طرح سوال درباره هولوکاست با کارتون و کاریکاتور

دبیر دومین مسابقه کاریکاتور هولوکاست درباره جزئیات این رقابت جهانی و طرح سوال درباره هولوکاست و حقیقت آن توضیح داد.

به گزارش خبرنگار مهر، شجاعی طباطبایی دبیر دومین مسابقه کاریکاتور هولوکاست صبح امروز ۴ بهمن در نشست خبری این رویداد تجسمی به سابقه برگزاری این مسابقه اشاره ای کرد و گفت: وقتی سال ۸۴ با ۱۲ کاریکاتور توهین آمیز نسبت به پیامبر گرامی اسلام مواجه شدیم بلافاصله موضع گرفتیم و به نظر می رسید که زبان کاریکاتور می تواند زبان مناسبی برای بیان بخشی از حقایق باشد. آنها اعلام کرده بودند که آزادی بیان حدو مرزی ندارد و زمانی که ما این مسابقه کاریکاتور را در راستای همان ادعای آزادی بیان غرب مطرح کردیم، دیدیم که نسبت به این اتفاق بسیار حساس هستند و این برای ما بسیار عجیب بود.

او درباره تاریخچه هولوکاست و سوءاستفاده صهیونیست ها از این جریان تاریخی یادآور شد: هولوکاست یعنی کشتار جمعی که گفته می شود در جنگ جهانی دوم علیه یهودیان صورت گرفته است اما صهیونیست ها این نکته را بهانه ای برای اشغال فلسطین قرار داده اند. به اندازه ای که حتی هر پژوهشگری که نسبت به این موضوع طرح سوال کند، مجازات می شود از جمله روژه گارودی. پژوهشگران این نکته را مطرح کرده بودند که علیرغم ادعای صهیونیست ها درباره کشتار میلیون ها یهودی در جنگ جهانی دوم ، یهودیان در آن زمان در سراسر اروپا ۴ و نیم میلیون بیشتر نبوده اند و کشتن این تعداد یهودی نیاز به ۱۵ سال زمان و ابزار لجستیکی بالایی داشته است.

وی افزود: بحث ما در مطرح کردن هولوکاست این است که چرا مردم فلسطین باید تاوان این هولوکاست را پس بدهند، کشوری که نه در جنگ جهانی حضور داشته و نه نقشی را ایفا کرده است، چرا باید مورد تعرض قرار بگیرد.

شجاعی در بخش دیگری از سخنانش به مجازات های سنگین غرب در زمینه زیر سوال بردن بحث هولوکاست اشاره کرد و درباره بخش های مختلف فراخوان مسابقه کاریکاتور هولوکاست گفت: نکته اول این است که چرا سوال کنندگان و پژوهشگران در زمینه هولوکاست باید مجازات شوند در حالی که آزادی بیان در غرب حدومرزی ندارد، دوم این که آیا کشتارهای جمعی غزه و لبنان، افغانستان و گوانتانامو هولوکاست نیست؟ پس چرا به این موضوعات هیچ گاه پرداخته نمی شود. سوم این که ما نگران کشتار جمعی و هولوکاست های جدید در دنیا هستیم که این ها بخش های مختلف فراخوان این مسابقه است.

این کاریکاتوریست با بیان این که فراخوان  این مسابقه فردا یکشنبه ۵ بهمن ماه منتشر خواهد شد، درباره جوایز این مسابقه گفت: به نفر اول این مسابقه ۱۲ هزار دلار به همراه تندیس و لوح تقدیر اهدا می شود، نفر دوم جایزه ۸ هزار دلاری به همراه تندیس و لوح تقدیر دریافت خواهد کرد و جایزه سوم نیز شامل ۵ هزار دلار به همراه تندیس و لوح تقدیر این مسابقه اهدا می شود.

او آخرین مهلت ارسال آثار به این مسابقه را اول آوریل اعلام کرد و دلیل آن را این گونه بیان کرد: ما اول آوریل را به این دلیل برای آخرین مهلت ارسال آثار انتخاب کرده ایم چرا که این روز در فرهنگ غربی ها به روز دروغ بزرگ معروف است و قصد ما نیز این است که نشان دهیم هولوکاست یک دروغ بزرگ برای اشغال فلسطین است.

وی از انتشار کاتالوگ آثار این نمایشگاه و مولتی مدیای آن خبر داد و گفت: مثل دوره قبل حضور چشمگیر هنرمندان سراسر دنیا را در این مسابقه خواهیم داشت به خصوص هنرمندان مسلمان که از این اتفاق متأثر شده اند و بارها با ما تماس گرفته  اند تا برای ورود به این موضوع آثارشان را ارسال کنند.

شجاعی در پایان سخنانش تأکید کرد که به گفته امام خمینی اگر در مقابل دین ما بایستید، در مقابل تمام  دنیایتان خواهیم ایستاد.

