جلوگیری از بحران آب در کرمانشاه با کاشت نخود/ 75 درصد از اراضی کشاورزی دیم است

کرمانشاه ـ خبرگزاری مهر: مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: با کشت نخود در کرمانشاه می توان تا حد بسیاری از بحران آب در این استان جلوگیری کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه پیش از ظهر یکشنبه در جلسه بررسی مشکلات نخود که در سالن جلسات اتاق بازرگانی این استان برگزار شد، اظهار داشت: بحران بی آبی و کمبود این نیاز حیاتی در کشور و استان کرمانشاه، به موضوعی حساس و کلیدی تبدیل شده است.

اسماعیل پرویزی فر گفت: با کاشت نخود در کرمانشاه می توان تا حد بسیاری از بحران آب در این استان جلوگیری کرد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تاکید کرد: مسئولان از چند سال پیش نسبت به بحران آب در کشور هشدار داده بودند، لذا برای مقابله با این معضل باید از همین امروز به دنبال برنامه ریزی منسجم و دقیق برای جلوگیری از تشدید این بحران در استان کرمانشاه باشیم.

پرویزی فر اظهار داشت: علت اصلی اینکه ما بر توسعه کاشت نخود در استان تاکید داریم، این است که این محصول کشاورزی برای رشد خود به کمترین میزان آب نیازمند است، بطوریکه با یک بارندگی این محصول به رشد کامل خود می رسد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: در حال حاضر بیش از 75 درصد از اراضی کشاورزی در کرمانشاه دیم است و در مقابل این مقدار، 50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی دیگر در این استان آبی است ولی با وجود خشکسالی های اخیر این زمینهای آبی عملا به اراضی دیم تبدیل شده اند.

وی با اشاره به اینکه توسعه مکانیزه شدن مراحل کاشت و برداشت نخود برای ارتقا راندمان تولید این محصول بسیار موثر است، افزود: همچنین می توانیم با برنامه ریزی کشت این محصول را در استان کرمانشاه، به صنعتی تبدیل کنیم.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در پایان گفت: واگذاری امور کاشت و برداشت و فروش نخود به بخش خصوصی می تواند زمینه های رونق این محصول کشاورزی را در کشور و هم استان کرمانشاه توسعه دهد.

کد خبر 2293779

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =