برف و باران در آسمان ایران/ جزئیات تعطیلی مدارس و وضعیت جاده‌ها

در آخرین روزهای نخستین ماه فصل بهار برخی استان‌های کشور شاهد بارش برف بودند تا مهمان سپید علاوه بر تعطیلی برخی مدارس، وضعیت جاده‌ها را لغزنده و زمستانی کند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: دانه‌های برف در حالی پیراهن سبز بهار را آراسته کرده است که مطابق اعلام نظر کارشناسان هواشناسی گستردگی سرما و بارش برف در این موقع از سال کم‌سابقه توصیف‌شده است.

امروز دوشنبه بارش برف در برخی استان‌ها باعث تعطیلی مدارس شد و برخی محورهای مواصلاتی هم شاهد شرایط لغزنده هستند تا استفاده از تجهیزات زمستانی در تعدادی از محورها الزامی شود و حتی پلیس راهور تهران بزرگ هم اعلام کرده است که رانندگی با برف‌پاک‌کن خراب علاوه بر خطر، ۳۰۰ هزار ریال جریمه به همراه دارد.

به‌رغم خوشحالی بسیاری از کشاورزان و مردم از بارش باران و برف بهاری که موجب کمتر شدن دغدغه‌ها درزمینهٔ کمبود آب در کشور شد، اما  در برخی استان‌ها موج سرما خساراتی هم برجای گذاشته است.

آخرین وضعیت بارش‌ها، تعطیلی مدارس، محورهای مواصلاتی و ... را در این گزارش می‌خوانیم.

پیش‌بینی هواشناسی

مطابق اعلام سازمان هواشناسی بارندگی تا سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ در قسمت‌های مختلف کشور ادامه داشته و در بعضی ساعات با بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی همراه خواهد بود. هم اکنون بارش‌ها که از نیمه‌شب گذشته آغازشده همچنان ادامه دارد. این گستردگی سرما و بارش برف در این زمان از سال کم‌سابقه است.


امروز دوشنبه در جنوب کردستان، کرمانشاه، مرکزی، نیمه جنوبی همدان،تهران،البرز، خوزستان، ایلام، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، برخی مناطق به‌ویژه نیمه غربی اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی، بارش باران، گاهی به شکل توفان تندری به شکل رگبار و رعدوبرق و وزش تندباد لحظه‌ای و در برخی نقاط بارش تگرگ رخ داد. در مناطق سردسیر و کوهستانی مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، تهران، سمنان، جنوب کردستان، شمال کرمانشاه، شمال و شرق لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری برف بارید.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با اعلام این مطلب گفت: شدت بارش روز سه‌شنبه ۱۳۹۷/۱/۲۸ در شمال سیستان و بلوچستان، شمال هرمزگان، برخی نقاط کرمان، جنوب یزد، شمال فارس و غرب اصفهان است.

وظیفه با بیان این‌که روز چهارشنبه ۱۳۹۷/۱/۲۹ از شدت فعالیت این سامانه کاسته می‌شود، افزود: در این روز همچنان در برخی نقاط نیمه شرقی، نواحی مرکزی، دامنه‌های البرز غربی، مرکزی و شرقی و دامنه‌های زاگرس مرکزی در بعضی ساعات رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد را خواهیم داشت.

مدیریت پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور از روند افزایش دما در نیمه شمالی کشور از روز چهارشنبه تا جمعه ۱۳۹۷/۱/۳۱ خبر داد و گفت: در استان‌های ساحلی خزر و اردبیل، افزایش دما بین ۸ تا ۱۲ درجه است.

این مسئول یادآور شد: نواحی مرکزی و شرقی خلیج‌فارس در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه مواج است.

با توجه به شرایط جوی حاکم در منطقه، توصیه می‌شود از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری شود. همچنین با مشاهده سیلاب در مسیرهای عبوری از ورود با خودرو به درون سیلاب خودداری شود، زیرا غالباً به سبب گل‌آلود بودن عمق سیلاب مشخص نیست.

وضعیت جوی و ترافیکی محورها

پلیس‌راه راهور ناجا ساعت ۲۳ دوشنبه ۲۷ فروردین اعلام کرد: در استان خراسان شمالی (اکثر محورها) و خراسان رضوی(کلات-مشهد، درگز-قوچان، قوچان-سرولایت) بارش برف گزارش‌شده است.

اکثر محورهای استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد و مازندران(محورهای آمل و سوادکوه) شاهد بارش باران است.

در این اطلاعیه آمده است: در ارتفاعات محورهای گدوک و ولی‌آباد مه گرفتگی همراه با کاهش دید وجود دارد.

باند شمالی آزادراه کرج-قزوین(از پل فردیس تا مهرویلا) نیمه سنگین گزارش‌شده است.

سایر محورهای مواصلاتی کشور از جوی آرام و ترافیکی روان برخوردار هستند. همچنین پلیس راه راهور ناجا از بارش برف در محورهای ۱۰ استان و ترافیک در آزادراه کرج-قزوین خبر داد.

اخبار بارش برف و باران در استان‌های مختلف کشور را مرور می‌کنیم.

برف بهاری در تهران/ از تعطیلی مدارس تا سرمازدگی باغ‌ها

سامانه جدید بارشی که از بعدازظهر جمعه ۲۴ فروردین‌ماه وارد استان تهران شد، برخی مناطق این استان را سفیدپوش و همه مناطق را با سرمایی زمستانی مواجه کرد، تا جایی که موضوع هوا، بارندگی و لغزندگی محورهای مواصلاتی بحث روز محافل تهرانی‌ها شده است

پایتخت‌نشینان در ارتفاعات شمال شرقی استان تهران و در شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه از شنبه شاهد بارش برف و کاهش شدید دمای هوا در شهرستان‌های خود بودند، به‌طوری‌که بخاری‌ها و وسایل گرمایشی پس از گذشت تنها چند ساعت از بارش برف به منازل مردم این شهرستان‌ها بازگشت.

کاهش دمای ۱۰ درجه‌ای استان تهران سبب شد، تا مناطق کوهستانی مانند فیروزکوه به دمای زیر صفر درجه برود، این سرمای هوا حتی در مناطقی از استان تهران مانند دشت ورامین که آب و هوایی گرم‌تر دارد، نیز حاکم شد.

روز دوشنبه، اما اوج بارش‌ها بود، طوری که نه‌تنها مردم در شهرستان‌های فیروزکوه و دماوند، بلکه مناطق شمالی استان تهران ازجمله شهرستان شمیرانات و نیز مناطق غربی این استان و شهرستان‌های ملارد و شهریار نیز سفیدپوش شد.

سرمای شدید هوا همچنین به تعطیلی همه مقاطع تحصیلی در فیروزکوه نیز منجر شد. فرماندار فیروزکوه در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به دلیل بارش برف شدید و برودت هوا مدارس فیروزکوه در همه مقاطع تحصیلی امروز دوشنبه تعطیل است.

اما برودت کم‌نظیر هوا و تلاقی آن با فصل بهار و فصل رویش گیاهان سبب ایجاد نگرانی‌هایی در بین کشاورزان نیز شده است. یک کشاورز دماوندی در این مورد به خبرنگار مهر گفت: سرمای دیررس در فصل بهار سبب آسیب رسیدن به درختان میوه و جوانه‌های ضعیف و تازه بیدار شده می‌شود، این سرما می‌تواند در محصول باغ‌های ما که راه درآمدی کشاورزان و باغ داران در این مناطق است، تأثیرگذار بوده و خسارات قابل‌توجهی وارد آورد.

بر اساس این گزارش، برودت هوا و بارش برف تا پایان هفته میهمان ارتفاعات استان تهران خواهد بود و نیز بارش باران و کاهش شدید دما در دیگر نقاط این استان را شاهد هستیم و به همین دلیل باید آمادگی لازم برای کاهش خسارات احتمالی، انسداد راه‌ها، تعطیلی‌های مدارس و دیگر موارد مرتبط در ادارات و نهادهای مذکور وجود داشته باشد.

بارش برف‌ولغزندگی جاده‌ها در اردبیل/تمام محورهای مواصلاتی باز است

رئیس پلیس‌راه استان اردبیل با اشاره به وضعیت راه‌های این استان گفت: هم‌اکنون در برخی از محورهای این استان شاهد بارش برف و باران هستیم.

فتاحی با اشاره به وضعیت زمستانی جاده‌های این استان ادامه داد: باوجوداین شرایط؛ تمامی محورهای مواصلاتی استان اردبیل باز بوده و تردد در آن‌ها جریان دارد.

وی تأکید کرد: بااین‌حال و با توجه به خیس و لغزنده بودن تمام محورهای مواصلاتی نیاز است که رانندگان سرعت مطمئنه را رعایت کنند تا از وقوع تصادفات احتمالی جلوگیری شود.

همچنین با افت شدید دما در استان اردبیل، مدیریت بحران نسبت به سرمازدگی و خسارت به محصولات باغی و زراعی این استان هشدار داد.

تعطیلی مدارس و قطعی برق در بخش‌هایی از استان البرز به دلیل بارش برف

بارش بهاره برف که شامگاه گذشته در استان البرز آغازشده، باعث قطع برق در مناطقی از استان و کرج به‌ویژه در مناطق شمالی شهر شد.

گفتنی است بارش برف سطح استان به‌ویژه کرج را سفیدپوش کرده است.

همچنین بارش برف که از یکشنبه بیشتر مناطق استان البرز را در بر گرفته است باعث تعطیلی مدارس شهرستان‌های اشتهارد و طالقان شد.

رئیس پلیس‌راه البرز گفت که هم‌اکنون با بارش برف و باران، تمام راه‌های این استان لغزنده است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان البرز اعلام کرد که بارش برف سبب لغزندگی محورهای ارتباطی این استان و کندی تردد خودروها شده است.

رئیس پلیس‌راه استان البرز با اشاره به بارش برف در محور کوهستانی چالوس از رانندگان خواست از زنجیر چرخ استفاده کنند.

در پی بارش برف در استان البرز از یکشنبه شب تاکنون، شبکه برق و تلفن همراه کرج دچار اختلال شده و همچنان این وضعیت ادامه دارد.

به گفته مدیرعامل شرکت برق استان البرز از ۳۵۰ فیدر برق ۷۳ فیدر به واسطه بارش برف با اشکالاتی مواجه شده اند، گفت: در حال حاضر یک چهارم مشترکین برق البرز با مشکل قطعی برق مواجه هستند.

همچنین با توجه به بارش بی سابقه برف در مجموعه دیزین و نداشتن دید کافی، این پیست در روز دوشنبه تعطیل شد.

اداره کل هواشناسی استان البرز هم با توجه به فعالیت سامانه بارشی سرد در استان ادامه بارش‌ها را تا فردا پیش‌بینی کرد.

سامانه جدید بارشی ایلام را فرا گرفت

سامانه بارشی هم‌اکنون شهرهای مختلف ایلام را فراگرفته و بارش باران آغازشده است.

یوسف شیخ الملوکی مدیرکل هواشناسی استان ایلام دراین‌ارتباط گفت: طی امروز و فردا به دلیل وجود شرایط ناپایداری و رطوبت منطقه امکان بارش‌های همرفتی به‌صورت رگبار و رعدوبرق به‌ویژه در ساعات بعدازظهر در برخی نقاط استان وجود دارد که می‌تواند به‌صورت نقطه‌ای و محلی نیز تقویت شود.

وی گفت: هرچند استان ایلام قبل از ورود سامانه اخیر به درجات مختلف و نسبتاً شدید از خشک‌سالی دچار بوده است، اما با ورود سامانه بارش زا میزان ۱۳۵۴.۵ میلی‌متر بارندگی تجمعی در ۲۳ ایستگاه هواشناسی و باران‌سنجی استان ثبت‌شده که میانگین حسابی آن ۵۸.۹ میلی‌متر بوده است.

در پی بارش های شدید طی بعداز ظهر در شهرستان آبدانان، امروز یک نفر در سراب نقل بخش سراب باغ شهرستان آبدانان بر اثر برخورد صاعقه جان باختوی تصریح کرد: حاصل این مقدار بارش در سطح استان به مساحت ۲۰۱۰۶ کیلومترمربع مقدار بیش از یک میلیارد مترمکعب آب بوده است که باعث طغیان رودخانه‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها و سرریز سد ایلام شد.

همچنین پروازهای فرودگاه ایلام به علت نامساعد بودن شرایط جوی لغو شد.

در پی رخداد بارش های شدید طی بعداز ظهر در شهرستان آبدانان ، امروز یک نفر در سراب نقل بخش سراب باغ شهرستان آبدانان توسط برخورد صاعقه جان باخت.

موج دوم بارش های بهاری تا فردا در آسمان استان ایلام ادامه دارد.

برف و باران چهارمحال و بختیاری را فرا گرفت

شاهرخ پارسا در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه بارش برف و باران چهارمحال و بختیاری را فرامی‌گیرد، اظهار داشت: بارش برف و باران طی ۴۸ ساعت آینده چهارمحال و بختیاری را فرامی‌گیرد.

وی تأکید کرد: بررسی آخرین نقشه‌های هواشناسی بیانگر فعالیت سامانه بارشی در سطح استان طی ۴۸ ساعت آینده به‌صورت متناوب و به شکل بارش‌های رگباری، رعدوبرق، رخداد تگرگ در مناطق مستعد، گاهی وزش باد شدید و در برخی نقاط خصوصاً ارتفاعات و مناطق کوهستانی بارش برف است.

وی ادامه داد: با خروج سامانه بارشی دمای هوا کاهش می‌یابد. مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری تأکید کرد: از روز چهارشنبه سامانه بارشی تضعیف می‌شود.

بارش شدید برف در شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری آغاز شده است و به سرعت در حال سفید پوش کردن این منطقه است. رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان کوهرنگ در گفت و گو با خبرنگار مهر  با اشاره به آغاز بارش برف در شهرستان کوهرنگ، اظهار داشت: در حال حاضر ۴۵ نیروی امدادی هلال احمر در این شهرستان به حال آماده باش درآمده اند.

وی تاکید کرد: بارش برف در گردنه چری  شهرستان کوهرنگ تردد خودروها را مشکل مواجه کرده است.

رئیس پلیس راه چهارمحال و بختیاری هم گفت: جاده های شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری در پی بارش برف و باران لغزنده است. رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان کوهرنگ نیز گفت: ۴۰ خانوار عشایری در شهرستان کوهرنگ گرفتار برف و کولاک شدند.

محورهای خراسان شمالی مه‌آلود و لغزنده است/بارش برف

رئیس پلیس‌راه خراسان شمالی گفت: بارش باران و برف در برخی از نقاط خراسان شمالی محورهای استان را لغزنده کرده است. علیرضا حسین زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با تأکید بر اینکه رانندگان تجهیزات زمستانی را همراه داشته باشند، اظهار کرد: هم‌اکنون گردنه امین‌الله، اسدلی، چمن بید و برخی بخش‌های شهرستان‌های گرمه و راز وجرگلان بارش پراکنده برف و دیگر محورهای استان تمام ابری و ارتفاعات مه‌آلود همراه با بارش پراکنده باران است.

حسین زاده افزود: در حال حاضر تمامی محورهای خراسان شمالی باز و ترافیک روان است. مدیر کل هواشناسی خراسان شمالی هم از احتمال سرمازدگی درختان به علت بارش برف طی چند شب آینده خبر داد.

رئیس عملیات پلیس راه خراسان شمالی نیز گفت: امشب به علت بارش برف و یخ زدگی سطح جاده تردد تریلر در محور بجنورد- اسفراین تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

تداوم بارش باران در مشهد

تداوم بارش باران در مشهد هوای پایتخت معنوی کشور را در شرایط پاک قرار داد.

رئیس مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی اعلام کرد: بارش‌های رگباری باران که از عصر روز جمعه در مناطق مختلف این استان همراه با افت دما آغازشده تا روز پنجشنبه ادامه خواهند داشت.

مدیر راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خراسان رضوی هم گفت: بارش باران و پدیده مه گرفتگی برای دومین روز موجب لغزندگی سطح جاده‌ها و کاهش دید افقی رانندگان در برخی مناطق این استان شده است.

طبق اعلام مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خراسان رضوی بارش برف در محورهای درگز - قوچان  در محدوده تیوان ، سبزوار - اسفراین در محدوده بیدبرغمد و حوزه شهرستان‌های قوچان و جغتای و جوین گزارش‌شده است.

همچنین بارش باران در حوزه شهرستان‌های بجستان ، جوین ، چناران ، سبزوار ، قوچان و محور تربت‌جام - صالح‌آباد در محدوده کله مل ادامه دارد. مه گرفتگی در محور آزادراه باغچه - مشهد ، مشهد - کلات در محدوده  گوجگی ، باغچه - نیشابور در محدوده  شریف‌آباد ، باغچه - تربت‌حیدریه در محدوده  اسلام قلعه ، درگز – قوچان در محدوده  تیوان ، قوچان  و امام قلی باعث کاهش دید شده است.

معاون امداد و نجات هلال‌احمر خراسان رضوی از امدادرسانی به ۱۹۸ نفر در این استان به دلیل بارش شدید باران و وقوع سیل خبر داد. مدیر جهاد کشاورزی گناباد هم گفت: بارش تگرگ ۸۵۰ میلیون تومان به مزارع کشاورزی گناباد خسارت وارد کرد.

مفقود شدن تعدادی از عشایر در خوزستان

هشت نفر از عشایر کوچ رو که در ارتفاعات ایذه در برف مفقودشده بودند، پیدا و به محل خود منتقل شدند. علی خدادادی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در پی مفقود شدن هشت نفر از عشایر کوچ رو، یک تیم امدادی از هلال‌احمر ایذه به منطقه اعزام شد. به دلیل بارش برف و مه غلیظ در کوه چور حدفاصل ممبین - بازفت، هشت نفر از عشایر کوچ‌رو مفقود شدند.

وی افزود: با اعلام این حادثه به مرکز کنترل و هماهنگی عملیات امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر خوزستان، یک تیم متخصص امداد و نجات کوهستان و کوهنوردی و صعود از ارتفاع هلال‌احمر ایذه برای یافتن افراد مفقودشده عازم منطقه شدند.

خدادادی بیان کرد: ابتدا حوالی ظهر امروز، تیم ۶ نفره هلال‌احمر در حین گشت زنی سه نفر را پیدا و آن‌ها را به منطقه امن کوهستان منتقل کرد. مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر تصریح کرد: پس از مساعد شدن وضع جوی هوا در کوه چور ایذه، پنج نفر باقی‌مانده از عشایر مفقودشده راه خود را یافته و به مقصد رسیدند.

تردد در برخی از جاده‌های زنجان با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است

رئیس مرکز مدیریت راه‌های استان زنجان گفت: با توجه به بارش برف تردد در برخی از جاده‌های استان زنجان با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

محمدامینی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: با توجه به بارش برف، مه ناپایدار و کولاک شدید در محورهای زنجان - طارم، زنجان -تهم و چو رزق حاکم بوده و تردد با زنجیر  چرخ امکان‌پذیر است.

وی اظهار کرد: همچنین بارش برف در محورهای ابهر - خدابنده، سلطانیه - خدابنده، خدابنده - همدان، نیک‌پی - ماه‌نشان باعث مه غلیظ و کاهش دید افقی شده است.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های استان زنجان گفت: همچنین باوجود مه (همراه با کاهش دید افقی) در ارتفاعات و محورهای کوهستانی؛ تردد در تمام جاده‌های استان، با رعایت جوانب احتیاط و سرعت مطمئنه در جریان است.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های استان زنجان گفت: برای تردد ایمن، همراه داشتن تجهیزات ایمنی و گرمایشی در تمام جاده‌های استان توصیه می‌شود.

شاهرود یخ زد/ کالپوش برفی شد

استقرار سامانه کم‌فشار بارشی از صبح یکشنبه در اقصی نقاط استان سمنان بارش‌هایی را پدیدار کرد که بعضاً این بارش‌ها به سیل، آب‌گرفتگی معابر و حتی در ارتفاعات شاهرود، مهدی‌شهر و کالپوش به برف نیز منجر شد اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که تقویت این سامانه بارشی از سمت غرب هم‌زمان با روز دوشنبه و سه‌شنبه تداوم بارش‌ها را در پی دارد تا استان سمنان با آسمانی ابری به استقبال اردیبهشت ۹۷ برود.

از سوی دیگر دمای هوا نیز طی امروز و فردا یک تا سه درجه سرتر می‌شود نکته قابل‌توجه اما این است که میانگین دمای هوای استان در صبح دوشنبه نسبت به مدت مشابه هفته گذشته ۱۱ درجه سردتر گزارش می‌شود.

رئیس پلیس‌راه استان سمنان هم ضمن اشاره به بارش برف در محور خوش ییلاق، توسکستان، فولاد محله و مهدی‌شهر گفت: همراه داشتن زنجیر چرخ در محورهای کوهستانی استان الزامی است.

بارش‌های اخیر کشاورزی استان کرمانشاه را از بحران نجات داد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه بارندگی‌های اخیر را برای استان بسیار مناسب ارزیابی کرد و گفت: این بارش‌ها کشاورزی استان را از بحران نجات داد.

خسرو شهبازی با مناسب دانستن زمان بارش‌های جوی اخیر استان گفت: از ابتدای مهرماه شاهد وقوع بارندگی‌های خوبی در استان نبودیم، به‌نحوی‌که این موضوع کشاورزی استان را در وضعیت بحرانی قرار داده بود.

شهبازی با یادآوری اینکه اگر این بارش‌های اخیر رخ نمی‌داد، قطعاً میزان تولیدات زراعی استان افت شدیدی می‌کرد. وی ابراز امیدواری کرد: در ادامه سال زراعی جاری شاهد وقوع ریزش‌های جوی خوبی در استان باشیم.

۶ سانتیمتر برف در آوج بر زمین نشست/ قزوین شب سردی در پیش دارد

کارشناس هواشناسی قزوین گفت: ورود امواج ناپایدار در استان موجب بارش ۶ سانتیمتر برف در شهر آوج شد و امشب مردم قزوین شب سردی خواهند گذراند.

مهدی آخوندی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: شب گذشته گذر امواج ناپایدار را همراه با نفوذ جبهه پرفشار در استان داشتیم که موجب بارش برف و باران در استان شد.

کارشناس هواشناسی استان تصریح کرد: در ارتفاعات این بارش‌ها به‌صورت برف بوده که میزان بارش در شهر آوج به ۶ سانتیمتر در گردنه‌ها رسیده است.

وی بیان کرد: همچنین بارش برف در کوهین به ۳ سانتیمتر و شهرستان بوئین‌زهرا به یک سانتیمتر رسید و بارش باران در شهر قزوین ۷ میلی‌متر و برف آب‌شده در شهر آوج هم ۱۲.۲ میلی‌متر بوده است.

آخوندی اظهار داشت: ناپایداری هوا تا ظهر امروز دوشنبه در سطح منطقه ادامه دارد و تا ساعات دیگر بارش به‌صورت باران خواهد بود.

وی گفت: هوای ناپایدار از ظهر امروز منطقه را ترک می‌کند و به شرایط پایداری می‌رسد اما کاهش دما همچنان ادامه خواهد داشت.

کارشناس هواشناسی استان قزوین یادآور شد: امشب مردم قزوین شب سردی را در پیش خواهند داشت و احتمال یخ‌زدگی برخی محصولات کشاورزی هم می‌رود.

مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش‌وپرورش استان قزوین از تعطیلی مدارس پیش‌دبستانی و ابتدایی الموت شرقی خبر داد.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قزوین گفت: عملیات نمک‌پاشی در سطح ۶ گردنه این استان توسط ۱۰ تیم راهدار به انجام رسیده است.

تداوم بارش باران در گلستان/ارتفاعات سفیدپوش شد

مدیرکل هواشناسی گلستان از تداوم بارش در گلستان تا ظهر روز دوشنبه خبر داد و گفت: از روز سه‌شنبه شاهد افزایش دما در سطح استان خواهیم بود.

نوربخش داداشی در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با آخرین تغییرات الگوهای پیش‌یابی در سطح استان گلستان اظهار کرد: بامداد روز جمعه نخستین امواج سامانه ناپایدار وارد استان گلستان شد و کاهش دمای بیش از ۱۰ درجه را به همراه داشت.

وی افزود: این سامانه که همراه با بارش برف و بارش در مناطق مختلف استان بوده ظهر دوشنبه استان را ترک کرده و رفته‌رفته شاهد جوی پایدار در استان خواهیم داشت.

داداشی از بارش برف در ارتفاعات استان خبر داد و  اظهار کرد: از شروع فعالیت این سامانه در استان شاهد حداکثر بارش باران در شهرهای گلستان ۲۵ میلی‌متر گزارش‌شده است، همچنین بارش برف مذاب ۱۰ میلی‌متر در ارتفاعات حاجی‌آباد و دراز نو گزارش‌شده است.

مدیرکل هواشناسی گلستان ادامه داد: طبق الگوهای فعلی روند افزایش دما در گلستان از روز سه‌شنبه آغاز می‌شود و تا آخر هفته ادامه دارد.

سرپرست اداره مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گلستان هم از بارش برف در محورهای کوهستانی گلستان خبر داد و گفت: عبور و مرور در جاده‌های استان به شکل عادی در جریان است.

بارش برف ارتفاعات گیلان را سفیدپوش کرد

با کاهش دمای هوا و نفوذ سامانه بارشی به گیلان، آسمان این استان در مناطق جلگه‌ای شاهد بارش باران پراکنده و ارتفاعات استان نیز در فصل بهار با بارش برف سفیدپوش شود.

مناطق کوهستانی داماش، کلیشم، بره سر، خورگام و عمارلوی رودبار، دیلمان سیاهکل و جاده اسالم به خلخال تالش و اشکورات رودسر با بارش برف سفیدپوش شد.

بخشدار رحیم‌آباد از بارش برف در ۱۰۰ روستای این بخش از شهرستان رودسر خبر داد و گفت: تمام راه‌های مواصلاتی این مناطق باز و تردد در آن جریان دارد.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گیلان هم با اشاره به بارش برف و استقرار ۴۱ اکیپ راهداری برای خدمات‌رسانی ، گفت: تمامی راه‌های استان باز و تردد جریان دارد. کارشناس هواشناسی گیلان نیز از بروز پدیده یخبندان در ارتفاعات استان برای صبح فردا با توجه به بارش برف طی دو روز گذشته خبر داد و گفت: دمای هوای گیلان در روزهای پایانی هفته افزایش می یابد.

بارش برف و تگرگ در لرستان/دمای هوا به زیر صفر درجه می‌رسد

اداره کل هواشناسی لرستان با صدور اطلاعیه‌ای از بارش برف و تگرگ در ارتفاعات و مناطق سردسیر این استان خبر داد.

مطابق این اطلاعیه از اواخر شب گذشته با تقویت شرایط ناپایدار بر روی جو منطقه، برای امروز دوشنبه ۹۷/۱/۲۷ و طی روز سه‌شنبه ۹۷/۱/۲۸ در سطح استان شاهد رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد نسبتاً شدید موقتی خواهیم بود، شدت بارش‌ها از فردا بعدازظهر تا صبح روز سه‌شنبه خواهد بود که با توجه به ماهیت رگباری بارش‌ها، در برخی نقاط  سبب آب‌گرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل‌ها خواهد شد.

همراه با این شرایط احتمال ریزش تگرگ و برای امشب در ارتفاعات مناطق سردسیر استان(شمال و شرق) رگبار برف دور از انتظار نیست. همچنین با ریزش هوای سرد عرض‌های فوقانی از دوشنبه‌شب و تا روز چهارشنبه کاهش دماهای کمینه پیش‌بینی می‌شود که در نواحی سردسیر (شمالی و شرقی) دما به زیر صفر برسد.  

همچنین بر اساس اعلام اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان، شاهد بارش رگبار باران و رعدوبرق در اکثر محورهای مواصلاتی استان هستیم.

برف بهاری مازندران را سفیدپوش کرد

سامانه جدید بارشی که از چند روز قبل در مازندران حاکم شد علاوه بر کاهش محسوس دما سبب شدت بارندگی و بارش برف در ارتفاعات و مناطق کوهستانی مازندران ازجمله کلاردشت، روستاهای لاریجان و سوادکوه شده است

محمدرضا رضوی مدیرکل هواشناسی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر سردترین نقطه استان را صبح دوشنبه بلده با  کمینه دمای ۴.۴ درجه سانتی‌گراد زیر صفر اعلام کرد و گفت: دمای هوای رامسر ۷، نوشهر ۶.۶، سیاه‌بیشه ۳.۸، بابلسر ۷.۸،  ساری ۸.۲، کیاسر ۱.۲ درجه سانتی‌گراد بوده است.

وی افزود: از عصر دوشنبه ناپایداری‌ها در استان ضعیف می‌شود و روز سه‌شنبه شاهد بارش پراکنده باران خواهیم بود.

محمود رضا علیزاده سخنگوی آموزش‌وپرورش مازندران نیز گفت: به‌رغم بارش باران و بارش خفیف برف در مناطق کوهستانی همه مدارس استان دایر است.

بخشدار لاریجان آمل هم گفت: بارش برف بهاری دو شهر رینه و گزنک و روستاهای این بخش را سفیدپوش کرده است.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های مازندران، وضعیت جوی محور هراز و کندوان را برفی همراه با مه آلودگی اعلام کرد.

محسن هاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین شرایط جوی و ترافیک محورهای مواصلاتی استان با اشاره به ترافیک عادی محور کندوان، وضعیت جوی این محور و محور هراز را دارای بارش باران و مه آلودگی اعلام کرد و از رانندگان خواست تا در تردد در این مسیر دقت لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه برف نیز در محور سوادکوه در حال باریدن است ترافیک این مسیر را عادی برشمرد و گفت: در محور کیاسر نیز شاهد بارش خفیف برف و مه آلودگی در ارتفاعات هستیم و ترافیک این مسیر عادی و روان است.

وی افزود: در محور کناره که شاهد بارش باران پراکنده هستیم، ترافیک عادی و روان است.

مدیرکل هواشناسی مازندران بیشترین ارتفاع برف ثبت‌شده در استان را بین ۳۵ تا ۵۰ سانتی‌متر در محدوده پل زنگوله تا تونل کندوان اعلام کرد.

برف و باران در محورهای استان مرکزی

رضا مرادی کارشناس هواشناسی استان مرکزی هم اظهار داشت: بررسی نقشه‌های پیش‌یابی حاکی از تقویت مجدد شرایط ناپایدار هوا تا روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین ماه جاری است.

مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی بیان کرد: در این مدت نقاط مختلف استان مرکزی شاهد بارش باران همراه با رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید و افت نسبی دما خواهد بود.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود دمای هوا در برخی نقاط این استان به زیر صفر برسد و احتمال بارش برف نیز در ارتفاعات وجود دارد.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان مرکزی هم گفته است که در پی بارش باران و برف در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۳۰ کیلومتر باند از جاده‌های این استان برف‌روبی شد.

زندی فر تصریح کرد: با اقدامات انجام‌شده، باوجودآنکه بارش در محورهای پنج شهرستان استان مرکزی هم‌اکنون نیز ادامه دارد، اما خوشبختانه هیچ محوری به سبب بارش مسدود نیست.

جاده های همدان به علت ریزش برف لغزنده است

رئیس پلیس‌راه همدان گفت: ریزش برف و بارش شدید باران که از روز گذشته در این استان آغازشده، جاده‌های برون‌شهری این استان را لغزنده کرده است.

وی اضافه کرد: برخی ساعات شاهد ریزش برف در گردنه‌ها نیز بودیم به‌گونه‌ای که برای پیشگیری از یخبندان در گردنه آوج نمک‌پاشی از سوی راهداری صورت گرفته است.

کارشناس اداره کل هواشناسی همدان هم با بیان اینکه تا ۲ روز آینده دمای هوای همدان به زیر صفر درجه سانتی‌گراد می‌رسد نسبت به سرمازدگی محصولات کشاورزی هشدار داد.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان همدان هم گفت: کاهش محسوس دما استان همدان را فرا می‌گیرد.


تصاویری از بارش برف بهاری

برای دیدن بقیه تصاویر اینجا و اینجا کلیک کنید.


کد خبر 4271985

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =