عدالت حضرت علی(ع) دلیل گرایش ایرانیان به مذهب شیعه بود

شیراز – امام جمعه موقت شیراز گفت: ایرانیان به دلیل وجود عدالت حضرت علی(ع) به شیعه گرایش پیدا کردند و پناهگاه مهمی برای علویان شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سید ابوفاضل رضوی اردکانی، امام جمعه موقت شیراز با اشاره به اینکه به علت تعدد امامزادگان واجب التعظیم در فارس، این استان سومین حرم اهل بیت (ع) معرفی شد، گفت: ایران همواره منطقه ای بود که شیعیان در آن حضور فعال داشتند.

وی با تاکید بر اینکه شیعیان در خراسان و تبرستان در برابر جکومت اموی و عباسی ایستادند، اظهار داشت: ایرانیان از زمان امیرالمومنین (ع) به خاطر عدالت ایشان به شیعه گرایش داشتند و ایران پناهگاه مهمی برای علویون بوده است.

امام جمعه موقت شیراز با یادآوری با روی کار آمدن مامون عباسی به سمت خراسان آمد حتی گفته می شود او شیعه شد، اضافه کرد: علویان به سمت خراسان آمدند و اختلاف امین و مامون زمینه خوبی برای نمایش مخالفان شد و مامون بهترین راه حل را ولیعهدی امام رضا (ع) دانست و از این رو سیل سفر سادات علوی به ایران راه افتاد.

حجت الاسلام رضوی اردکانی اضافه کرد: حضرت احمد بن موسی (ع)، با سه هزار نفر به شیراز آمد و بسیاری از سادات موسوی در فارس حضور یافتند به همین علت است که 80 درصد امامزادگان موسوی هستند.

وی افزود: حضرت حمزه بن موسی الکاظم (ع) که چهار قبر ذکر شده که مشهورترین آن قبر در شهرری است که چهار فرزند داشت که یکی از آنها همین حضرت علی بن حمزه (ع) است.

این پژوهشگر تاریخ با یادآوری این مطلب که معتصم با شیعیان عناد داشت و در زمان وی، حضرت علی بن حمزه (ع) به شیراز آمد و در غار باباکوهی به طور ناشناس زندگی می کردند تا اینکه جاسوسان معتصم ایشان را شناختند و سواره های مسلح گردن ایشان را زدند و بدن بی سر ایشان، سر مبارک را برداشت و مقداری حرکت کرد و در همین محل که مدفن ایشان است به زمین افتاد و بدن را همین جا دفن کردند و برخی از نقل ها می گوید، سر ایشان را به بغداد فرستادند و در آنجا دفن کردند.

امام جمعه موقت شیراز با اشاره به اینکه تا مدت ها قبر ایشان مخفی بود و در حدود اواخر قرن سوم و اوایل چهارم، محل قبر ایشان مشخص شد، افزود: اولین قدرتی که توانست عزاداری امام حسین (ع) را راه اندازی کند، حکومت آل بویه بود و اینکه می گویند عزاداری به صفویه بر می گردد، حرف اشتباهی است؛ «آل بویه» برای شهادت امام حسین (ع)، 10 روز عزا در جهان اسلام با امضای خلیفه راه اندازی کردند که این اولین گام آنها بود.

وی اظهار داشت: آنان 2 حرکت دیگر هم ایجاد کردند که جمله «حی علی خیرالعمل» که نماد تشیع بود را به اذان اضافه کردند و به جشن عید غدیر خم رسمیت بخشیدند و این روز را جشن سراسری را اعلام کرد.

حجت الاسلام رضوی اردکانی با اشاره به اینکه خواهر امیرعضدالدوله دیلمی، به نام فاطمه خاتون، اولین بارگاه را برای علی بن حمزه (ع) ایجاد کرد و اضافه کرد: قبور بسیاری از مجتهدین در جوار حرم مطهر علی بن حمزه (ع) است و این نشان از اهمیت این حرم مطهر دارد.

کد خبر 4110999

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =