نزول رتبه جهانی ایران در ارتقای بهره وری/ جایگاه 94 در رشد نوآوری

معاون پژوهش های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: ایران در سال 2014 از نظر شاخص رقابت پذیری ارتقای بهره وری رتبه 83 را در میان 144 کشور جهان به خود اختصاص داده که این رتبه در سالهای قبل 62 بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مجید قاسمی در همایش تقدیر از پژوهشگران مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اقدامات پژوهشی ایران در جهت افزایش رشد بهره وری و تولید ناخالص ملی گفت: ایران از نظر شاخص رقابت پذیری جهانی که در جهت ارتقای بهره وری سنجیده می شود رتبه 83 را از میان 144 کشور به خود اختصاص داده و این در حالی است که در سال 2011 این رتبه برای ایران 62 بوده و این نشان از نزول رتبه کشورمان دارد.

وی با اشاره به جایگاه ایران در اقتصاد کلان در سال 2013 که وضعیت مطلوبی دارد گفت: در حوزه آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی نیز آمارهای جهانی از رشد جایگاه ایران خبر می دهد اما در عرصه نوآوری رتبه ایران نزول یافته است.

معاون پژوهش های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک از نظر متغیرهای رشد نوآوری ایران را در رتبه 94 اعلام کرد که در این شاخص ترکیه رتبه 77 و سوئیس رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

قاسمی با اشاره به رتبه پایین تهیه محصولات فناورانه و همکاری صنعت و دانشگاه ایران نسبت به سایر کشورها، وجود موانع در امر پژوهش را دلیل این امر برشمرد و خاطرنشان کرد: عدم برداشت صحیح نسبت به مانع پژوهش، کمبود بودجه تحقیق و توسعه، نبود زیرساخت حقوقی برای مالکیت معنوی و شکاف عمیق صنعت و دانشگاه از جمله موانعی است که باید در کشور برطرف شود.

وی گفت: واحدهای تحقیق و توسعه سازمانهای حکومتی به دلیل عدم اختصاص بودجه مظلوم واقع شده اند و بسیاری از سازمانها نیز این واحد را ندارند. از طرفی در سطوح تحصیلی مقطع دبیرستانی نیز واحد پژوهش محور نداریم و این نقاط ضعف باید برطرف شود.

کد خبر 2445470

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha