زلزلۀ هارپی؛ واقعیت یا قلمروسازی ذهنی نظام سلطه؟

در روزها و ماه‌های گذشته، بحث‌های گوناگونی پیرامون زمین‌لرزه‌های اخیر ایران به وقوع پیوست. در این میان، برخی دیدگاه‌ها، به تأثیر فناوری هارپ در وقوع زمین‌لرزه‌های ایران تأکید داشتند.

خبرگزاری مهر، گروه جامعه - سعید صادقلو*: در میان کارشناسان و متخصصان زلزله‌شناس، کمتر شخصیتی است که توانایی هارپ در ایجاد زمین لرزه را مورد تأیید علمی قرار دهد. در این نوشتار سعی بر این است که با رویکردی واقع‌گرایانه، مسئلۀ هارپ و اهداف پشت پردۀ گسترش رسانه‌ای آن توسط خود آمریکا و نظام غرب، که تاکنون بدان توجه کافی نشده است را مورد واکاوی و کنکاش قرار دهد. پیش از آغاز بحث لازم است بیان نمایم در این که آمریکا و نظام سلطه دشمن خبیث و بی‌چون و چرای ما و سایر بشریت هستند شکی وجود ندارد، اما یادمان باشد نظام استوار کرۀ زمین در اختیار خداوند سبحان است و آمریکا و جهان غرب، بسیار حقیرتر و کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند در این نظام بزرگ و عظیم خللی وارد نمایند.

معرفی رسمی تکنولوژی هارپ (HAARP) که مخفف «برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا» است، به اواخر قرن بیستم و دهۀ ۹۰ میلادی برمی‌گردد. هرچند که پیش‌زمینه‌های ایجاد آن حتی به دوران جنگ سرد و علاقه‌ای که آمریکا به داشتن سلاحی فوق‌العاده و برتر از شوروی داشت، برمی‌گردد. هارپ در ابتدا، به ظاهر برای مطالعۀ لایۀ یونوسفر که تا آن دوران، لایه‌ای کاملاً ناشناخته برای بشریت بود بوجود آمد. در ابتدا در ایالت آلاسکا موجودیت یافت، هرچند که بعدها به سایر ایالات گسترش پیدا کرد و حتی تا حدودی بعدها تکنولوژی آن به سایر کشورهای جهان نیز تسری پیدا کرد. اما آن چیزی که عملاً در رسانه‌های گوناگون از آن صحبت به عمل می‌آید مربوط به داشتن پیشرفته‌ترین نوع هارپ توسط آمریکا است.

هارپ از طریق فرستادن فرکانس‌های بالا و گوناگون، ممکن است بتواند بر روی ایجاد و گسترش بیماری‌های مختلف و تغییرات آب‌وهوایی اثرگذار باشد، اما یادمان باشد به هیچ وجه توان آن را ندارد که در داخل زمین، مثلا در عمق ۵۰ کیلومتری، امواج بفرستد و نوساناتی ایجاد نماید و موجب زلزله شود. چرا که اساساً نفوذ به این لایه انرژی عظیمی طلب می‌کند که عملاً حتی توسط بمب هسته‌ای نیز امکان‌پذیر نیست. لرزشی که توسط انداختن بمب هسته‌ای ایجاد می‌شود تنها لایه‌های فوقانی پوستۀ زمین که نزدیک به سطح است را تحت تأثیر قرار می‌دهد و نه اعماق چند ده کیلومتری پوستۀ زمین را. به همین خاطر حتی بمب هسته‌ای نیز نمی‌تواند زلزله‌ای طبیعی در اعماق پوسته ایجاد نماید. شاید بتوان گفت نخستین بار نیز ادعای ایجاد زلزله توسط هارپ را هوگو چاوز رئیس جمهوری اسبق ونزوئلا و یک روزنامۀ روسی زبان، پس از زلزلۀ هائیتی در سال ۲۰۱۰ مطرح کردند. یک مستند در مورد هارپ نیز در فضای مجازی وجود دارد که اساساً از نظر علمی فاقد پشتوانه است و صرفاً به ادعاهای واهی و تصاویر تکیه کرده است، و دلایل کافی و جامع برای اثبات ادعاهای خود ندارد، به عنوان مثال در یک تصویری نشان میدهد که یک صاعقۀ پرقدرت با زمین برخورد می‌کند و سریع آن را به هارپ ربط می‌دهد. متاسفانه نگاهی تک بعدی به پدیده‌های مختلف دارد. یادمان باشد ایجاد صاعقه، از بین رفتن نهنگ‌ها، ایجاد گردبادها علل مختلفی دارد و این اصلا منطقی نیست که ما با تکیه بر تنها یک عامل خاص، مخاطب را به پذیرش آن وادار نمائیم و با نگاهی تک بعدی، به وقوع پیوستن آن اتفاق را صرفاً فناوری هارپ بدانیم. هر چند در ادامه، پشت پردۀ انگیزۀ ایجاد این مستند را نیز فاش خواهم ساخت. گزاره‌های زیر به عنوان مواردی که ناظر بر رد کردن توان آمریکا و جهان غرب در ایجاد زلزله‌های ایران و جهان است، جای  خواندن و تأمل دارد:

۱- اگر آمریکا توان ایجاد زمین لرزه‌های بزرگ در جهان را دارد، چگونه نمی‌تواند از طریق ارسال امواج و فرکانس‌ها، از بوقوع پیوستن طوفان‌های ویرانگر در کشور خود جلوگیری کند؟! طوفان‌هایی که هر ساله بخش‌های عظیمی از سواحل غربی و شرقی آمریکا را در می‌نوردند و باعث فرار مردم و تخریب منازل می‌شوند و صدها میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا ضربه میزنند.

۲- اگر آمریکا توان ایجاد زمین لرزه‌های بزرگ و ویران‌کننده در جهان را دارد، چگونه با ایجاد زلزله‌های بزرگ و ویران‌کننده در پیونگ یانگ، مسکو و...، خیال خود را از دست دشمنان و رقیبان مهم و همیشگی راحت نمی‌کند؟!

۳- آمریکا، از این که مستند هارپ ساخته شود و بحث آن نقل مجالس شود استقبال می‌نماید و از آن حمایت نیز می‌کند، به علت آنکه بدون هیچ هزینه‌ای، خود به خود آمریکا در اذهان مردم ایران و جهان بزرگ و قدر می‌شود و قلمروی نفوذ فکری و ذهنی آمریکا و نظام سلطه در ایران و جهان را بیشتر می‌کند. اصلاً از کجا معلوم که حتی مستند هارپ، به هزینۀ خود آمریکایی‌ها و با هدف بزرگ‌کردن خودشان ساخته نشده باشد؟!

۴- قلمروسازی ذهنی یکی از بهترین راهکارها برای پخش قدرت آمریکا در جهان است. آیا اینکه دانش‌آموزان و  دانشجویان ما از سنین نوجوانی و جوانی در رسانه، مدرسه و دانشگاه کراراً بشوند که آمریکا توان ایجاد هر کاری از طریق هارپ را دارد، آیا نوجوان و جوان ما، در ذهن خود از آمریکا غولی بی‌شاخ و دم و خارج از کنترل نخواهد ساخت؟! آیا خودشان را در برابر آمریکای خبیث از پیش باخته نخواهند یافت؟!

۵- ایران در منطقۀ لرزه‌خیز جهان قرار دارد و تقریبا هیچ ماهی نیست که حتی استان تهران لرزه‌ای کوچک نداشته باشد. بنابراین ذات کشور ایران در لرزه‌خیز بودن آن است. پس زلزله پدیده‌ای طبیعی در ایران بوده و هست و خواهد بود. اما تاکنون کمتر سالی بوده است که این چنین زلزله‌های بزرگ در یک سال به طور مکرر رخ دهد. معمولاً زلزله‌ها کوچک بوده‌اند. این زلزله‌های کوچک و مداوم و گاهاً بزرگ، شرایط نرمال ایران بوده است. اما در طبیعت، ما با آنومالی‌ها هم رو به رو هستیم. مثلا شرایط نرمال بارش تهران حدود ۲۳۰ میلی‌متر است. اما آیا این بدان معناست که هرساله ۲۳۰ میلی‌متر بارش در تهران خواهیم داشت؟ قطعا خیر. سالهایی هستند که مثلا ما فقط حدود ۱۲۰ میلی‌متر بارش خواهیم داشت و این را آنومالی می‌دانیم، یعنی یک سال خلاف روند همیشگی بوده است. در زلزله هم همین است، حداقل در سالی که در آن قرار داریم و سال پیش رو، یک آنومالی در تعداد و قدرت زلزله‌ها را شاهد هستیم و این امری دور از انتظار نیست. چرا که در طبیعت، هم شرایط نرمال داریم و هم شرایط آنومالی.

۶- در نهایت اینکه، ما می‌دانیم آمریکا و نظام سلطه، خبیث و جنایتکار هستند، اما یادمان باشد که نظام و استواری کرۀ زمین در اختیار خداوند متعال است، و آمریکا و نظام سلطه بسیار حقیرتر و ناتوان‌تر از آن هستند که در این نظام بزرگ خللی وارد نمایند.

*دانشجوی دکتری جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک دانشگاه تربیت مدرس و عضو پیوسته انجمن ژئوپلیتیک ایران

کد خبر 4189121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =