فیس بوک از مصادیق مجرمانه است/ فیلتر راهکار موثری برای مقابله با فیس بوک نیست

عضو حقيقي شورايعالي فضاي مجازي با بیان اینکه حضور چند مقام مسئول در شبكه‌هاي اجتماعي خارجی، نمی‌تواند مجوز استفاده همگان تلقي شود، گفت: درحال حاضر با توجه به حکم قضایی صادره از سوی کمیته تعیین مصادیق مجرمانه، شبکه فیس بوک از مصادیق مجرمانه در فضای سایبر برشمرده شده و علت آن توزیع فساد و فحشاء است و نیز ماهیت این شبکه در قالب در اختیار گذاشتن اطلاعات به شبکه‌های جاسوسی نظام سلطه ارزیابی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دبیرخانه شورایعالی اطلاع رسانی با توجه به انتشار برخی اخبار نادرست و نامفهوم در خصوص اظهار نظر دکتر حمید شهریاری دبیر شورایعالی اطلاع رسانی و عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی در خصوص شبکه‌های اجتماعی خارجی، مشروح نظرات وی را در این زمینه منتشر کرد.

عضو حقيقي شوراي عالي فضاي مجازي با اشاره به رويارويي كشور در جنگ نرم با نظام سلطه، تجميع اطلاعات ملي در شبكه‌هاي اجتماعي خارجی را از جمله موارد تهدیدي دانست كه موجب می‌شود اطلاعات ملی در اختيار شبكه‌هاي جاسوسي نظام سلطه قرار گیرد.

حجت‌الاسلام شهریاری در خصوص شبكه‌هاي اجتماعي و دسترسي به آنها تصريح كرد: شبکه‌های اجتماعی هم فرصت هستند و هم تهديد. اگر تنها به موارد مثبت آن نگاه شود، يك نگاه تك بعدي به آن شده است و اگر تنها موارد منفي گوشزد شود، بازهم نگاه، تك بعدي خواهد بود.

وي ادامه داد: نگاه عالمانه و مطالعه نقادانه چنين اقتضا مي‌كند كه بحث فرصت‌ها و تهديدها و همچنين تعادل ميان آنها جدي گرفته شود و چندان احساسي راجع‌ به آن حكم داده نشود.

عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی افزود: در بحث فرصت‌ها به تبع ايجاد ارتباطات مبني بر فناوري هوشمند براي جامعه بشري كه قبل از 100 سال پیش امكان ارتباط چند كيلومتري را نداشته، وجه حسن محسوب مي‌شود و فرصت استثنايي را ايجاد كرده و روابط انسانی را به طور چشم‌گیری توسعه داده است.

وی ادامه داد: این شبکه‌ها فرصت‌های جذابی برای یافتن دوستان قدیمی و یافتن علاقه‌های مشترک برای دوستی‌های جدید فراهم آورده که قبلا در دسترس بشر نبوده است. همچنین ارتباط بین دوستان را گسترش داده و تبادل اطلاعات بین آنان را تسهیل کرده است.

دکتر شهریاری تصریح کرد: در عین حال این شبکه‌ها خالی از انواع تهدیدها نیستند و گاهی عوامل جرم و فساد و فحشا با استفاده از این شبکه‌ها درصدد گسترش فساد هستند و گاهی نیز با ظاهری فریبنده خود را در معرض دوستی افراد آسیب‌پذیر قرار می‌دهند. حاکمیت که نقش تأمین کننده امنیت شهروندان را برعهده دارد نمی‌تواند نسبت به این گونه رفتارها منفعل باشد و از کنار آنها به سادگی بگذرد.

وي خاطرنشان ساخت: اگر شبكه‌هاي اجتماعي با سياست‌هاي خود نوعي آزادي در فحشا را توسعه دهد، قطعا با آن مخالف هستيم و عكس‌العمل نشان مي‌دهيم.

اين عضو حقيقي شوراي عالي فضاي مجازي راهکار اين موضوع را ايجاد روش و مدل خاص و هم‌شان نظام جمهوري اسلامي ذكر كرد و گفت: ساده‌انگاري شبكه‌هاي اجتماعي توسط برخي، بسيار ساده‌لوحانه است و جوانان باید هنگام استفاده از این شبکه‌ها متوجه آسیب‌ها و خطرات آن نیز باشند.

به گفته وی ايجاد مدل خاص نظام جمهوری اسلامی برای مواجهه با این شبکه‌ها باید شامل اقداماتی اساسی و بنیادین باشد و صرف فیلتر کردن آدرس آنها راهکار مؤثری برای مقابله با این نوع صدمات نیست؛ این اقدامات اساسی می‌تواند شامل راه‌اندازي شبكه ملي اطلاعات، راه اندازی شبکه‌های اجتماعی داخلی مشابه، در اختيار قرارگرفتن خدمات شبکه‌های داخلی با سرعت بسیار زیاد و ارزان قیمت باشد و در نهایت پس از انجام آن مي‌توان جهت ایجاد محدوديت برای شبكه‌هاي اجتماعي رايج خارجی و اقدامات سلبي در باب آنان اقدام کرد.

دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی يادآور شد: اكنون فاقد برنامه و سياست کاملی در اين حوزه هستيم و لازم است شورای عالی فضای مجازی ضمن سیاست‌گذاری درست در این حوزه اقدامات ایجابی و سلبی را در کنار هم دنبال و نقش نهادهای مسئول را در این زمینه مشخص و مدون کند. در عین حال باید توجه داشت که حضور چند مقام مسئول در شبكه‌هاي اجتماعي خارجی، نمی‌تواند مجوز استفاده همگان تلقي شود و چنين توجيهي عالمانه محسوب نمي‌شود.

وی با اشاره به لزوم توسعه شبكه ملي اطلاعات كه اكنون بصورت جدي در شوراي عالي فضاي مجازي دنبال مي‌شود، گفت: يكي از مطالبات جدي ما از مقامات مسئول در وزارت ارتباطات و نیز سازمان تنظيم مقررات، توسعه پهناي باند داخل كشور و ترافيك داخلي با قيمت بسيار نازل است؛ طوری که مردم احساس کنند با شبکه‌های اجتماعی داخلی سریعتر و ارزانتر به مطلوب خود می‌رسند.

اين عضو حقيقي شوراي عالي فضاي مجازي ادامه داد: در حال حاضر ظلم بزرگی به کاربران محتوای داخلی و نیز تولیدکنندگان محتوای داخلی از سوی نهادهای تنظیم مقررات شکل می‌گیرد. چون در تبادل این اطلاعات نیازمند پهنای باند اینترنتی نیستیم، در حالی که پرداخت هزینه‌های اینترنتی برای ارتباطات و اطلاعات داخلی به مردم تحمیل می‌شود. ضمن این که همه جای دنیا برای تولیدکنندگان اطلاعات سهمی از درآمد شبک لحاظ می‌‌شود؛ در حالی که در کشور ما تولیدکنندگان محتوا سهمی ندارند. این سیاستهای غلط باید هر چه سریعتر در شورای عالی فضای مجازی اصلاح شود.

شهریاری گفت: در حال حاضر با توجه به حکم قضایی صادره از سوی کمیته تعیین مصادیق مجرمانه، شبکه فیسبوک از مصادیق مجرمانه در فضای سایبر برشمرده شده و علت آن توزیع فساد و فحشاء و نیز ماهیت این شبکه در قالب در اختیار گذاشتن اطلاعات به شبکه‌های جاسوسی نظام سلطه است.

کد خبر 2187111

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha