مرزهای گفتمانی بر جغرافیایی غلبه یافت/ معرفی ولایت‌فقیه به دنیا

اصفهان – رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: بازگشت به معنویت به عنوان روح بازگشت بر جوامع ترانس مدرن تلاقی ارزشمندی ایجاد کرده به نوعی که مرزهای گفتمانی بر جغرافیایی غلبه یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمد قطبی صبح سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اصفهان با موضوع سمینارهای علمی ولایت فقیه اظهار داشت: در عصر فعلی با عنوان «ترانس مدرن» فضاهای مختلفی را شاهد هستیم به نوعی که از آینده نگارهای غربی تا مسلمان هریک نظری دارند.

وی با بیان اینکه در میان تفکرات اندیشمندان در مکاتب مختلف نسبت به عصر ترانس مدرن یک نکته مشترک با وجود اختلاف زاویه های دید وجود دارد، افزود: انسان امروز به نقطه ای رسیده است که تحت عنوان بازگشت به معنویت (البته با تعاریف مختلف) تعبیر می شود و این مطلب هسته مرکزی عصر ترانس مدرن را تشکیل می دهد.

مرزهای گفتمانی بر جغرافیایی غلبه یافته است

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان با اشاره به اینکه توصیه گران و رهبران جوامع بر اساس این موضوع تعاریف و سخنان خود را برنامه ریزی می کنند، گفت: بازگشت به معنویت به عنوان روح بازگشت بر جوامع ترانس مدرن به همراه ظرفیت خوب فضای دیجیتال نقطه تلاقی ارزشمندی ایجاد کرده، به نوعی که مرزهای گفتمانی بر جغرافیایی غلبه یافته و حاکم شده است.

وی ادامه داد: هر چه این اندیشه های معنوی قوی تر باشد شتاب حرکت آن بیشتر خواهد بود و دامنه وسیع تری را پوشش خواهد داد.

حجت الاسلام قطبی با اشاره به اینکه این فضا هم فرصت و هم تهدیدی برای ما محسوب می شود، ابراز داشت: اگر ما نظام فکری ولایت فقیه را برای انسانی که جویای حقیقت است و از عصر مدرن خسته شده بیان کنیم بدون نیاز به ایجاد حاکمیت در دنیا پرشی رو به جلو داشته و بسیار تاثیرگذار خواهیم بود.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان با اشاره به اینکه اسلام روشن ترین و دقیق ترین تابلوی حرکت بشری را ترسیم کرده است، تاکید کرد: امروز این یک تکلیف شرعی و یک وظیفه الهی است که موضوع یک نظام اسلامی و ولایت فقیه را محدود به جغرافیا ندانسته و در یک مرز جهانی و بدون محدودیت مرزهای جغرافیایی این مطالب را گسترش می دهیم.

۲۰۰ سال آینده بشریت به معنای مشترک در حوزه معنویت می رسد

وی با تاکید بر اینکه این اندیشه مدرن دینی نیاز امروز بشریت به معنیوت را تامین می کند، ابراز داشت: ما باید به عنوان یک ادعا مانند تمامی فرقه های دیگر اصل ولایت فقیه را به دنیا عرضه کنیم چراکه این امر ما را به سمت تمدن نوینی پیش می برد به نوعی که تا ۲۰۰ سال آینده بشریت به معنای اشتراکی در حوزه معنویت خواهد رسید.

حجت الاسلام قطبی با بیان اینکه عصرهای مدرن و پست مدرن برای ما چالش به همراه داشته اما عصر ترانس مدرن فرصتی ناب برای گسترش اصول دینی است، تاکید کرد: هدف اصلی سمینارهای علمی ولایت فقیه این است که طلاب و اساتید به روش های علمی برای معرفی این نظام فکری به دنیا مجهز شوند و ابعاد مختلف این اندیشه در قالب پنج نشست علمی در این سمینارها تبیین می شود.

مفهوم تشیع در طول تاریخ اسلام وجود داشته است

وی در پاسخ به این سوال که تشیع برگرفته از انقلاب اسلامی و مفهوم ولایت فقیه برگرفته از تشیع است، ابراز داشت: در طول تاریخ تشیع این مفهوم وجود داشته و برآمده از متن اسلام است و بالندگی و تجلی آن پس از انقلاب اسلامی و با برقراری حکومت اسلامی رخ داده است.

کد خبر 4201307

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =