جان بولتون: ترامپ درگزارش بعدی خود پایبندی ایران را تأیید نمی کند

سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد مدعی شد که دولت ترامپ احتمالاً در گزارش سوم خود به کنگره ظرف ۹۰ روز آینده، پایبندی ایران به توافق هسته ای را تأیید نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دولت آمریکا هفته گذشته برای دومین بار پایبندی ایران به شروط مندرج در توافق هسته ای موسوم به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) را تصدیق کرد؛ توافقی که به ادعای ترامپ «بدترین توافق منعقده» آمریکا طی سالهای اخیر بوده است.

سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد مدعی شد که گزارشهای دولت آمریکا به کنگره در زمینه پایبندی ایران به برجام، نشاندهنده وجود بحث و مناقشه ای گسترده در درون دولت آمریکا بر سر روند تأیید این پایبندی و شاید هم خودِ توافق است.

جان بولتون در گفتگو با «مجله تبلت» (Tablet Magazine) در توضیح ادعای خود مبنی بر لزوم خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران گفت: «من پیش از این بارها در مورد ایران و گسترش سلاحهای هسته ای با او [ترامپ] گفتگو کردم. ترامپ آن را تهدیدی آشکار علیه آمریکا و متحدان آن می داند. شاید رئیس جمهور آمریکا تقریباً تنها کسی باشد که در بدنه دولت این مسئله را یک موضوع ضروری می داند، درست همانگونه که در مورد کره شمالی می اندیشد».

جان بولتون در ادامه مدعی شد: «من فکر نمی کنم که ترامپ در گزارش بعدی خود به کنگره، پایبندی ایران به برجام را تأیید کند».

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ترامپ سوریه را به ایران تسلیم می کند یا خیر، گفت: «هنوز برای من مشخص نیست. فکر نمی کنم که یک استراتژی پسا داعشی برای منطقه موجود باشد. و به نظر نمی رسد که دولت نیز فهم و درک کاملی از آنچه که بعداً پیش خواهد آمد، داشته باشد».

جان بولتون در توضیح چرایی تداوم سیاست خارجی باراک اوباما در دولت ترامپ توسط اشخاص و مقاماتی که میلیاردها دلار پول نقد به ایران تحویل داده اند، گفت: «من فهرستی طولانی از افرادی در اختیار دارم که فکر می کنم باید از نخستین روز ریاست جمهوری ترامپ از کار برکنار می شدند مانند جیمز کومی. این دسته از افراد نه تنها اجراکنندگان سیاست اوباما هستند؛ بلکه طراحان سیاستهای وی نیز بشمار می روند. آنها طرز فکر خود را تغییر نخواهند داد. تا زمانیکه شما افرادی جدیدی را به کار نگیرید، اندیشه های جدید نیز مطرح نخواهند شد».

کد خبر 4040280

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =