روسیه: معارضان سوری حق تحمیل شروط در مذاکرات صلح را ندارند

روسیه: معارضان سوری حق تحمیل شروط در مذاکرات صلح را ندارند

معاون وزیر خارجه روسیه در سخنانی اعلام کرد که هیچ یک از معارضان سوری حق ندارند در طول مذاکرات صلح سوریه، شروط خود را تحمیل کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «گنادی گاتیلوف» معاون وزیر خارجه روسیه در سخنانی اعلام کرد که وی معتقد است هیچ یک از گروه های معارضان سوری اجازه ندارند در طول مذاکرات صلح سوریه، شروط خود را تحمیل کنند.

بر اساس این گزارش گاتیلوف در سخنانی در همین زمینه اظهار داشت: روند مذاکرات سوریه نباید تحت الشعاع امیال برخی از گروه های معارضان قرار گیرد. زیرا وضعیت بسیار پیچیده است.

وی در ادامه تاکید کرد که جامعه بین المللی باید برای آغاز روند مذاکرات تلاش های بیشتری را صورت دهد. زیرا وضعیت کنونی پیچیده است و هیأت مذاکرات معارضان دور قبلی مذاکرات در ژنو را ترک کرد و این در حالی بود که هیأت دولت سوریه با باقی ماندن در آن دور از مذاکرات، نشان داد که برای ادامه مذاکرات آماده است.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: ازسرگیری مذاکرات در سریع ترین زمان ممکن ضروری است و نباید تاخیری عمدی در این مذاکرات به وجود آید. همچنین بهتر است که مذاکرات به صورت مستقیم میان معارضان و دولت سوریه انجام شود.

وی در ادامه سخنان خود در همین راستا افزود: تاکنون محوری مشترک میان معارضان سوری به وجود نیامده و این موضوع چالشی جدی بر سر راه ادامه مذاکرات محسوب می شود.

گاتیلوف همچنین عنوان کرد که ایجاد چارچوب های زمانی قطعی در خصوص نگارش قانون اساسی جدید سوریه دارای پیامدهای منفی است و تصریح کرد: قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت پاسخی واضح برای این موضوع است. در این قطعنامه زمان هایی مشخص شده است که می توان از آن بهره گرفت. 

وی در ادامه افزود: ما معتقدیم که تعیین زمان با روند مذاکرات و وجود هیأتی کامل از معارضان برای ادامه مذاکرات مرتبط است اما این هیأت در حال حاضر وجود ندارد. بر همین اساس نباید بر تاریخ اول آگوست پای فشاری کنیم.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین بیان داشت: مذاکرات درباره قانون اساسی سوریه و هیأت انتقالی تاکنون آغاز نشده است و نمی توان در خصوص تحقق پیشرفت در آن تا تاریخ یک آگوست سخن گفت.

گاتیلوف در پایان در رابطه با همکاری نظامی روسیه و آمریکا در سوریه نیز گفت: سطح همکاری در زمینه نظامی میان طرفین پیشرفت داشته است و مکانیسم های دوجانبه و همکاری در زمینه نظامی در سوریه از جمله تبادل اطلاعات از طریق مرکز هماهنگی در ژنو صورت می گیرد.

کد خبر 3685066

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha