۹۶ برای ورزش همدان خوش‌یمن نبود/سقوط پاس کام همه را تلخ کرد

همدان- ورزش استان‌همدان در سال ۹۶ تلخ و شیرینی‌های زیادی را پشت سر گذاشت اما درنهایت سقوط پاس کام ورزش همدان را تلخ کرد و خاطره‌ای غمگین از خود برجای گذاشت.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: ورزش همدان در سال ۹۶ افت‌وخیزهای بسیاری داشت و گاهی کام ورزشکاران و ورزش دوستان شیرین بود و گاهی تلخ؛ اما سقوط تیم فوتبال پاس آخرین قهرمان آسیا به لیگ دسته سوم کام ورزش همدان و کارنامه ورزشی استان را به سیاهی و تلخی بدل کرد.

ورزش همدان نه‌تنها در سال ۹۶ بلکه در چند سال گذشته در هیچ رشته تیمی نتوانسته موفقیت بارزی کسب کند و هرسال تیم‌های ورزش همدان به دلیل عدم توانایی مالی یکی پس از دیگری به ورطه سقوط و نابودی کشیده شده اند.

شاید بی ربط نباشد اگر گفته شود مدیریت غیرورزشی نیز در این زمینه بیشترین ضربه را به ورزش همدان زده کمااینکه شاخص‌ترین آن‌ها مدیریت تیم فوتبال طی تقریباً یک دهه گذشته بوده است.

همدان سال‌هاست ویترینی برای نمایش ورزش خود در کشور ندارد

والیبال، هندبال، فوتسال و فوتبال تیم‌هایی هستند که یکی پس از دیگری به کلی یا منحل شدند یا طعم تلخ سقوط را چشیدند در حالی که به‌طورقطع ویترین ورزش یک استان وجود یک تیم شاخص در رشته‌های محبوب ورزشی نظیر فوتبال، کشتی و والیبال در سطح اول کشور است اما همدان سال‌هاست که ویترینی برای نمایش ورزش خود در کشور ندارد.

روزگاری تیم کشتی همدان در لیگ برتر در سالن مملو از جمعیت ابن‌سینا همدان به روی تشک می‌رفت و چه خوش بود آن روزها که جای سوزن انداختن در سالن ابن‌سینا نبود و چه کشتی گیرانی در این سالن به روی تشک می‌رفتند اما کمبود منابع، کمر کشتی استان را شکست و هنوز هم هیئت کشتی همدان درگیر بدهی‌های مالی است.

تیم والیبال سالن فردوسی همدان را به میعادگاه عاشقان والیبال تبدیل کرده بود

تیم والیبال فولاد ویان که به اتحاد جوان همدان تغییر نام داد نیز سالن فردوسی همدان را به میعادگاه عاشقان والیبال تبدیل کرده بود؛ پیر و جوان برای تشویق این تیم به سالن فردوسی می‌آمدند و شور و شوق والیبالی خاصی در همدان رونق گرفته بود اما باز هم عدم‌حمایت‌های مالی مسئولان و شانه خالی کردن کارخانه فولاد ویان باعث شد تا این تیم منحل شد.

تیم فوتسال علی‌صدر همدان را نیز هنوز در خاطرمان داریم چه خاطره بازی‌هایی که با این تیم فوتبالیست و جوانان این شهر نکرده بودند.

تازه داشت این تیم در شهر جان می‌گرفت و شناخته می‌شد و کم‌کم بر تعداد علاقه‌مندان علی‌صدر افزوده می‌شد اما به یک‌باره مسئولان علی‌صدر قید تیم داری را زدند تا باز هم جنینی در نطفه خفه شود.

اما تیم هندبال پاس همدان که در لیگ برتر هندبال کشور با ترکیبی یکدست بومی و آینده دار حضور پیدا کرد بود آن‌قدر از بی‌پولی لطمه خورد که آن هم به سرنوشت تیم‌های دیگر ورزش همدان دچار شد.

سال ۹۶ هم قرعه سقوط‌ به نام تیم فوتبال پاس رقم خورد؛ سقوطی دیگر و تلخ‌تر از گذشته در کارنامه قهرمان آسیا! واقعاً مسئولان ما چه کردند با نام بزرگ پاس و عنان کار این تیم را به غیربومی‌هایی سپردند که تنها شیرینی پول را حس می‌کردند و آبروی ورزش همدان برای آن‌ها سرسوزنی ارزش نداشت.

سقوط پاس ورزش استان همدان را در کشور زیر سؤال برد

امسال باید کنار نام ورزش استان‌همدان روبان مشکی بزنیم چون سقوط پاس تمام ورزش استان را در کشور زیر سؤال برد، مدیریت ورزش استان و مسئولان همدان را زیر سؤال برد و وقتی در یک برنامه پرمخاطب ورزشی که نزدیک به ۳ میلیون بیننده دارد و در چند صد خبرگزاری و رسانه اخبار برنامه ۹۰ منعکس می‌شود این‌گونه آبروی ورزش هگمتانه به بازی گرفته شد.

در کنار ضعف استان همدان در تیم داری در رشته‌های مختلف ورزشی که یکی از دلایل عمده آن اقتصاد ضعیف استان‌همدان و دیگری عدم‌حمایت بخش خصوصی است امسال ورزش همدان عناوین مختلفی در سطح ملی و بین‌المللی کسب کرد و همواره ملی پوشان زیادی در رشته‌های قایقرانی، جودو، کبدی، کشتی، هاکی و بسیار رشته‌های دیگر در بخش انفرادی داشته‌ایم.

تک‌ستاره‌هایی که آبروی ورزش همدان را می‌خرند تا نشان دهند ورزش استان‌همدان جوانان و نوجوانان این استان می‌توانند حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته باشد و باید به همه آن‌ها یک خسته نباشید بگوییم که با کمترین امکانات و ادعا برای استان ما افتخارآفرینی می‌کنند.

سقوط پاس تلخ‌ترین رویداد ورزش همدان در سال ۹۶ بود

مدیرکل ورزش و جوانان استان‌همدان در گفتگو با خبرنگار مهر با نگاه کوتاهی به ورزش همدان در سال ۹۶ اظهار داشت: مشارکت مردم استان‌همدان سال گذشته در ورزش‌های همگانی ۲۳ درصد بوده که خوشبختانه این آمار در سال ۹۶ به ۲۶ درصد افزایش‌یافته که این میزان از میانگین کشوری بالاتر است.

رسول منعم افزود: دستگاه ورزش و جوانان همدان در دو سال اخیر دستاوردهای مطلوبی در ورزش قهرمانی، همگانی و امور جوانان کسب کرده به گونه‌ای که ضمن افزایش مدال‌آوری‌های قهرمانی، در توسعه زیرساخت‌ها، افزایش سرانه ورزشی و ایجاد امید و نشاط در بین جوانان عملکردی موفق داشته است.

وی با اشاره به مدال ورزشکاران همدانی گفت: خوشبختانه تنها در هشت‌ماهه امسال ورزشکاران استان‌همدان ۸۵ عنوان فراملی در ۲۲ رشته ورزشی کسب کرده‌اند و در رقابت‌های کشوری نیز ورزشکاران استان ۶۸ عنوان تیمی و ۶۲۲ عنوان انفرادی کسب کرده‌اند.

برخی اشتباهات سبب سقوط پاس به لیگ دسته ۳ شد

مدیرکل ورزش و جوانان بابیان اینکه سقوط پاس اتفاق ناگواری در سال ۹۶ بود، بیان کرد: واقعیت این است از هیئت‌مدیره تا اداره کل ورزش و جوانان و هیئت فوتبال استان بیشترین توجه و حمایت را از این تیم داشته و از چند زمین چمن تا رستوران و خوابگاه و استخر برای این تیم مهیا شد اما برخی اشتباهات سبب سقوط پاس به لیگ دسته سه شد که مهم‌ترین آن بی‌تدبیری کادر فنی و ضعف بازیکنان بود.

منعم عنوان کرد: در سال جاری برای حل مشکلات این باشگاه حتی با رئیس فدراسیون فوتبال چندین جلسه برگزار شد و چندین بار از جرائم این باشگاه اعم از کسر امتیاز و جرائم مالی نیز جلوگیری شد.

ورزش کشور به دنبال راهکارهای برون‌رفت از مشکلات مالی باشد

کارشناس ورزش استان‌همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به راهکارهایی برای برون‌رفت ورزش از مشکلات مالی اظهار داشت: موضوعی که باید به‌صورت‌ جدی از سوی کارشناسان‌ و مسئولان بررسی شود این است که‌ ورزش همگانی‌ و قهرمانی کشور به اجزای ‌کوچک‌تر اما چابک‌تر بازتعریف شود.

وحید برقعی با اشاره به تفکیک ورزش گفت: ورزش همگانی، ورزش‌ قهرمانی یا مدال‌آوران المپیکی، ورزش‌ روستایی‌ و عشایری، ورزش‌های خاص‌ یا پارالمپیکی با این نگاه‌ و تفکیک‌ آن‌ در بین بدنه وزارت ورزش و جوانان و معرفی ‌معاونین ویژه‌ هر بخش‌ بدنه‌ ورزش کشور در استان‌ها قطعاً چابکتر خواهد شد.

برقعی عنوان کرد: بااین اقدام فرهنگ و شیوه مدیریت منابع انسانی‌ و هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها، برنامه‌ریزی هدفمند در مجرایی صحیح‌تر و شفاف‌تر قرار خواهد گرفت.

رئیس هیئت سوارکاری استان‌همدان با اشاره به مشکلات مالی ورزش کشور بیان کرد: موضوع‌ تخصیص‌ اعتبارات و مشکلات مالی نه‌تنها در استان‌همدان در همه نقاط کشور فراگیر شده و در هر استان به‌طور متوسط‌ ۴۵ هیئت ورزشی فعالیت می کنند

وی عنوان کرد: با سرمایه‌گذاری‌ و ایجاد امکان‌ فعالیت هر هیئت درصورتی‌که‌ از این منابع‌ به‌درستی‌ بهره لازم‌ در تقویت بنیه مربیان، استعدادیابی ورزشکاران، توزیع شهرستانی متناسب‌ با برنامه و ارزیابی صورت گیرد می‌توانیم شاهد رشد و شکوفایی ورزش و رهایی از مشکلات مالی باشیم.

طی سال‌های گذشته ورزش با افت چشمگیری مواجه شده است

یکی از ورزشکاران قدیمی همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به کلیت ورزش استان‌همدان اظهار داشت: طی سال‌های گذشته ورزش نه‌تنها در استان‌همدان بلکه در کشور به دلیل اوضاع اقتصادی بدی که وجود دارد با افت چشمگیری مواجه شده است.

ابراهیم احمدی افزود: ورزش ما باید از سمت دولتی شدن به سمت خصوصی شدن حرکت کند و باید با سرمایه‌های غیردولتی به حیات خود ادامه دهد وگرنه با این وضعیت عمق فاجعه هر روز بدتر خواهد شد.

این ورزشکار همدانی بابیان اینکه استان‌همدان اقتصاد پویایی ندارد، گفت: وقتی اقتصاد استان پویا باشد شک نکنید در کنار آن چندین تیم رشد می‌کنند و ورزش ما هم پویا خواهد شد اما وقتی در استان ما اکثر جوانان با معضل بیکاری دست‌وپنجه نرم می‌کنند و ازنظر اقتصادی مشکل‌دارند ورزش هم نمی‌تواند پیشرفت چندانی داشته باشد.

احمدی عنوان کرد: تیم‌های لیگ برتری در تمامی رشته‌ها یا وابسته به یک بخش دولتی قدرتمند هستند یا شرکت و کارخانه و بخش خصوصی و به غیر از این تیم داری در کشور ما ممکن نیست ودر همدان اگر یکی از بخش‌های خصوصی هم به کمک ورزش بیاید ما هم قطعاً می‌توانیم.

ورزش استان‌همدان با تمام فراز و نشیب‌ها سال ۹۶ را طی کرد و امسال نیز چند روز دیگر به پایان می‌رسد و پرونده ورزش همدان در سال ۹۶ بسته خواهد شد امیدواریم سال ۹۷ خبرهای خوبی از ورزش هگمتانه به کشور مخابره شود.

کد خبر 4249390

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =