نقش اتاق بازرگانی در دولت جدید باید پر رنگ تر شود

مشهد- رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی خراسان رضوی خواستار جدی تر شدن نقش اتاق بازرگانی در دولت فعلی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد علی شریعتی مقدم ظهر پنجشنبه در نشست خبری انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی گفت: اتاق بازرگانی خراسان رضوی دارای ۱۵ نفر هیئت نمایندگان منتخب است که با توجه به عملکرد سالیانه خود بودجه پیشنهادی را ارائه می دهند و امسال نیز همچون سال های گذشته بودجه این اتاق نسبت به فعالیتش کمتر بوده است.

وی گفت: اجرای درست اصل ۴۴ و توجه به بخش خصوصی می تواند نقش اتاق بازرگانی را پررنگ تر کند.

وی اظهار کرد: توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و همچنین اجرای درست اصل ۴۴ و توجه به بخش خصوصی می تواند نقش اتاق بازرگانی را برای دولت فعلی به طور جدی تر مشخص کند.

وی با اشاره به اینکه تمام بخش های اقتصادی همچون زنجیره ای به یکدیگر مرتبط اند تصریح کرد: ما باید به سمتی برویم که انسجام بین تمام بخش های بازرگانی به وجود آمده و امیدواریم در دوره آینده این اتاق، تحولات فراگیرتر و گسترده تری در اقتصاد کشور رخ دهد.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی خراسان رضوی ابراز کرد: بخش کشاورزی در نظام جمهوری اسلامی ایران وظیفه تامین امنیت غذایی متکی بر تولید ملی با استفاده علمی و کارآمد از منابع آب و خاک و سایر منابع و حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: این بخش تامین کننده حدود ۱۳ درصد تولید ناخالص داخلی، ۲۰ درصد اشتغال و ۲۵ درصد صادرات غیرنفتی کشور است.

شریعتی مقدم گفت: متاسفانه کشاورزی کشور به دلیل عدم جهت دهی مناسب سرمایه ها به این بخش، از عقب ماندگی های فراوانی برخوردار بوده به طوری که از کل سرمایه گذاری های انجام شده در اقتصاد کشور در سال های پس از انقلاب، ۷۶ درصد به بخش خدمات، ۵/۱۵ درصد به بخش صنعت و معدن، ۳ درصد به بخش نفت و گاز و تنها ۵/۵ درصد به بخش کشاورزی اختصاص یافته است و این امر باعث بهره وری پایین بخش کشاورزی کشور در حوزه منابع آب، نیروی انسانی، مکانیزاسیون و غیره شده است.

وی اشاره ای به برخی از مهم ترین فعالیت های انجام شده و در دست اقدام بخش کشاورزی اتاق بازرگانی داشت و گفت: معرفی و تثبیت موقعیت بخش کشاورزی اتاق در میان سایر بخش های دولتی و غیردولتی مرتبط با مباحث کشاورزی استان، بررسی مشکلات بخش کشاورزی استان و انعکاس به کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، بررسی وضعیت منابع آب استان و ارائه راهکارهایی از جمله توجه به تجارت آب مجازی و استفاده از آب خاکستری و غیره از جمله مهمترین اقدامات بخش کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان رضوی بوده است.

کد خبر 2512304

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =