

در این میان، دولت و مجلس به دنبال حذف یارانه دو یا سه دهک بالای درآمدی هستند که البته این موضوع نیازمند تصویب در مجلس است.

حال اگر بخواهیم کسری 1000 میلیارد تومانی دولت برای پرداخت ماهانه یارانه نقدی را در عدد 45 هزار و 500 تومان ( یارانه هر ایرانی در ماه) تقسیم کنیم، عدد 23 میلیون نفر بدست ‌می‌آید که در واقع اگر یارانه آنها قطع شود، کسری بودجه دولت از این محل نیز جبران می‌شود.

بر این اساس، دولت برای جبران کسری بودجه 1000 میلیارد تومانی هدفمندی یارانه ها در هر ماه، حداقل 22 میلیون ایرانی را از لیست دریافت یارانه نقدی حذف خواهد کرد.

در واقع با این اقدام، 54 میلیون نفر همچنان در فهرست دریافت یارانه نقدی قرار می‌گیرند که دولت ماهانه به حدود 2500 میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت یارانه نقدی نیاز خواهد داشت.

کد خبر 2158633

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =