آژانس تنها حق راستی‌آزمایی کمّی را دارد 

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه بازطراحی راکتور اراک در چند پروژه و با مدیریت ایران انجام خواهد شد، گفت: بازطراحی راکتور اراک احتمالا تک پروژه‌ای نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجلس، محمد جواد ظریف در خصوص مراحل تهیه و تدوین سند رسمی راکتور اراک گفت: این سند در سه مرحله تهیه می شود. در مرحله اول بیانیه و یادداشت اعلام نیت بین صالحی و وزیر انرژی آمریکا و همتای چینی انجام شد و همزمان با روز تصویب توسط کاخ سفید، روی سایت آمریکا قرار گرفت.

عضو کابینه دولت یازدهم در خصوص مرحله دوم سند رسمی راکتور ارک اظهار داشت: مرحله دوم سند رسمی یا در سطح وزرا  یا سطح مناسب دیگری بین ایران و همه اعضای گروه ۱+۵ امضا خواهد شد. پیش نویس آن قطعی شده است و منتظر نهایی شدن و امضا هستیم.

بازطراحی اراک تک پروژه ای نخواهد بود/ایران مدیریت پروژه های بازطراحی اراک را در اختیار دارد

وی در خصوص مرحله نهایی این سند توضیح داد: مرحله نهایی در واقع در خصوص اسناد و جزییات  هر یک از پروژه‌های مربوط به راکتور اراک است. بازطراحی راکتور اراک احتمالا تک پژوه ای نخواهد بود بلکه طی پروژه متعددی صورت می گیرد. طبق توافقی که صورت گرفته است ایران مدیر تمام پروژه ها خواهد بود وبه نوعی همه با ما کار می کنند.

پیش نویس سند اراک قطعی شده است/آغاز تدوین سند رسمی

به گفته رئیس هیئت مذاکره کننده کشورمان در خصوص اسناد و جزییات پروژه های حسب مورد و در زمان لازم اقدامات  انجام خواهد شد. اما در مرحله کنونی آنچه باید قبل از اجرا انجام شود، آماده کردن سند رسمی است که کارهای آن صورت گرفته و در آینده  نزدیک امضای آن انجام می شود.

ظریف در پاسخ به این سوال که تغییرات در راکتور اراک منوط به بسته شدن پرونده PMD در آژانس بین المللی هسته ای است توضیح  داد: جزییات بازطراحی در راکتور اراک براساس ابلاغیه مقام معظم رهبری، تصمیم شورای عالی امنیت و مجلس گرفته انجام خواهد، برنامه ریزی در این زمینه صورت گرفته تا در چارچوب زمانی که پیش بینی کرده بودیم به یاری خدا پیش خواهد رفت.

راستی آزمایی کمی است نه کیفی

این عضو دولت عنوان کرد: در ماه دسامبر زمانی برای بسته شدن پرونده پیش بینی شده است. انتظار می رود تا آن زمان همه کارها تمام شود که آن روز به اصطلاح روز اجرا برجام خواهد بود. 

وی همچنین در کاهش ذخایر اورانیوم ، گفت: برای تبادل ذخایر اورانیوم تمام هماهنگی لازم انجام خواهد شد. این کار دقیقا بر همان شکلی صورت می گیرد که مقام معظم رهبری تعیین و قبلا در شورای عالی امنیت و کمیته هسته ای توافق شده است.

راستی آزمایی آژانس بر اساس تعداد و وزن مواد خواهد بود/ حضور آژانس در زمان اجرای تغییرات بلامانع است

وزیر امور خارجه کشور در خصوص روند راستی آزمایی آژانس از ایران گفت: راستی آزمانی موارد کمی است نه کیفی. آنها تعداد و وزن مواد را مورد بررسی قرار خواهند داد. قبلا هم در چندین بند نحوه کار احصا شده است. کاری که از سوی آنها انجام می گیرد هم در طول و هم در پایان کار خواهد بود بنابراین مانعی برای راستی آزمایی و حضور آژانس در طول تغییرات وجود ندارد.

کد خبر 2951230

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =