عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی اصفهان خبر داد:

خطر آلوه شدن منابع آب های زیرزمینی به نیترات

شناسهٔ خبر: 3819090 -
اصفهان- عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان گفت: استفاده بیش از اندازه از کودهای شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی، منابع آب های زیرزمینی را نیز آلوده به نیترات می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا رحمانی عصر سه شنبه، در جمع اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اظهار داشت: استفاده از کودهای شیمیایی در تولید محصولات غذایی طی ۲۵ سال گذشته ۲۰ برابر شده است.

وی بیان داشت: نیترات یکی از عوامل تهدید کننده سلامت انسان‌ها است و افزایش میزان نیترات در بدن انسان منجر به شیوع انواع سرطان می‌شود.

عضو هیئت علمی  مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان منابع نیترات در آب و خاک را شامل آلی، معدنی ،طبیعی و غیرطبیعی برشمرد و گفت: بیشترین میزان نیترات که روزانه هر انسان بایستی مصرف کند روزانه  ۳.۶۵ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن است و بیش از این میزبان سلامت فرد مرد تهدید قرار می گیرد.

وی وجود ۵۰ میلی گرم نیترات در یک لیتر آب را استاندارد دانست و گفت: بیشترین میزان نیترات در محصولات کشاورزی است که ناشی از مصرف کودهای آلی شیمیایی است.

رحمانی تصریح کرد: سبزیجات زمینه جذب نیترات بیشتر  از سایر محصولات کشاورزی را دارد.

وی با اشاره به بررسی میزان نیترات در آب شرب شهرستان‌های استان اصفهان گفت: در نجف آباد و تیران و کرون بیش از ۸۵ درصد آب شرب دارای نیترات استاندارد است ولی در دهاقان، فریدن و خوانسار ۵۰ درصد آب شرب نیترات استاندارد دارد.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان بیان داشت: استفاده از کودهای شیمیایی در  تولید محصولات کشاورزی علاوه بر تولید محصولات با نیترات بالا باعث آلوده شدن خام و منابع آب زیرزمینی به نیترات می شود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 15 =