ادامه این نشست به پرسش و پاسخ اختصاص یافت که شجاعی در پاسخ به سوال مهر درباره برگزاری این مسابقه به  عنوان راهی برای تقابل با توهین های غربی ها در برابر مقدسات مسلمانان و به تناسب هر بار توهین برگزاری یک مسابقه کاریکاتور هولوکاست بیان کرد: اولین بار نظیر چنین مسابقه ای را در روزنامه کیهان کاریکاتور با موضوع فتوای امام خمینی (ره) درباره سلمان رشدی برگزار کردیم که آثار بسیاری هم برای ما ارسال شد که شروع استفاده از یک المان تصویری بدون شرح و قابل فهم در این زمینه ها بود اما این به این معنی نیست که ما در تقابل با این اتفاق کاری انجام دهیم، بیشترین توجه ما به این سمت است که نشان دهیم پشت این جریانات صهیونیست ها قرار دارند. به طور مثال تری جونز کشیش نمای آمریکایی که در حرکتی توهین آمیز قرآن کریم را به آتش کشید، ما هم مسابقه ای را ترتیب دادیم که این جریان روشن شود و در هولوکاست هم همین طور، فکر می کنیم که در توهین به پیامبر گرامی اسلام جریان صهیونیست ها قرار دارند.

او با بیان این که برخی افراد پشت پرده این اتفاقات را نیز شناسایی کرده ایم، ادامه داد: رانان دوری کاریکاتوریستی که یک صهیونیست تمام عیار است در سال ۱۹۴۷ پشت مرزهای فلسطین و در هیات نظامیان انگلیسی دیده شده که به تجاوز به این کشور سهیم بوده است او بعد از این جنایات به چنان اعتباری در سازمان ملل می رسد که از او تجلیل می شود و جایزه ای را هم به نام او راه اندازی می کنند و ما نیز پشت هر اتفاقی در توهین به مقدسات و پیامبر گرامی اسلام از نشریه دانمارکی تا شارلی ابدو حضور این فرد را مشاهده می کنیم، به خصوص که شارلی ابدو از دو سال حمایت مالی نیز به دنبال این اتفاق برخوردار شده و این نگرانی ما در این زمینه است.

زائری هم توضیح داد: بحث ما تهاجمی و تقابلی نیست بلکه نوعی طرح سوال است که اگر آزادی بیان حد و مرزی ندارد، پس اجازه دهید درباره هولوکاست هم سوال مطرح کنیم و حرف بزنیم.

شجاعی در پاسخ به سوال دیگر مهر درباره برپایی نمایشگاه آثار این مسابقه و امکان حضور هنرمندان کاریکاتوریست غیر مسلمان دنیا در این مسابقه با توجه به حساسیت هایی که نسبت به این موضوع وجود دارد، توضیح داد: در اولین مسابقه کاریکاتور هولوکاست هنوز سه روز از اعلام فراخوان نگذشته بود که میشل لویی از استرالیا با ما تماس گرفت و اعلام کرد که خیلی تحت فشار قرار دارد و مورد بازجویی قرار گرفته و از ما خواست اثر او را از روی سایت برداریم که ما هم برداشتیم، بعد از آن کارلوس لتوف کاریکاتوریست برزیلی بود که اثری را برای ما ارسال کرده بود و ما هم از او سوال کردیم که این برایش مشکل ساز نخواهد شد که او اعلام کرد من به دنبال رسیدن به حقیقتی بودم و آن را یافته ام. بعد از دو هفته حزب لیکود اسرائیل این کاریکاتوریست برزیلی را تهدید به قتل کرد و باز هم اصرار داشت که اثرش روی سایت ما باشد. به دنبال آن بود که کاریکاتوریست های برزیلی در دفاع از کارلوس لتوف آثارشان را برای ما ارسال کردند و اعلام کردند که اگر قرار است کارلوس کشته شود، ما را هم بکشید. بنابراین کاریکاتوریست های برزیلی خط شکن های ما در مسابقه کاریکاتور هولوکاست بودند و فکر می کنم در این دوره نیز علاوه بر کاریکاتوریست های مسلمان، کاریکاتوریست های آزادی خواه بسیاری از سراسر جهان را خواهیم داشت که آثارشان را برای ما ارسال می کنند.

وی در پایان افزود: نمایشگاه آثار این مسابقه در موزه هنرهای معاصر فلسطین و سایر فضاهای نمایشگاهی تهران برگزار خواهد شد و احتمال دارد که بخش کاریکاتور چهره را نیز به این فراخوان اضافه کنیم.

در این نشست خبری علاوه بر اهالی رسانه، سردار طلایی، حجت الاسلام ناصر نقوی، لاله افتخاری، بهروز افخمی، جواد محقق و ... حضور داشتند.

کد خبر 2472515

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =