فاز نخست مترو قم اواخر سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد

قم - معاون شهرسازی و امور زیربنایی شهرداری قم از بهره‌برداری فاز یک خط A مترو قم در اواخر سال ۹۶ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شهرداری قم، علیرضا قاری قرآن اظهار داشت: در پروژه مترو با توجه به بضاعتی که شهرداری قم دارد، اولویت اول را فاز نخست خط A از قلعه کامکار تا میدان مطهری قرار دادیم تا این مسیر را تکمیل کرده و در اختیار مردم قرار دهیم و پس از آن بر مسیرهای اولویت‌دار دیگر تمرکز کنیم.

وی با بیان اینکه تونل به صورت کامل حفر شده و عزم جدی جهت احداث ایستگاه‌ها داریم، افزود: کار ساخت ایستگاه شهید مطهری شروع شده و یک زمان‌بندی هشت ماهه برای آن در نظر گرفتیم که عزم محکمی برای پیگیری آن وجود دارد و تا یکی دو ماه آینده ایستگاه‌های دیگر به پیمانکاران ابلاغ خواهد شد.

معاون شهردار قم با اشاره به زمان‌بر بودن و هزینه‌بر بودن احداث ایستگاه‌های مترو، گفت: ما در این مسیر ۶ ایستگاه داریم که برای راه‌اندازی فاز اول باید همه این ایستگاه‌ها را در حد اسکلت احداث کنیم. در این ۶ ایستگاه، دو یا سه ایستگاه را صددرصد تا مرحله نازک‌کاری تکمیل خواهیم کرد و بقیه هم به تدریج وارد مدار خواهد شد تا بتوانیم در این محدوده، زمان بخریم.

وی مرحله دیگر راه‌اندازی فاز یک خط A متروی قم را تأمین واگن‌ها دانست و ابراز کرد: برای خرید واگن‌ها هم توافقات خوبی انجام شده که در فاصله دو سال تست‌هایش انجام شده و به مدار خواهد رسید.

قاری قرآن با اشاره به تلاش شهرداری برای پوشش ریلی شمال شهر با خط مترو در قالب یک برنامه متراکم، افزود: در افق انتهای سال ۹۶ فاز نخست آماده بهره‌برداری خواهد شد و در ادامه مسیر هم فاز دوم خط A و خط B را در دستور کار داریم.

وی با اشاره به تصمیم وزارت راه و شهرسازی مبنی بر احیای ایستگاه قطار داخل شهر قم، گفت: قرار است خط A مترو از طریق ایستگاه A۱۲ و با هزینه وزارت راه و شهرسازی به این ایستگاه متصل شود.

تعریف ۷۱۹ پروژه عمرانی در بودجه سال جاری شهرداری قم

مدیرکل نظارت بر امور عمرانی و ساختمانی شهرداری قم گفت: در بودجه سال جاری شهرداری قم ۷۱۹ کد پروژه عمرانی تعریف شده است.

عباس حلوائی زاده با اشاره به وظایف شهرداری در امور مدیریت شهری اظهار کرد: در شهرداری بالغ بر ۳۰۰ نوع وظیفه سازمانی وجود دارد و با توجه به عدم وجود مدیریت واحد شهری در اجرای این وظایف مشکلاتی بین ادارات رخ می‌دهد.

وی تداخل برخی وظایف سازمانی شهرداری با عملکرد ادارات را مورد توجه قرار داد و افزود: به عنوان مثال در بخش تأمین آسفالت معابر زمانی که بدون هماهنگی اقدامات ادارات صورت می‌گیرد عدم رضایتمندی مردم به دنبال خواهد داشت.

مدیرکل نظارت بر امور عمرانی و ساختمانی شهرداری قم در ادامه سخنان خود کاهش پروانه‌های ساختمانی در سه سال اخیر را یادآور شد و گفت: با این وجود مدیریت شهری سعی داشته تأمین منابع مالی از روش‌های دیگر صورت گیرد و با ایجاد درآمد پایدار فعالیت‌های شهری با قوت پیش رود.

وی با اشاره به بودجه سالیانه شهرداری و رشد قابل توجه آن تصریح کرد: بودجه امسال شهرداری از محل منابع داخلی هزار و ۳۳۸ میلیارد تومان است که ۲۹۴ میلیارد تومان جاری و بیش از هزار میلیارد تومان آن هم عمرانی است.

حلوائی زاده با اشاره به جزئیات بودجه امسال شهرداری قم خاطرنشان کرد: با توجه به میزان بودجه امسال، در این راستا برنامه ریزی برای تعریف و تکمیل پروژه‌ها در ۷۱۹ کد پروژه صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: سعی داریم تمام امکانات و نیازمندی‌های پروژه‌ها از تولیدات داخلی تأمین شود و عمدتاً در تمام پروژه‌ها این امر صورت می‌گیرد.

کد خبر 3690092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =