رشد گردشگری درخراسان شمالی/ بازدید۳۲۰ هزار نفری ازاماکن گردشگری

بجنورد- استان باب الرضا و گنجینه فرهنگ‌ها در نوروز امسال با رشد چشمگیر گردشگری نشان داد که دستگاه‌های زیر مجموعه ستاد خدمات سفر در این استان تمام قد برای بهبود گردشگری تلاش کرده اند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: خراسان شمالی یکی از استان‌های شمال شرق کشور با نقاط دیدنی و گردشگری فراوان، امسال شاهد حضور مسافران و گردشگران زیادی در مراکز تاریخی، تفریحی و گردشگری این استان بود.

بازدید ۳۲۰ هزار نفر از مراکز گردشگری و تفریحی

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی که امسال مسئولیت دبیری ستاد خدمات سفر این استان را نیز بر عهده داشت از بازدید ۳۲۸ هزار مسافر نوروزی از مراکز تاریخی و تفریحی خراسان شمالی خبرداد.

محمد سویدانلویی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: طی ایام تعطیلات نوروز امسال ۳۲۸ هزار و ۱۹۵ نفر از مراکز تاریخی، تفریحی و توریستی استان بازدید کردند.

محمد سویدانلویی اظهار کرد: نوروز امسال، خراسان شمالی شاهد ورود دو میلیون و ۳۵۸ هزار و ۲۰۷ مسافر به این استان بود، استان تازه تاسیسی که ظرفیت‌های فراوانی برای ورود گردشگران و مسافران در ایام نوروز وتابستان را دارد.

وی با بیان اینکه در صورت تامین زیرساخت‌های گردشگری، این استان می‌تواند سالانه میزبان تعداد زیادی گردشگر و مسافر به این استان باشد افزود: با همه کمبودهای موجود، در تعطیلات نوروی امسال ۳۲۸ هزار و ۱۹۵ نفر نیز از مراکز تاریخی، تفریحی و توریستی این استان بازدید کردند.

خراسان شمالی یکی از استان‌های شمال شرق کشور با نقاط دیدنی و گردشگری فراوان، امسال شاهد حضور مسافران و گردشگران زیادی در مراکز تاریخی، تفریحی و گردشگری این استان بود

وی گفت: در این مدت ۱۲۳ هزار و ۵۳۸ مسافر در مدارس، هتل‌ها، مهمانپذیرها، کمپ‌های موقت، پارک‌ها، چهار هزار و ۱۶۹ نفر در تاسیسات گردشگری و ۱۱۹ هزار و ۳۶۹ نفر در سایر مراکز اقامت داشتند.

سویدانلویی با اشاره به فعالیت ۱۲۰ بازرس و ناظر، طی ایام تعطیلات نوروز در خراسان شمالی افزود: تعداد نظارت بر تاسیسات گردشگری در استان یک هزار و ۳۲۹ مورد بوده و تعداد کل بازرسی‌ها و نظارت‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت تاکنون ۹ هزار و ۶۳ مورد گزارش شده است.

وی اظهار کرد: همچنین طی ایام تعطیلات نوروز امسال شش هزار و ۳۶ نفر از موزه‌های استان بازدید کردند.

سویدانلویی افزود: امسال با برنامه ریزی و تلاش‌های ستاد خدمات سفر استان ۷۴ هزار و ۸۶ بسته فرهنگی بین مسافران نوروزی استان توزیع شد.

۲۱ نفر در تصادفات استان خراسان شمالی جان باختند

دبیر ستاد خدمات سفر استان در خصوص شمار تصادفات نیز گفت: طبق اعلام معاونت انتظامی خراسان شمالی در تعطیلات نوروز امسال ۱۸۲ تصادف در محورهای استان رخ داد و ۲۸۵ نفر مصدوم و متاسفانه ۲۱ نفر نیز جان خود را از دست دادند.

سویدانلویی تصریح کرد: تعداد متوفیان ناشی از تصادفات طبق آمار معاونت بهداشت و درمان استان ۱۱ نفر بوده است.

وی اضافه کرد: همچنین طی ایام تعطیلات امسال ۱۱ نمایشگاه، هشت جشنواره و دو برنامه فرهنگی در خراسان شمالی اجرا شد.

رشد ۹ درصدی تردد در خراسان شمالی

مدیرکل حمل و نقل پایانه‌های خراسان شمالی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، از رشد ۹ درصدی تردد وسایل نقلیه طی ایام نوروز در این استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: طرح نوروزی در استان از ۲۵ اسفندماه آغاز و تا ۱۵ فروردین ماه ادامه داشت و در این مدت پنج میلیون و ۴۴۷ هزار و ۵۲۰ تردد وسیله نقلیه در محورهای استان ثبت شده است.

​سعید سبحانی اظهار کرد: در این مدت ۵۷۵ هزار و ۵۲۰ وسیله نقلیه با ۲۴.۲ درصد افزایش وارد استان و ۵۳۰ هزار و ۴۰۰ وسیله نقلیه با ۹.۷ درصد رشد از استان خارج شدند.

وی افزود: پرترددترین محور این استان، بجنورد به شیروان و کم ترددترین محور سنخواست به جاجرم بوده و ساعت اوج تردد نیز ۹ الی ۱۳ و ۱۵ الی ۲۰ ثبت شده است.

به گفته سبحانی در این مدت ۲۹ درصد ترددهای ثبت شده در محورهای خراسان شمالی تخلف سرعت غیر مجاز، سبقت غیر مجاز و عدم رعایت فاصله طولی داشتند.

وی اظهار کرد: خراسان شمالی طی سنوات گذشته جایگاه ۱۶ از حیث تردد وسیله نقلیه طی ایام نوروز داشته اما امسال جایگاه با صعود سه پله، جایگاه سیزدهم را به خود اختصاص داد.

اسکان ۲۲ هزار مسافر در مدارس استان

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی نیز از اسکان ۲۲ هزار و ۳۸۰ مسافر نوروزی در مدارس استان خبر داد و گفت: برای اسکان و پذیرش مسافران در این ایام ۱۸۵ آموزشگاه با هزار و ۵۲۰ کلاس درس آماده شد.

براتعلی حاتمی اظهار کرد: از مجموع مسافران پذیرش شده در مدارس استان ۱۵ هزار و۳۰ نفر فرهنگی و هفت هزار و ۳۵۰ نفر نیز سایر اقشار بوده است.

به گفته وی در ایام تعطیلات نوروز امسال ۴۰ هزار و ۲۸۴ نفر روز در مدارس استان پذیرفته شدند.

حاتمی اضافه کرد: برای اسکان مسافران در مدارس و آموزشگاه‌های استان ۲۶۳ عوامل اجرایی فعالیت داشتند.

۲۹ امامزاده شاخص استان میزبان مسافران نوروزی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی نیز گفت: طی ایام تعطیلات نوروز امسال ۱۲هزار مسافر در قالب طرح آرامش بهاری در ۲۹ امامزاده شاخص استان اسکان داده شدند.

حجت الاسلام سیف اله سهرابی افزود: همچنین مسافران و زائران در خراسان شمالی از ۱۵۴ امامزاده و بقعه متبرکه در استان خدمات دریافت کردند.

جمعیت هلال احمر خراسان شمالی در طرح نوروزی امسال با ۳۱ پایگاه ثابت، سیار، موقت و امداد هوایی، ۱۵۲ تیم و ۳۵۵ نفر نیرو عملیاتی به مسافران و شهروندان خدمات ارائه داده است

وی گفت: ارائه خدمات مشاوره‌ای، پاسخگویی به شبهات، برپایی غرفه‌های کودک و نوجوان، برپایی غرفه‌های امر به معروف و نهی از منکر و ... در طرح آرامش بهاری برای مسافران نوروزی خراسان شمالی برگزار شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی افزود: همچنین طی سال جاری ۱۶۶ وقف جدید در استان به ثبت رسیده است.

جابجایی ۹۶۰ مسافر از طریق فرودگاه بین المللی بجنورد

مدیر فرودگاه بین المللی بجنورد اظهار کرد: در ایام تعطیلات نوروز امسال فرودگاه بجنورد برنامه‌های خوبی برای ارائه خدمات مطلوب به مسافران در نظر گرفته بود.

سید مهدی رزاز گفت: استقبال از اولین مسافران نوروزی در فرودگاه بجنورد از جمله برنامه‌ها پیش بینی شده امسال بود، که این برنامه با حضور مسئولان استان و با ارائه شاخه گل به مسافران اولین پرواز سال ۹۵ همراه بود.

وی افزود: طی ایام تعطیلات نوروز امسال ۹۶۵ مسافر در فرودگاه بجنورد به مقصد تهران و بالعکس جابجا شدند.

رزاز اظهار کرد: از مجموع این مسافران ۶۳۴ نفر وارد بجنورد و ۳۳۱ نفر نیز از بجنورد توسط ۹ پرواز در فرودگاه بجنورد جابجا شدند.

وقوع ۱۴۲ حادثه در ایام تعطیلات نوروزی

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی از امداد رسانی این جمعیت به ۱۴۲ حادثه طی طرح نوروزی در استان خبر داد و گفت: ۶۳.۳ درصد مجموع حوادث رخ داده در استان طی طرح نوروزی حوادث جاده‌ای بوده است.

حسن شکوری نسب اضافه کرد:۵۰ درصد حوادث جاده‌ای در استان واژگونی، و خودرو پراید با ۴۹ درصد بیشترین آمار تصادفات را به خود اختصاص داده بود.

وی گفت: طی اجرای طرح نوروزی در خراسان شمالی ۹۴ مصدوم حوادث رانندگی توسط عوامل امدادی جمعیت هلال احمر به مراکز درمانی منتقل شدند.

​ شکوری نسب افزود: جمعیت هلال احمر خراسان شمالی در طرح نوروزی امسال با ۳۱ پایگاه ثابت، سیار، موقت و امداد هوایی، ۱۵۲ تیم و ۳۵۵ نفر نیرو عملیاتی به مسافران و شهروندان خدمات ارائه داده است.

به گزارش خبرنگار مهر، تلاش‌های ستاد خدمات سفر در سال جاری نشان داد که خراسان شمالی می‌تواند با برنامه ریزی‌های بیشتر و با تلاش برای تامین زیرساخت‌های گردشگری، زمینه حضور گردشگران زیادی را در تعطیلات تابستانی امسال و نوروز سال آینده به این استان فراهم کند.

خراسان شمالی با دارا بودن هشت شهرستان و جمعیتی بالغ بر ۹۲۸ هزار نفر در مسیرجاده آسیایی قرارگرفته و سالانه میلیون‌ها زائر و گردشگر از این مسیر به سمت مشهد مقدس و بالعکس تردد می‌کنند.

کد خبر 3590816

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =