25 صنعت آلاینده گلستان تذکر گرفتند/ ارتقاء مناطق حفاظتی استان

گرگان- معاون نظارت و پایش و اداره کل محیط زیست استان گلستان گفت: ۲۵ واحد صنعتی استان، بیش از استاندارد تعیین شده آلایندگی داشتند که موارد برای اصلاح به آن ها ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مجتبی حسینی ظهر پنجشنبه در نشست با خبرگزاری های استان، به بیان عملکرد خود پرداخت و گفت: پیرو تغییرات دولت و آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید، تغییرات مدیریت در محیط زیست گلستان نیز انجام شد که بر همین اساس مدیرکل جدید استان با شیوه مدیریتی جدید خود و با دو معاونت فنی و معاونت نظارت و پایش در گلستان شروع به کار کرد.

وی افزود: معاونت نظارت و پایش نیز بر اساس چارت تشکیلاتی معرفی شده، فعالیت خود را در سه بخش در گلستان آغاز کرد که شامل نظارت و پایش در عرصه های طبیعی، آزمایشگاه و اداره نظارت بر حیات وحش و محیط طبیعی می شود.

وی بیان کرد: در آزمایشگاه واحدهای صنعتی را بر اساس دستور العمل ها، نظارت و پایش کردیم که در یک سال گذشته، ۲۵ واحد بیش از استاندارد تعیین شده آلایندگی داشتند که موارد برای اصلاح به آن ها ابلاغ شد.

حسینی تصریح کرد: برخی صنایع نیز آلایندگی نداشتند که با بررسی های انجام شده ۴ صنعت حائز رتبه سبز شدند.

وی خود اظهاری و بررسی بدون اطلاع قبلی را از دیگر فعالیت های معاونت اعلام و خاطرنشان کرد: آزمایشگاه های مورد اعتماد را به صنایع معرفی می کنیم و این آزمایشگاه ها بدون هماهنگی با صنایع از آن ها نمونه گیری می کنند که البته با هزینه خود صنایع است، در همین بخش در یک سال گذشته ۴۰۳ مورد خود اظهاری و ۷۹۰ مورد پایش داشتیم.

وی به پایش رودخانه های استان اشاره کرد و افزود: امسال پایش آن لاین رودخانه زیارت را آغاز کردیم و سال آینده نیز در دو رودخانه مهم این اقدام را انجام خواهیم داد.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست گلستان تصریح کرد: در نظارت بر صنایع و بخش نظارت محیط طبیعی، ۷۰ مورد استعلام داشتیم که با ۶۸ مورد موافقت و ۲ مورد مخالفت شد.

وی اضافه کرد: در حوزه بهره برداری ۴۰ پرونده بررسی شد که ۳۸ موافت و ۲ مخالفت داشت همچنین در حوزه توسعه و افزایش ظرفیت نیز ۳۸ مورد بررسی شد که با ۳۵ مورد موافقت شد.

وی با بیان این که ۱۵۲ بار صنایع بررسی مجدد شدند که ۲۵ مورد آلاینده بودند، برای این صنایع سه بار تذکر داده می شود و در صورت عدم پیگیری فعالیت آن ها متوقف می شود.

حسینی درباره جریمه صنایع گفت: ابتدا به آن ها تذکر داده می شود و یک در هزار فروش آن ها به عنوان جریمه در نظر گرفته می شود، معمولا صنایع در همین مقطع نسبت به حل مشکلات اقدام می کنند.

وی اضافه کرد: صنایع آلاینده بیشتر در بخش های لبنی و کشتارگاه بود و صنایع سبز هم در بخش آشامیدنی و پخش فراورده های نفتی.

یک پرونده زمین خواری در حاشیه پارک ملی با یک هکتار رفع تصرف شد

وی خاطرنشان کرد: در بخش نظارت و پایش محیط زیست یک پرونده زمین خواری در حاشیه پارک ملی با یک هکتار رفع تصرف شد و یک مورد هم در منطقه حفاظت شده جهان نما انجام شد.

حسینی به مباحث حیات وحش اشاره و تصریح کرد: ۱۵ مورد نمونه برداری از مناطقه حیات وحش با همکاری مجامع دانشگاهی، ساخت ۱۴ مستند در حوزه محیط طبیعی، بازدید محققین خارجی شامل ۳۸ نفر از جوامع مختلف و بازدید ۷۵۲ دانشجو از مناطق تحت نظارت محیط زیست انجام شد.

وی ادامه داد: در سالی که سپری شد، ۴۰۶ مورد حیات وحش مصدوم را تحویل گرفتیم که حدود ۳۰۰ مورد مداوا و رها سازی شد و از باقی مانده آن ها ۵۰ درصد تلف شدند و ۵۰ درصد هم قابلیت رها سازی ندارند.

معاون نظارت و پایش محیط زیست گلستان به سرشماری های سال ۹۳ اشاره کرد و گفت: در ۲۲ سایت سرشماری پرندگان را اجرا کردیم که ۲۷۰ هزار و ۱۱۳ قطعه پرنده از ۸۰ گونه سرشماری شد.

وی ادامه داد: سرشماری در ایام گاوبانگی هم در ۱۶ نقطه پایش داشتیم که بر اساس تخمین ها ۴۵۶ راس مرال رصد شد.

وی بیان کرد: سرشماری آهو نیز ۲۵ درصد رشد داشت و آمار سال ۹۳ آهو ۴۳۹ راس رصد شد.

حسینی خاطرنشان کرد: ۴۲۶ راس کل و بز، ۵۱۸۴ راس قوچ و میش و قرقاول نیز ۱۲۵۶ مورد در ۱۷ سایت سرشماری شد.

وی از ارتقاء مناطق حفاظتی استان خبرداد و گفت: گمیشان تحت عنوان پناهگاه حیات وحش گمیشان مصوب شد و منتظر روزنامه رسمی هستیم.

وی بیان کرد: منطقه شکار ممنوع چلچلی تحت عنوان پناهگاه حیات وحش هیرکانیا موافقت شد و سال آینده معرفی می شود.

معاون نظارت و پایش محیط زیست گلستان اضافه کرد: در بخش نوار مرزی بخصوص حاشیه دریا، با پهنه ای از خشکی تحت عنوان پارک صلح و دوستی با همکاری ترکمنستان در دستور کار قرار گرفت.

وی به بخش منابع انسانی اشاره کرد و گفت: خوش بختانه در استان با چارت جدید ۶۶۰ ردیف پستی داریم که برای حفاظت از محیط زیست استان تنها ۲۰۰ ردیف اشغال شده است و دو سوم پست ها هنوز خالی است.

وی با بیان این که رایزنی برای جذب نیرو انجام شده است، گفت: اگر مجوز صادر نشود در این رابطه مشکل خواهیم داشت.

کد خبر 2521410

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha