مجمع انتخاباتی کمیته ملی پارالمپیک امسال برگزار می شود؟

دوره چهارساله هیات رئیسه و هیات اجرایی کمیته ملی پارالمپیک کمتر از یک ماه دیگر به پایان می‌رسد اما هنوز از مجمع انتخاباتی این کمیته و زمان برگزاری آن خبری نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، کمیته ملی پارالمپیک ایران بهمن ماه سال ۱۳۷۹ و بر اساس تاکید کمیته بین المللی پارالمپیک (IPC) با برگزاری اولین مجمع عمومی تشکیل و آغاز به کار کرد. محمود خسروی وفا از همان ابتدا ریاست این کمیته را بر عهده گرفت. در آخرین مجمع انتخاباتی کمیته ملی پارالمپیک نیز ۴۷ رای از ۴۸ رای ماخوذه به نام خسروی وفا به صندوق انداخته شد تا مدیریت وی در این کمیته ادامه دار باشد. 

این مجمع انتخاباتی۱۶ بهمن ماه سال ۹۲ برگزار شد و بر اساس آن اعضای هیات رئیسه و هیات اجرایی کمیته ملی پارالمپیک برای یک دوره چهار ساله انتخاب شدند. این دوره چهارساله ۱۶ بهمن ماه یعنی کمتر از یک ماه دیگر به پایان می رسد اما هنوز اقدامی برای برگزاری مجمع انتخاباتی جدید جدید انجام نشده است. 

با این اوصاف اینکه مجمع انتخاباتی کمیته ملی پارالمپیک تا پیش از پایان سال برگزار شود یا به سال آینده موکول شود؟ اصلا مشخص نیست به خصوص اینکه اساسنامه این کمیته هنوز به تائید نهایی نرسیده است. 

با توجه به انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از المپیک و ابلاغ قانون آن، لازمه برگزاری انتخابات کمیته ملی پارالمپیک داشتن اساسنامه مصوب است. تهیه این اساسنامه - بر اساس آنچه در قانون انتزاع به آن تاکید شده بود - سال گذشته و بلافاصله پس از ابلاغ قانون انتزاع در دستور کار قرار گرفت اما هنوز مراحل تصویب آن به سرانجامی نرسیده است. 

بررسی، اصلاح و تهیه اساسنامه کمیته ملی پارالمپیک در این مجموعه، توسط تیمی مشترک از نمایندگان پارالمپیک و وزارت ورزش انجام شد و سپس در اختیار وزارت ورزش قرار گرفت تا از سوی این وزارتخانه برای تصویب و ابلاغ نهایی در اختیار اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و همکاران وی در هیات دولت قرار بگیرد. پروسه بررسی اساسنامه اصلاحی کمیته ملی پارالمپیک در وزارت ورزش چند هفته طول کشید و در نهایت این اساسنامه بهمن ماه سال گذشته برای هیات دولت ارسال شد.

از آن زمان تاکنون بررسی اساسنامه جدید کمیته ملی پارالمپیک در هیات دولت هنوز به سرانجام نرسیده و این در حالی است که طبق آنچه قانون انتزاع به آن تاکید داشت، اساسنامه کمیته ملی پارالمپیک باید ظرف مدت سه ماه از زمان ابلاغ این قانون - ۲۸ مهرماه سال ۹۵ - تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسید. 

در هر صورت باوجود گذشت نزدیک به یک سال از تهیه اساسنامه جدید کمیته ملی پارالمپیک و ارسال آن به هیات وزیران هنوز این اساسنامه مصوبه نهایی خود را نگرفته و همین مسئله برگزاری سرِوقت مجمع انتخاباتی کمیته ملی پارالمپیک را تحت الشعاع قرار داده است. 

محمود خسروی وفا رئیس کمیته ملی المپیک که همیشه بر برگزاری به موقع مجامع انتخاباتی تاکید دارد، در گفتگو با خبرنگار مهر در این رابطه گفت: منتظر هستیم تا مصوبه اساسنامه کمیته پارالمپیک صادر شود و بر اساس آن بتوانیم برای برگزاری مجمع انتخاباتی اقدام کنیم. در واقع اینکه مجمع چه زمانی برگزار شود، اصلا دست ما نیست چون به سیستم های اداری مربوط می شود که باید برای تصویب اساسنامه طی شود.

رئیس کمیته ملی پارالمپیک در پاسخ به این پرسش که «فکر می کنید امسال مجمع انتخاباتی این کمیته برگزار شود؟»، تصریح کرد: نمی دانم؛ همه چی به تصویب اساسنامه و زمان بستگی دارد. قطعا به محض تصویب اساسنامه برای برگزاری مجمع اقدام می کنیم. 

کد خبر 4194769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =