۲۲ آذر ۱۳۹۳، ۱۰:۴۹

گزارش میدانی مهر؛

قیمت میوه‌ در آستانه شب یلدا / مسئولان: میوه گران نمی‌شود

قیمت میوه‌ در آستانه شب یلدا / مسئولان: میوه گران نمی‌شود

در حالی‌که گرانی میوه در ایامی مانند شب یلدا برای مردم ایران به امری عادی تبدیل شده، بسیاری از مسئولان معتقدند به دلیل فراوانی تولید و میزان عرضه میوه‌ها، امسال خبری از این گرانی‌ها نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، حدود ۱۰ شب دیگر تا طولانی‌ترین شب سال مانده؛ شبی که علاوه بر حال و هوای ایرانیان بر چیزهای دیگری از جمله بازار میوه نیز بسیار تاثیرگذار است.

در حالی‌که گرانی میوه در ایامی مانند شب یلدا برای مردم ایران به امری عادی تبدیل شده است، بسیاری از مسئولان معتقدند به دلیل فراوانی تولید و میزان عرضه میوه‌ها، امسال خبری از این گرانی‌ها نیست.

در این راستا علی حاج فتحعلی دبیراتحادیه بارفروشان به مهر گفت: ممکن است قیمت‌ها حداکثر ۱۰ درصد افزایش پیدا کند که آن هم برای یک شب است، از طرفی هم امکان دارد میوه آنقدر فراوان باشد که همین ۱۰ درصد گرانی نیز اتفاق نیفتد.

علی امامی معاون اتحادیه بارفروشان هم عقیده دارد تنها قیمت هندوانه در شب یلدا افزایش خواهد یافت و بازار باقی میوه‌ها در آرامش به سر می‌برد.

وی در این زمینه در گفتگو با مهر اظهار داشت: در این شب تنها قیمت هندوانه افزایش می‌یابد که آن هم برای یک روز است و بلافاصله پس از شب یلدا قیمت‌ها افت می‌کند.

براساس این گزارش به گفته مسئولان مربوطه امسال کمبودی در تولید میوه‌های شب یلدا و همچنین هندوانه وجود ندارد و مردم در یلدای۹۳برای تهیه میوه‌های مورد نیاز با مشکل مواجه نخواهند بود.

فتحعلی در این رابطه با بیان اینکه کمبودی در زمینه هندوانه و انار برای شب یلدا نداریم، اظهار داشت: هندوانه میناب که محصولی نو است، در حال ورود به میدان بارفروشان و عرضه است، ضمن اینکه هندوانه دزفول نیز در میدان وجود دارد.

عباس کشاورز معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، تولید هندوانه در سال‌جاری را به اندازه نیاز عنوان کرد و به مهر گفـت: میزان هندوانه‌ای که امسال کشت شده در حد نیاز جامعه است.

معاون وزیر جهادکشاورزی در مورد قیمت این محصول در آستانه شب یلدا اظهارداشت: مساله بازار و دلالان یک بحث و مساله تولید یک بحث دیگر است. ما در حیطه مسئولیت خود تولید را کنترل کرده‌ایم و در حال حاضر تولید هندوانه در حد متعارف انجام می‌شود.

به گزارش مهر، هم اکنون در میدان بارفروشان قیمت هر کیلوگرم هندوانه دزفول ۶۰۰ تومان، هندوانه میناب ۱۵۰۰ تومان، نارنگی نیاگاوا ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، نارنگی انشوی ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، انار ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، پرتقال تامسون کوهستانی ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، پرتقال تامسون جنوب ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، پرتقال رسمی جنوب ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان و  پرتقال تامسون شمال ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان است.

همچنین براساس گزارش میدانی مهر در مغازه‌های سطح شهر تهران قیمت هر کیلوگرم هندوانه ۲۵۰۰ تومان، پرتقال ۴۰۰۰ تومان، نارنگی ۶۰۰۰ تومان، انار ۸۰۰۰ تومان و ازگیل ۵۰۰۰ تومان است.

قیمت انار و هندوانه تا به این لحظه نسبت به سال گذشته تقریبا دو برابر شده و قیمت پرتقال و نارنگی نیز افزایش یافته است.

 

 

 

 

 

 

کد خبر 2441994

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha