سینماگران زبان صورت را یاد می‌گیرند/ آموختن حقیقت پشت کلام افراد

محسن عبداللهیان متخصص زبان صورت معتقد است که دانستن این علم حقیقت پشت کلام افراد را رو می کند، او قصد دارد تکنیک های زبان صورت را در قالب جلسات تخصصی به هنرپیشه های ایرانی آموزش دهد.

محسن عبداللهیان متخصص علم زبان صورت در گفتگو با خبرنگار مهر درباره برپایی سلسله نشست های تخصصی آموزش زبان صورت در انجمن بازیگران سینمای ایران توضیح داد: زبان بدن علمی است که در ایران شناخته شده است و با دانستن این علم می توان از روی رفتار بدن انسان ها به واقعیت پشت کلام هر فرد پی برد اما صورت افراد هم دارای زبانی است که در ایران چندان شناخته شده نیست اما می توان با شناخت این علم از حقیقت پشت کلام هر فرد پرده برداشت.

او با بیان این که زبان صورت انسان ها قابل ترجمه شدن است، اضافه کرد: صورت انسان عضلاتی دارد که خیلی حرکات ریزی را در خود دارد و در کمتر از یک ثانیه حقیقت پشت کلام انسان را رو می کند. زبان صورت توانایی تشخیص حرکات چهره، حالات چهره و تعبیر و تفسیر آنهاست. مثلاً وقتی شما از حرف فرد دیگری ناراحت می شوید اما بنا بر مصلحت لبخند می زنید، با دانستن علم زبان صورت است که می توان حالات غم و ناراحتی را در چهره شما دید.

عبداللهیان درباره ارتباط این علم با دنیای سینما بیان کرد: با توجه به این که این علم از طریق تشریح حرکات عضلات چهره انجام می شود، اگر هنرپیشه‌ها و دست اندرکاران سینما این علم را بیاموزند، دیگر نیازی نیست که همیشه حسی بازی کنند و می‌توانند به صورت تکنیکال به ایفای نقش بپردازند.

او ادامه داد: گاهی هنرپیشه حس می گیرد و مثلاً حالات غم و ناراحتی را دارد اما با دستور کات، برای بار دوم قادر نیست همان حس قبلی را به خود بگیرد و با یاد گرفتن این تکنیک می تواند به صورت تکنیکال حالت غم خود را حفظ کند.

این متخصص زبان صورت یادآور شد: انسان دارای هفت حس اصلی و حرکات جانبی و تلفیقی در صورت خود است که می توان این حس ها را شناخت و ترجمه کرد.

او درباره میزان استفاده هنرپیشه های سینمای دنیا از این تکنیک ها توضیح داد: من آمار رسمی ندارم اما اگر چه گاهی در سینمای هالیوود و برخی آثار سینمای ترکیه شاهد استفاده از یکی دو تکنیک علم زبان صورت بوده ام اما به صورت کامل تاکنون در هیچ یک از آثار سینمایی دنیا ندیده ام که هنرپیشه ها همه این حالات را به کار گرفته باشد.

عبداللهیان در خاتمه با اشاره به برپایی این جلسات تخصصی در انجمن بازیگران سینمای ایران گفت: ما سعی داریم به شکل کامل زبان صورت را آموزش دهیم تا همه هنرپیشه ها بتوانند به صورت کامل از این تکنیک استفاده کنند و به شکل حساب شده و برنامه ریزی شده آن را به کار بگیرند.

انجمن بازيگران سينماى ايران، اولين جلسه از سلسله نشست هاى تخصصى در سال 1393 خود را به موضوع بازى صورت اختصاص داده كه با حضور محسن عبدالهيان در روز سه شنبه 25 شهريور ساعت 18 در محل خانه سينما،خيابان بهار جنوبى،كوچه سمنان برگزار مى شود.

محسن عبداللهيان، اولين متخصص زبان صورت در ايران و داراى مدرك تخصصى شناسايى و تشخيص حس ها و حالات چهره از آمريكا است.
 

کد خبر 2369217

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =