طلاب و روحانیون نقش موثری در فرهنگ‌سازی حفظ منابع طبیعی دارند

اراک- مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی گفت: طلاب و روحانیون نقش موثری در فرهنگ سازی حفظ منابع طبیعی در جامعه دارند و می طلبد این موضوع را مورد توجه قرار دهند چرا که یکی از پایه های توسعه است.

به گزارش خبرنگار مهر، یوسف یوسفی پیش از ظهر چهارشنبه در همایش طلایه داران تبلیغ استان مرکزی در اراک اظهار داشت: به دلیل استفاده بیش از حد از منابع طبیعی، سند جامعی با عنوان سند ارتقاء فرهنگ سازی حفاظت از منابع طبیعی تهیه شده که طی آن ۴۸ دستگاه اجرایی باید برای حفاظت از این منابع همکاری کنند و در این سند شرح وظایف تمامی دستگاه ها مشخص شده است.

وی افزود: توسعه پایدار بر پنج سرمایه اساسی در دنیا استوار است که شامل سرمایه فیزیکی، نیروی انسانی، منابع طبیعی، سرمایه های مالی و در نهایت اجتماعی می شود.

یوسفی ادامه داد: بنابراین برای تحقق توسعه پایدار در هر جامعه ای بایستی استفاده صحیح از این پنج سرمایه الگوی اساسی در آن جامعه باشد.

مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی بیان کرد: براساس شواهد و مطالعات انجام شده شاهد تغییر اقلیمی و سیر نزولی بارش ها در سطح جهانی و ملی طی حدود ۱۵ سال گذشته بوده ایم که نشان از استفاده بی رویه از سرمایه منابع طبیعی دارد در حالی که منابع طبیعی کالای مصرفی و یا تجدیدپذیر نیست.

یوسفی خاطرنشان ساخت: بنابراین اگر مسئله حفاظت از منابع طبیعی را نادیده بگیریم با تخریب منابع روبه رو خواهیم بود و یکی از پنج رکن اساسی توسعه از بین خواهد رفت در حالی که برای پیشرفت باید همه این سرمایه ها با نسبتی مشابه ارتقا یابند.

مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی به چندین نکته در رابطه با فرهنگ سازی حفظ منابع طبیعی در سطح استان اشاره کرد و ادامه داد: قانون مداری در مناطق روستایی در زمینه ی تخریب و تصرف اراضی ملی و کشاورزی و ساخت و سازهای غیرمجاز از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

یوسفی تصریح کرد: از سایر موارد می توان جلوگیری از اجاره دادن مراتع برای چرای بی رویه دام ها و از بین رفتن پوشش گیاهی مراتع، جلوگیری از آتش سوزی مراتع و اجرای طرح های آبخیزداری برای کنترل سیل و خشکسالی نام برد که با دعوت به همکاری و مشارکت سرمایه گذاران، خیرین و فرهنگ سازی توسط جامعه روحانیت می توان در این زمینه به خوبی عمل کرد.

مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی اذعان داشت: تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو بهره برداری صحیح از منابع است و در این راستا باید به نحوی عمل کنیم که منابع طبیعی حفظ شده و از آلودگی و نابودی آن جلوگیری شود.

کد خبر 4093055

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =