رطوبت کویر به ۹۰ درصد رسید/ سیلاب بر روی زمین ترک خورده کرمان

کرمان – بارندگی های بی سابقه روزهای اخیر پس از یک سال خشکسالی خون را بار دیگر در رگ دشت های کرمان جاری کرد و رطوبت را به صورت بی سابقه افزایش داد.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: بارش باران طی سه روز گذشته به صورت مستمر در استان کرمان ادامه یافته است این در حالی است که تا ابتدای هفته جاری میزان بارندگی در کرمان نسبت به سال ۸۴ که سالی بی آب در کرمان بود ۸۰ درصد کاهش یافته بود اما طی سه روز اخیر بارندگی در استان کرمان به صورت محسوسی رشد قابل توجه یافته است و سدهای استان که در حال خشک شدن بودند حالا آبگیری شده و برخی از سد ها در حال لبریز شدن هستند و به مناطق روستایی پایین دست هشدار تخلیه داده اند.

بسیاری از روستاها در محاصره سیلاب قرار گرفته اند و خسارت های زیادی نیز به دلیل بارندگی های سیل آسا در کرمان وارد شده است.

از سوی دیگر بارش برف و کولاک در مناطق کوهستانی غرب استان و وزش طوفان شن نیز در شرق استان کرمان نیز همچنان تضادهای اقلیمی هستند که امروز گزارش داده شده است.

بسیاری از رودخانه های استان کرمان که سال ها خشک شده بود مجددا احیای شده و گفته می شود حتی آب به تالاب بیابان شده جازموریان نیز رسیده است.

آبشارهای خشک شده کرمان از جمله آبشار دوساری بار دیگر جاری شده است و هر لحظه خروش جاری شدن رودخانه جدیدی به گوش می رسد.

خوشبختانه سیلاب در کرمان تا این ساعت تلفات جانی در برنداشته و تلفات در بخش مالی گزارش شده است دو دانش آموزی هم که امروز ناپدید شده بودند نیز در ساعت پایانی شب گذشته پیدا شدند

خوشبختانه سیلاب در کرمان تا این ساعت تلفات جانی در برنداشته و تلفات در بخش مالی گزارش شده است دو دانش آموزی هم که دیروز ناپدید شده بودند نیز در ساعت پایانی شب گذشته پیدا شدند.

حمیده حبیبی، رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی استان کرمان در گفتگو با مهر بر ادامه روند بارشی در کرمان تا روز شنبه هفته آینده تاکید کرد و گفت: بارش ها در انتهی هفته شدت بیشتری نیز خواهد یافت.

وی تصریح کرد: بارش ها در اکثر استان روز پنجشنبه روی خواهد داد و تنها بخش های کوچکی بارش را تجربه نخواهند کرد.

وی ادامه داد: در روز گذشته شد بارش های بیشتر شد و جنوب، غرب، مرکز و شمال استان را فرا گرفت و موجب سیلابی شدن رودخانه ها و آبگرفتگی شهرهای مختلف شد.

حبیبی گفت: این شرایط ادامه خواهد یافت و میزان بارندگی عقب افتاده کرمان تا حدی جبران شده است.

وی ادامه داد: بیشترین بارش دیروز ۷۱ میلیمتر در شهرستان بافت ثبت شده است، شهرستان های شهربابک ، جیرفت ، سیرجان و منطقه لاله  زار در شهرستان بردسیر به ترتیب ۶۰، ۴۷، ۳۹، ۳۷ میلیمتر در رتبه های بعد هستند همچنین در کرمان ۱۳.۷ و زرند ۱۵.۳ میلیمتر باران باریده است کمترین میزان بارش های دیروز نیز در رفسنجان روی داده است.

برخی از روستاهای کرمان در محاصره سیل قرار گرفته است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: به دلیل بارندگی ها طی دو روز گذشته بحران خشکسالی در کرمان کمی کاهش یافته است.

محسن صالحی افزود: خوشبختانه هیچ تلفات جانی از سیلاب روی داده در استان کرمان گزارش نشده است.

وی ادامه داد: برق برخی از مناطق استان طی ساعت های گذشته قطع شد و راه های ارتباطی نیز مسدود شده است که تلاش برای رفع مشکلات ادامه دارد.

وی از مردم خواست هشدارهای وقوع سیل را جدی بگیرند و از قرار گرفتن در مسیر سیلاب ها به صورت جدی خودداری کنند.

صالحی از آماده باش نیروهای امدادی در شهرستان های مختلف استان به خصوص در غرب و جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: مردم باید تا پایان بارندگی ها همراهی و همکاری بیشتری با نیروهای امدادی داشته باشند.

وی گفت: راه ارتباطی مسیر رودبار به کهنوج از طرف ساردوئیه و همچنین رودبار به قلعه گنج از قسمت بیژن آباد و وکیل آباد به حاجی آباد هرمزگان مسدود شد.

وی به بسته شدن راه ۳۰ روستا در فاریاب و ۳۵ روستا در رابر و قطع شدن برق برخی از روستاها در بم و جیرفت و سایر مناطق سیل زده اشاره کرد و گفت: برق برخی روستاهای رابر و شهربابک نیز مشکل پیدا کرده است که امیدواریم به زودی مشکل رفع شود.

راه ها تا پایان سیلاب باز نمی شود

وی در خصوص بازگشایی راه ها نیز گفت: به دلیل شدت سیلاب باید تا پایان بارندگی ها و قطع جریبان سیلاب صبر کرد.

وی همچنین از نجات هشت نفر در کوهستانهای عنبراباد خبر داد و افزود: در کنار خسارت های وارد شده در شهرستان های مختلف استان کرمان کشاورزان و دامداران و مردم عادی از بروز بارندگی در این حجم پس از سال ها خوشحال هستند.

اما خبر نگران کننده روز گذشته ناپدید شدن دو دانش آموز در شهرستان رابر بود، فرماندار رابر در گفتگو با مهر با اشاره به سیلاب در این شهرستان و بروز برخی خسارت ها به تاسیسات زیر بنایی به خصوص راه ها و تاسیسات کشاورزی گفت: ناپدید شدن دو دانش آموز گزارش شده بود روستای محل زندگی این کودکان در مجاورت سد صفاررود قرار داشت و بلافاصله گروه های امدادی با مشارکت از سپاه، نیروی انتظامی،هلال احمر و روسای ادارات در پنج اکیپ به محل اعزام شدند وجستجو آغاز شده است.

علیجان سلیمانی گفت: خوشبختانه این کودکان پیدا شدند این دانش آموزان به دلیل سیلاب مجبور شده بودند با سختی از آب بگذرند و به روستا برسند.

گزارش ها از بروز سیلاب در شهرستان بافت نیز حکایت دارد فرماندار بافت در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: به دلیل سیلاب جلسه ستاد بحران تشکیل شد و تصمیمات لازم برای امداد رسانی به روستاهای سیل زده گرفته شده است.

قطع ارتباط چند روستا در بافت/ بیشترین بارش ها در غرب روی داده است

حمزه جماران ادامه داد: روستاهای بیدشک مرکزی، چشمه سبز ، خافکوئیه و بیدشک خبر به طور کامل ارتباطشان قطع شده و امکان امدادرسانی وجود ندارد

وی افزود: با تلاش نیروهای هلال احمر همچنین تعدادی از افراد گرفتار شده در سیلاب نجات پیدا کردند و به آغوش خانواده هایشان باز گشتند.

برخی از روستاها تخلیه شدند

فرماندار بافت همچنین افزود: با افزایش حجم ذخیره آب سد بافت ورود ۲۵هزار لیتردر ثانیه به این سد از کشاورزان، ساکنین و روستاهای پایین دست سد بافت و پنج سد خاکی شهرستان در مناطق آهوئیه ،ادرنجان ،هنزاف ،انجرک و زردشت خواسته شده است به دلیل تخلیه احتمالی و بازشدن دریچه های این سدها در مسیر این رودخانه ها از توقف و تردد جدا خودداری کنند.

فرماندار جیرفت نیز از بروز سیلاب در این شهرستان و قطعی مکرر برق در برخی از مناطق شهرستان خبر داد که دلیل اصلی این قطعی نیز افتادن تیرهای برق بوده است.

احمد امینی روش به خبرنگار مهر گفت: سیل راه ارتباطی ۱۲ روستا را به کلی بسته و در محاصره سیل قرار گرفته اند که تلاش برای بازگشایی راه ها ادامه دارد اما به دلیل حجم سیلاب کار با کندی پیش می رود.

وی ادامه داد: از مردم می خواهیم با توجه به سیلابی شدن اکثر راه ها از تردد و سفر به خصوص در راه های فرعی جدا خودداری کنند.

وی افزود: اکثر رودخانه های فصلی شهرستان خروشان شده اند و هلیل رود نیز پر آب شده است.

وی از تلاش امداد گران برای رفع مشکلی قطعی برق و همچنین امداد رسانی به سیل زدگان در شهرستان خبر داد.

در شهرستان فاریاب نیز ۳۰ روستا در محاصره سیلاب قرار گرفته اند فرماندار این شهرستان در گفتگو با مهر اظهارداشت: راه ارتباطی روستاهای دهستان زهمکان وگلاشکرد به سمت فاریاب قطع شده است.

علی نیک نفس گفت: به دلیل سیلاب شدید برای بازگشایی راه باید در انتظار افت سطح آب باشیم اما خانواده دچار سیلاب امدادر سانی شده اند.

همچنین روز گذشته به دلیل شدت بارش ها پروازهای فرودگاه جیرفت لغو شد.

اما طوفان شن نیز همچنان در استان کرمان ادامه دارد و راه ارتباطی کرمان به سیستان و بلوچستان را برای ساعاتی قطع کرد.

طوفان شن در شرق کرمان می تازد

معاون فرماندار فهرج در گفتگو با مهر اظهارداشت: قطعی برق، افزایش مراجعه مردم به مراکز بهداشتی و افزایش غلظت ریزگردها، بسته شدن راه های فرعی و شن گرفتگی معابر گوشه ای از مشکلات مردم در ساعت های گذشته بود.

امیر باقری افزود: برق نیز در ۲۱ منطقه شهرستان قطع شد و با تلاش صورت گرفته مشکل رفع شده است.

وی همچنین به کاهش شدید دید افقی در شهرستان اشاره کرد و ادامه داد: به نظر می رسد همچنان این پدیده در فهرج ادامه داد.

آبگرفتگی در بافت تاریخی کرمان

در شهر کرمان نیز شاهد آبگرفتگی به خصوص در بافت قدیمی شهر کرمان بودیم و نیروهای شهرداری کرمان در آماده باش کامل قرار دارند.

در حال حاضر نیروهای شهرداری در مناطق آب گرفته شهر کرمان در حال پمپاژ آب هستند این مشکل در برخی دیگر از شهرهای از جمله بافت و سیرجان نیز گزارش داده شده است.

آخرین وضعیت کمک رسانی به مناطق سیل زده

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان در خصوص آخرین وضعیت مناطق سیل زده اظهارداشت: تمام امکانات هلال احمر در آماده بارش کامل قرار دارد و در صورت نیاز به کارگیری می شود.

علی گنج کریمی افزود: تی مهای مختلف هلال احمر در مناطق سیل زده مستقر شده اند و در حال امداد رسانی به مردم هستند.

وی از مردم به خصوص در مناطق عشایری و روستایی خواست از مسیر سیلاب ها فاصله بگیرند و از رفت و امد بی مورد جدا خودداری کنند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان ادامه داد: تیم پروازی نیز در حالت آماده باش برای امدادرسانی به روستاهای در محاصره سیلاب است.

وی گفت: هیچ خسارت جانی نداشته ایم اما آبگرفتگی و سیلاب در روستاها خساراتی را به جای گذاشته است.

در پی بارندگی شدید و سیل زدگی برخی از مناطق استان بیش از ۳۱ تیم ارزیابی و پشتیبانی به مناطق اعزام و عملیات کمک رسانی در حال انجام است

گنج کریمی به رانندگان و همه کسانی که قصد سفر دارند توصیه کرد از سفرهای غیر ضروری پرهیز کنند و در صورت تردد در جاده ها، زنجیر چرخ به همراه داشته و وسایل گرم کننده و سیستم های گرمایشی خودرو خود را مورد بازدید قرار دهند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کرمان خبر داد: در پی بارندگی شدید و سیل زدگی برخی از مناطق استان بیش از ۳۱ تیم ارزیابی و پشتیبانی به مناطق اعزام و عملیات کمک رسانی در حال انجام است.

علی گنج کریمی گفت: از روز دوشنبه با ورود سامانه بارشی  به استان و احتمال سیل و آبگرفتگی در برخی از مناطق، عملیات امداد و پشتیبانی در منطقه آغاز شده است.

گنج کریمی با بیان اینکه در حال حاضرتمامی راه های مواصلاتی استان در وضعیت عادی و باز است، خاطر نشان کرد: طی روزهای دوشنبه و سه شنبه ۳ تیم امدادی به مناطق بافت و ارزوئیه اعزام و ۲٨ تخته پتو، ۵۵۵ کیلو پلاستیک، ۲۳۰ قوطی کنسروجات و اقلام مورد نیاز دیگر در شهرستان بافت توزیع شده است.

وی تردد در مسیر روستاهای بیدخون، جانی آباد و پارسان بردسیر را کند اعلام کرد و افزود: با توجه به بارندگی شدید در مناطقی از سیرجان، ۱۴ تیم ارزیاب و پشتیبانی به منطقه اعزام و اقلام ضروری مانند ۱٨ تخته پتو، ۶٨ قوطی کنسروجات، ۴۳۵ کیلو پلاستیک، یکصد چادر بین ۲۲ روستا توزیع شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان با اشاره به اعزام و حضور تیم های امدادی به مناطق ساردوئیه، راین، رابر، کهنوج، جیرفت، عنبرآباد، فاریاب، رودبار جنوب و قلعه گنج، یادآور شد: وضعیت در این مناطق در حالت عادی است و در صورت نیاز اقلام مورد نیاز در مناطق توزیع می شود.

۱۰ فرد گمشده در منطقه کوهستانی عنبرآباد پیدا شدند

پس از ۶ ساعت جستجو و تلاش گروه امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر شهرستان عنبرآباد، ۱۰ فرد گمشده شده در منطقه کوهستانی امجز پیدا شدند.

مدیر عامل جمعیت استان در این باره گفت: صبح روز سه شنبه ۲۶ بهمن ماه یکی از اهالی عنبرآباد به فرمانداری شهرستان مراجعه و عدم اطلاع از وضعیت فرزند و ۳ نفر از دوستانش در سه روز گذشته را اعلام می دارد.

گنج کریمی افزود: در پی تماس فرماندار شهرستان با شعبه هلال احمر شهرستان، گروه امداد و نجات کوهستان به سرپرستی وحید جبالبارزی در ساعت ۱۳ به منطقه کوهستانی و صعب العبور امجز از توابع مرکزی عنبرآباد اعزام می شود.

وی اظهار داشت: علاوه بر ۴ فرد گم شده که برای تفریح به کوهستان های منطقه رفته بودند، ۶ فرد دیگر نیز برای یافتن افراد گم شده به منطقه می روند که از وضعیت سلامتی آن ها نیز اطلاعاتی در دست نبود.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان کرمان با اشاره به وضعیت نامساعد جوی در منطقه و احتمال وقوع سیل، خاطر نشان کرد: علی رغم مه گرفتگی شدید و شرایط نامطلوب منطقه، با تلاش ۶ امدادگر و تعدادی از اهالی شهرستان، افراد مفقود شده در ساعت  ۱۸ پیدا و به خانواده هایشان تحویل داده شدند.

تعطیلی مدارس کرمان

رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان نیز از تعطیلی برخی از مدارس خبر داد.

امید سلاجقه گفت: چهارشنبه بیست و هفتم بهمن ماه مدارس شهرستان عنبرآباد در تمام دوره های تحصیلی و مراکز پیش دبستانی و ابتدایی در شهرستان رابر به دلیل بارش باران و آبگرفتگی سطح معابر تعطیل است.

وی ادامه داد: همچنین مدارس روستایی شهرستان رابر در تمام دوره های تحصیلی تعطیل است.

رئیس اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان گفت: تمامی دوره های تحصیلی مدارس فاریاب و بافت هم فردا تعطیل است.

راه های استان باز است/ تردد فقط با زنجیر چرخ مجاز است

سرهنگ یوسف رضایی، جانشین پلیس راه استان  دقایقی قبل به خبر گزاری صدا و سیما گفت: هم اکنون همه محورهای استان باز است وی افزود: در محور بافت کرمان در گردنه کفنوئیه  و گردنه اسکر در مسیر بافت به رابر نیز بارش برف است و اما در سایر محورها و از جمله کرمان سیرجان بارش باران است.

 سرهنگ رضایی افزود:  هم اکنون جاده ها  لغزنده است و اما تردد روان  در جاده ها برقرار است.

وی افزود:  در محور ریگان  ایرانشهر فهرج و زاهدان نیز با وزش باد و گردوخاک همراه است جاده مسدود نیست اما شعاع دید کم است که رانندگان باید  مقررارت راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند.

از مردم استان کرمان خواسته شده در تعطیلات پیش رو از مسافرت های غیر ضروری جدا خودداری کنند.

کد خبر 3907621

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =