۵۰۰ هزار مورد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: از سال ۸۵ تاکنون حدود ۵۰۰ هزار مورد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی انجام و حدود ۱۰۰ هزار پرونده تخلف و تصرف در اراضی کشاورزی در مجامع قضایی تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، قباد افشار با اشاره به اینکه آمارهای موجود نشان می‌دهد از سال ۸۵ تاکنون حدود ۱۰۰ هزار پرونده تخلف و تصرف در اراضی کشاورزی در مجامع قضایی تشکیل شده است، افزود: احکام قضایی حدود ۷۰ درصد پرونده ها صادر شده اما احکام بطور کامل اجرا نشده است.

وی گفت: براساس برنامه ریزی‌های انجام شده نخستین گروه‌های عملیاتی اجرای احکام قضایی با ماشین آلات و تجهیزات مناسب در استان‌های تهران، مازندران، گیلان، گلستان و البرز ساخت و سازهای غیرمجاز را تخریب و قلع و قمع می کنند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور افزود: احکام صادره پرونده های تصرف و تخلف در اراضی کشاورزی که از سال ۸۵ تاکنون اجرا نشده است در سال ۹۴ پیگیری و اجرایی خواهد شد.

افشار همچنین از تصویب آیین نامه جلوگیری از خردشدن اراضی کشاورزی در هیئت دولت خبر داد و گفت: براساس این آیین‌نامه از خردشدن اراضی کشاورزی که یکی از عوامل مهم تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی است جلوگیری خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر این برای کشاورزانی که بدون دلیل زمین کشاورزی را به مدت ۵ سال کشت نکنند از سال دوم برای آنها اخطاریه صادر می‌شود و در صورت بی توجهی در سال پنجم سند آنها باطل و زمین زراعی در اختیار کشاورزان دیگر قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان امور اراضی کشور از برگزاری نخستین جلسه کارگروه فرا قوه‌ای مبارزه با زمین خواری خبرداد و گفت: پس از تاکیدات مقام معظم رهبری در ۱۷ اسفند سال گذشته این کارگروه با ریاست وزیر جهادکشاورزی و دبیری سازمان امور اراضی کشور تشکیل شد و در این کارگروه بر هماهنگی دستگاه‌های اجرایی، قضایی و مجلس شورای اسلامی برای حفظ کاربری اراضی کشاورزی و منابع طبیعی تاکید شد.

افشار درباره روند تصویب قانون حفظ کاربری امور اراضی در مجلس شورای اسلامی افزود: این قانون با رویکرد جرم انگاری و برخورد قاطع با متخلفان و متصرفان اراضی کشاورزی و منابع طبیعی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح است و به زودی به تصویب خواهد رسید.

وی تاکید کرد: امسال بطور جدی با متخلفان و زمین خواران برخورد قانونی و قاطعی انجام می شود تا انتظار مردم برای حفظ اراضی حاصلخیز کشور برآورده شود.

رئیس سازمان امور اراضی کشور همچنین از توسعه فعالیت گشت های ویژه حفظ کاربری اراضی کشاورزی خبرداد و گفت: امسال گشت‌ها دو برابر می شود و از ۱۳۰ منطقه به ۲۶۰ منطقه و شهرستان افزایش می‌یابد.

افشار افزود: در تعطیلات نوروزی از ۲۶ اسفند تا هفدهم فروردین با ۴۰ هزار مورد تخلف و تصرف غیرقانونی در اراضی کشاورزی با حضور به موقع گشت برخورد شده است.

وی گفت: در پی فعالیت گشت‌های ویژه حفظ کاربری اراضی کشاورزی از بیش از ۶۰ درصد تخلفات و تغییر کاربری‌های غیرمجاز در همان مراحل اولیه جلوگیری شده است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور افزود: از ۲۶ اسفند سال قبل تا هفدهم فروردین امسال پرونده ۱۴۰۰ مورد تخلف و تصرف غیرقانونی اراضی کشاورزی برای قلع و قمع به مراجع قضایی ارائه شده است.

افشار گفت: براساس برنامه ریزی‌های انجام شده تمام تصرفات و ساخت و سازهای غیرقانونی در اراضی کشاورزی پس از سال ۸۵ به حکم قانون قلع و قمع خواهد شد.

وی افزود: چنانچه ساخت و سازها در اراضی کشاورزی آبی و باغی باشد حکم قلع و قمع اجرا و مجددا به اراضی کشاورزی تبدیل می‌شود اما اگر از اراضی دیم درجه سه باشد و ارزش اقتصادی چندانی نداشته باشد پس از بررسی در کمیسیون مجوز برای مالکان صادر می‌شود.

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: براساس آمارهای موجود بیش از ۱۴ هزار مورد پرونده تخلف در سطح یازده هزار هکتار که بیش از ۵۰ درصد آنها به سالهای پیش از ۹۳ مربوط است در مراجع قضایی تشکیل و دردست پیگیری است.

سند دار شدن ۱۰ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی

رئیس سازمان امور اراضی کشور در ادامه گفت: ۱۰ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور سند دار می‌شود.

 افشار با اشاره به اینکه نقشه برداری هوایی از اراضی کشاورزی از بزرگترین برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در سال ۹۴ است، افزود: بر اساس بر آوردهای انجام شده بیش از ۷۰ درصد اراضی کشاورزی سند مالکیت ندارد.

وی گفت: برای تعیین دقیق حدود جغرافیایی اراضی کشاورزی و اجرای طرح نقشه برداری هوایی هزار میلیارد ریال اعتبار ملی اختصاص یافته است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور افزود: بیش از ۷۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات ملی و حدود ۳۰۰ میلیارد ریال نیز از اعتبارات استانی و  استانداری‌ها برای طرح نقشه برداری هوایی از اراضی کشاورزی اختصاص یافته است.

افشار گفت: ‌امسال در نخستین اقدام نقشه برداری هوایی از اراضی کشاورزی استان سیستان و بلوچستان در سطح ۳۰ هزار هکتار انجام شد و اسناد مالکیت کشاورزی نیز بزودی به آنها تحویل خواهد شد.

وی افزود: با استفاده از نقشه برداری هوایی اطلاعات دقیقی از شرایط خاک و میزان منابع آب در اختیار برنامه ریزان و مسولان وزارت جهاد کشاورزی قرار می‌گیرد بنابراین با تکیه بر این اطلاعات برنامه الگوی کشت نیز اجرایی خواهد شد.

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: نقشه‌های هوایی امکان نظارت و کنترل دقیق تری را برای جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی بویژه در ۹ میلیون هکتار از اراضی آبی و باغی فراهم می‌کند.

کد خبر 2561278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =